Endless Dark to grupa sześciu muzyków pochodzących z Ólafsvíku i Grundarfjörðuru. Muzycy zaczęli grać ze sobą w 2006 roku mając wówczas po 18-22 lat. Wykonywali wówczas głównie covery takich zespołów jak Him, Type O Negative czy Billy Idol. Bardzo szybko zaczęli swoją uwagę kierować w stronę takich kapel jak Killswitch Engage, Underoath, A Skylit Drive, We Came As Romans i Prefab Sprout. Warto odnotować, że w 2009 roku zespół zajął drugie miejsce podczas prestiżowego konkursu Global Battle Of The Bands.

Członkowie zespołu Endless Dark:

Rúnar Geirmundsson – wokal
Viktor Sigursveinsson – wokal
Atli Sigursveinsson – gitara
Daníel Hrafn Sigurðsson – perkusja
Hólmkell Leó Aðalsteinsson – bas
Egill Sigursveinsson – klawisze, wokal

Endless Dark to przedstawiciele islandzkiej sceny post hardcore. Jest to rzecz obowiązkowa szczególnie dla fanów takich kapel jak Bring Me the Horizon, Parkway Drive, czy Escape the Fate. Sami muzycy określają swoje brzmienie przewrotnie i prowokacyjnie jako połączenie heavy metalowych riffów z przesłodzonymi popowymi melodiami.

Grupa ma na swoim koncie dwie EPki: „Cold Hard December” (2011) i „Made of Glass” (2013). Przez następne lata zespół się rozwijał, eksperymentował z brzmieniem i swoją muzyką. I wyszło im to wszystko na dobre. Endless Dark z bandy szczeniaków wyrósł w zespół dojrzałych muzyków nie zatracając przy tym swojej młodzieńczej werwy. A najlepszym tego dowodem jest ich pierwszy pełnometrażowy album zatytułowany „Hereafter Ltd.”, który miał swoją premierę 18 marca 2017 roku.

BIC1847_by_bicnick

Endless Dark na swoim najnowszym krążku, oficjalnym debiutanckim longplayu,  zdecydowanie poszli do przodu rozwijając skrzętnie skrywane pomysły, a niekiedy nawet bezwstydnie flirtując z mainstreamem, ale wyszło im to na dobre. „Hereafter Ltd.” to nie tylko mocarne i wyraziste brzmienie, któremu nie brakuje mocy. Muzycy oprócz ciężaru, stawiają również na bezczelną stadionową przebojowość i popową wręcz nośność. Brzmiąc epicko i przestrzennie (trzeba przyznać, że nie brak tu klimatycznych momentów), absolutnie nie tracą na motoryce. Stąd ich album oferuje słuchaczowi pełne spektrum doznań i gatunkowej rozpiętości. Kompozycje przygotowane przez Endless Dark są żywe i brak w nich monotonności. Muzycy nie tylko inteligentnie łamią rytmy, serwują nam ładne breakdowny i blasty oraz porywają osobliwym vibem. Oni także umiejętnie balansują od wściekłych core’owych fragmentów, brutalnych riffów oraz pełnych pasji i mocy screamów, growli i krzyków, ku momentom bardziej wyważonym, epatującym chwytliwą melodią, zgrabną solówką gitarową i kojącym uszy czystym śpiewem. Potrafią również odpowiednio wykorzystać syntezator. I to wszystko dzieje się nierzadko w obrębie jednego utworu. Można by rzec, że agresja stoi tutaj zawsze ręka w rękę z dobrą melodią.

Wprawdzie „Hereafter Ltd.” można wrzucić do szuflady z napisem post hardcore, ale brzmienie Endless Dark to także inspiracje metalcore, melodyjnym metalem, progressive i podniosłym post rockiem, a także emo i alternatywnym popem, co szczególnie słyszalne jest w osłodzonych i porywających partiach syntezatorów oraz czystych liniach wokalnych. Bądź co bądź końcowy efekt jest oczywiście jak najbardziej intrygujący.

Elementem, który przyciąga do Endless Dark jest naprawdę świetna melodyka, umiejętnie dozowane napięcie i jak na tak emocjonalne granie, spora dawka ciężaru. Jasne, takich kapel jest od groma, ale nie w Islandii. Zresztą na tle „świata” islandzcy post hardcore’owcy wypadają też bardzo przyzwoicie.

 

bH_t94eM3Rg

 

Endless Dark :: Hereafter Ltd.

01. Intro
02. Warriors
03. The Guardian
04. Steel & Arrowwood
05. Terra Incognita
06. Amélie
07. Blue-Sky Heroes
08. Dr. Delirium
09. Through Desperation
10. Man & Machine
11. Hereafter
12. Wanderer

 

Endless Dark : facebook / bandcamp

Endless Dark :: Hereafter Ltd.
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów