Eydís Evensen (Eydís Helena Evensen) to 27-letnia islandzka pianistka i kompozytorka. Muzyka była jej częścią życia od najmłodszych lat. Artystka zaczęła brać lekcje gry na fortepianie w wieku sześciu lat, w swoim rodzinnym mieście Blönduós na Islandii. Swój pierwszy utwór skomponowała na domowym fortepianie kiedy miała siedem lat. Po przeprowadzce do Reykjaviku podjęła naukę gry na fortepianie w szkole muzycznej w Garðabær. Następnie kontynuowała naukę w szkole muzycznej w Reykjaviku pod okiem Svany Víkingsdóttir. Po ukończeniu Hamrahlíð College w Reykjaviku, gdzie śpiewała w światowej sławy chórze prowadzonym przez Þorgerður Ingólfsdóttir (należeli do niego również Björk i członkowie Sigur Rós), Eydís początkowo planowała wyjechać do Wiednia, aby kontynuować studia, ale w wyniku pewnych zawirowań wyjazd za granicę okazał się być skoncentrowany na pracę na stanowisku modelki. Niemniej jednak jej pasją wciąż pozostała muzyka. Artystka zawsze szukała czasu dla siebie po to, aby grać na fortepianie i tworzyć muzykę. W ten sposób od 19 roku życia Eydís przez kilka lat „wędrowała” po świecie mieszkając m.in. w Afryce Południowej (Kapsztad), Australii, całej Europie (Skandynawii, oraz Londynie i Paryżu), Los Angeles i Nowym Jorku. Dopiero na początku ubiegłego roku kiedy wybuchła pandemia, Eydís opuściła Nowym Jorku i wróciła na Islandię.

Pomimo intensywnego podróżowania, Eydís niezmiennie podaje swoją rodzinną Islandię jako kraj, który ma ogromny wpływ na tworzoną przez siebie muzykę. Artystkę inspirują mocno siły islandzkiej natury, ale również inni kompozytorzy, w tym szczególnie Philip Glass i Thom Yorke (Radiohead). Równocześnie kompozytorka podkreśla, iż siłą napędową jej kompozycji są przede wszystkim jej własne emocje i pełna swoboda w ich muzycznym wyrażaniu, brak jakichkolwiek ograniczeń jeśli chodzi o formę wyrazu.  

23 kwietnia 2021 roku Eydís Evensen wydała swój debiutancki album „Bylur”, który ukazał się za pośrednictwem muzycznego giganta wydawniczego Sony nastawionego obecnie na wydawanie m.in. muzyki z nurtu modern classical i post classical pod szyldem ich nowej wytwórni XXIM Records. Islandzka kompozytorka została dostrzeżona podczas swojego pierwszego koncertu na Iceland Airwaves w 2018 roku, który odbywał się w klubie Iðnó. Tuż po koncercie podszedł do niej Dirk Lange (jej obecny menedżer), który był wówczas przedstawicielem Sony Masterworks i wręczył jej swoją wizytówkę. W ten oto sposób od słowa do słowa doszło do podpisania w listopadzie 2019 roku kontraktu Islandki z Sony. Przyznacie, że to duża sprawa.

Album „Bylur” został nagrany na Islandii w Greenhouse Studios, w okresie od 2019 do czerwca 2020 roku. Jego produkcją zajmował się Valgeir Sigurðsson, muzyk, kompozytor i producent, który prowadzi w/w studio nagrań. Część utworów została nagrana również przez Francesco Fabrisa. Ponadto na płycie wystąpili: Guðbjartur Hákonarson, Sólveig Vaka, Pétur, Hrafnhildur Marta, Snorri Sigurður na trąbce, Valgeir Guðmundsson na trąbce i kontrabasista Birgur Stein.  

Tytuł albumu „Bylur” w języku islandzkim oznacza burzę śnieżną. W jednym z wywiadów Eydís wyjaśnia, że burze kojarzą się jej bardzo mocno z dorastaniem w północnej części Islandii, w Blönduós, z tym jak szybko zmieniała się tam pogoda, która w jednej chwili z pięknego słonecznego dnia przechodziła w bardzo burzowy stan. Ponadto utwór „Midnight Moon”, który jest jedyną kompozycją z wokalem na tej płycie – w tej roli gościnnie wystąpiła nagradzana piosenkarka Guðrún Eyfjörð aka GDRN – powstał pod wpływem islandzkiego wiersza, do którego Eydís napisała muzykę i przetłumaczyła na angielski. Islandzki pierwiastek jest również bardzo wyczuwalny w melancholijnym brzmieniu i natchnionych aranżacjach nagrań kompozytorki. Artystka dodaje, że jej debiutancki album – który obejmuje ponad 20 lat jej życia, wszystkich wzlotów i upadków – odzwierciedla emocjonalną podróż, która obejmuje każdy aspekt jej wewnętrznego świata. Począwszy od radości, zakochania i miłości, aż po melancholię, trudne emocje i ciemność.

Podsumowując, „Bylur” to album instrumentalny (z jednym wspomnianym już wyjątkiem), którego bazę wyjściową stanowią akustyczne brzmienia pięknych partii fortepianu. Temu akompaniują instrumenty smyczkowe, a niekiedy również dęte oraz subtelne tła elektroniczne. Całość stanowi niezwykle klimatyczny, emocjonalny i poruszający materiał neoklasyczny. Na szczególną uwagę zasługuje delikatna i czuła gra pianistki, jak również nastrojowy i zmysłowy charakter jej kompozycji. Bardzo łatwo jest dać się ponieść tym dźwiękom, refleksyjnym melodiom i hipnotyzującej, nastrojowej atmosferze, powołać do życia nową rzeczywistość, która przez chwilę może trwać tylko w naszej wyobraźni.

Eydis Evensen podąża swoją własną, wyrazistą ścieżką artysty. Jej debiutancki album stanowi intymny portret jej wnętrza, któremu nie można odmówić bogactwa pełnych emocji tonów. Świat dźwięków tworzony przez pianistkę jest niesamowicie piękny, a mimo zawartej w nim melancholii, również ciepły i kojący. Wykreowanie go z pewnością wymagało dużych pokładów wrażliwości i wysokich umiejętności kompozytorskich. Wszystko to powoduje, że słuchacz ma możliwość dotknięcia i poczucia głębi emocji, które Islandka przekazuje za pomocą swojej muzyki. Każdy z utworów albumu „Bylur” wart jest zatrzymania się i poświęcenia mu uwagi, bo każdy z nich pełen jest autentycznych emocji i wrażeń, które decydują o jego wysokiej wartości. Eydis Evensen z pewnością stoi u progu wielkiej kariery, dlatego warto obserwować jej kolejne dokonania i towarzyszyć artystce w dalszej drodze. Kto wie, może za jakiś czas usłyszymy jej muzykę również w formie ścieżki dźwiękowej do filmu.

 

Eydis Evensen :: Bylur

1. Deep Under
2. Dagdraumur
3. The Northern Sky
4. Wandering I
5. Vetur Genginn í Garð
6. Fyrir Mikael
7. Wandering II
8. Circulation
9. Innsti Kjarni og Tilbrigði
10. Næturdögg
11. Midnight Moon
12. Brotin
13. Bylur

 

Eydis Evensen :: website / facebook / spotify
Eydis Evensen :: Bylur (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj