Febrúar to islandzka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która w życiu prywatnym nazywa się Bryndís Jónatansdóttir.

Artystka zajmuje się komponowaniem muzyki od kilku lat. Po raz pierwszy na scenie pojawiła się w 2018 roku przy okazji festiwalu Iceland Airwaves w Reykjaviku. Poza tym cały czas pracowała nad materiałem na pierwszą płytę.

Debiutancki album Febrúar zatytułowany „About Time” ukazał się 26 maja 2020 roku. Znalazło się na nim trzynaście autorskich kompozycji Islandki, które skomponowała na pianinie. W produkcji albumu Bryndís towarzyszył Daði Birgisson (z Mono Town), który odpowiadał również za miksowanie płyty. Zaś jej mastering wykonał Friðfinnur ‘Oculus’ Sigurðsson.

Już pierwsze dźwięki albumu „About Time” zapowiadają nam coś niesamowicie magnetycznego. Później okazuje się, że ten magnetyzm objawia się na tej płycie na co najmniej kilka sposobów i towarzyszy nam do jej samego końca. Zacznijmy może od warstwy instrumentalnej i aranżacji muzyki zawartej na omawianym krążku. Po pierwsze zaskoczeniem jest głębia przestrzeni dźwiękowej tej muzyki oraz jej liryczny nastrój. Towarzyszy nam tutaj głównie intymna, nastrojowa i refleksyjna atmosfera. Do tego o cudownie delikatnym i czarującym filmowym wydźwięku. Uwagę zwracają bardzo przemyślane i wyrafinowane partytury bazujące głównie na partiach pianina oraz akompaniamencie sekcji smyczkowej. Aranżacje cechuje niezwykły kunszt i klasa. Dbałość o każdy detal tej muzyki, który buduje jej wzruszający filmowy klimat, objawia się tutaj co chwilę. Także w umiejętnym dobieraniu subtelnych brzmieniowych ornamentów, m.in. akustycznej gitary, basu i elektronicznych motywów. Wydawnictwo systematycznie kusi słuchacza dźwiękowymi i brzmieniowymi atrakcjami.

Opisany podkład muzyczny doskonale komponuje się z magnetycznym wokalem Febrúar. Dla głosu artystki pozostawiono tutaj dużo miejsca i to on pełni tutaj główną rolę, czemu się zupełnie nie dziwię. Jej śpiew jest bardzo przejmujący, równocześnie dużo w nim swobody i elegancji. Wokalistka swoim śpiewem świetnie uwypukla liryzm i melancholię tej muzyki. To właśnie ich połączenie nadaje temu wydawnictwu tak bardzo specyficzny i sugestywny klimat, od którego nie możemy się oderwać.

About Time” to album dojrzały, rewelacyjny i piękny, na co wpływ ma przede wszystkim jego wysoka jakość. Z olbrzymią przyjemnością sięgam po niego po raz wtóry i za każdym razem tęsknię za nim coraz bardziej. Wręcz chciałby się zanurzyć w muzyce Febrúar i nigdy z niej nie wypłynąć. Czas nie ma znaczenia. Wszystko zależy od wrażliwości słuchacza. Zdecydowanie polecam!

 

Febrúar :: About Time

1. Engines Dead 03:13
2. Be Careful 02:55
3. Fire’s Burning Low 03:55
4. Simple Dives 02:47
5. Ghost Stories 03:40
6. Dreams 03:45
7. Something Sweet 01:15
8. This Simple Life 03:12
9. The Deep of it All 03:21
10. The Places You’ll Go 02:57
11. The Ocean 02:59
12. Bad Days 03:02
13. About Time 02:37

 

 

Febrúar : website / facebook / soundcloud / spotify

Febrúar :: About Time (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów