Flammeus to niezwykle intrygujący i obiecujący zespół założony przez młodych, ale nieprzeciętnie utalentowanych muzyków pochodzących z północy Islandii, z Akureyri.

Członkowie zespołu:

Jón Tumi Hrannar-Pálmason – wokal, bas
Hafsteinn Davíðsson – perkusja
Jóhannes Stefánsson – gitara
Guðjón Jónsson – klawisze

Inicjatorem powstania zespołu Flammeus był kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów i wokalista Jón Tumi Hrannar-Pálmason. Już jako dziecko uczył się grać na wielu instrumentach (m.in. na gitarze, pianinie i basie), a w wieku 14 lat zaczął pisać własne piosenki. Kiedy skończył 19 lat zdecydował, że nadszedł odpowiedni czas na to, aby muzyka stała się dla niego czymś więcej niż tylko hobby. Artyście udało się namówić do wspólnej gry trójkę znajomych pochodzących z tej samej Szkoły Muzycznej znajdującej się w Akureyri, do której i on uczęszczał. Już po pierwszej próbie dla wszystkich stało się jasne, że tworzą zgrany zespół. Następne miesiące upłynęły im na kolejnych spotkaniach, wspólnym jammowaniu i aranżowaniu kompozycji napisanych przez Jóna Tumi. W kwietniu 2019 roku zespół wziął udział w słynnym islandzkim konkursie muzycznym Músíktilraunum. Wówczas Flammeus udało się dojść aż do finału, a w konsekwencji doceniono ich dwiema indywidualnymi nagrodami: dla basisty i klawiszowca. To wyróżnienie dało zespołowi jeszcze więcej energii i motywacji do dalszej pracy nad swoją muzyką. Na marginesie dodam, że obecnie Jón Tumi Jóhannes przeprowadzili się do Reykjaviku, aby studiować w LHI. Zobaczymy zatem jak wyglądać będzie przyszłość zespołu. Teraz jednak są ważniejsze sprawy do omówienia.

4 sierpnia 2019 roku zespół Flammeus wydał swój debiutancki album zatytułowany „The Yellow”. Prace i nagrania tego materiału rozpoczęły się jeszcze jesienią 2018 roku, ale proces ten trwał tak długo z racji pewnych przerw wymuszonych brakiem środków finansowych. Na szczęście w końcu muzykom udało się wszystko doprowadzić do końca. Stąd w nasze ręce trafia ukończone dzieło.

The Yellow” to płyta przepełniona kreatywnością i stylistyczną wieloznacznością. Muzycy z Flammeus biegle wykorzystali mnogie inspiracje tworząc eklektyczny materiał pełen artystycznej inwencji. Panowie łamią schematy gatunkowe, aranżacje poszczególnych kompozycji są niezwykle ciekawe i pomysłowe. Każdy utwór zachwyca też świetną melodią. Muzycy wypracowali interesujące brzmienie, które łączy w sobie elementy folk rocka, artrocka, klasycznego rocka z nutą psychodelii, jazzu, soulu, alt. country i rocka progresywnego, a także bluesa i funkujących rytmów. Dojrzałość i talent Islandczyków polega na tym, że potrafili oni te różnorodne wpływy ładnie poukładać i posklejać ze sobą. A przy okazji zawrzeć w swojej muzyce ducha dawnych czasów. Wyraźnie słychać tutaj sympatię dla twórczości The Beatles i Johna Lennona, w niektórych momentach pojawiają się także skojarzenia związane z innymi grupami sprzed lat, np. z Cream, Marillion, Genesis, The Smiths, Queen. Są one subtelne i wychwycenie ich wymaga od słuchacza uwagi. Te konsolidacje nie zaburzają jednak wartości muzyki Flammeus.

W zasadzie każdego z muzyków Flammeus pochwalić należy za nietuzinkowe umiejętności techniczne, wszechstronność oraz zamiłowanie do poszukiwania własnej tożsamości artystycznej. Zespół czaruje nas pięknymi melodiami, wspaniałymi aranżacjami, uduchowionym klimatem i ciepłą melancholią w głosie Jóna Tumi. Mimo młodego wieku są to niewątpliwie artyści ambitni, pełni pasji i nieszablonowych pomysłów. Stąd kontakt z zawartością ich debiutanckiej płyty powinien być niespieszny i dogłębny. Dłuższa kontemplacja z albumem „The Yellow” pozwala dostrzec pełną gamę użytych w niej brzmień i dźwięków. Polecam z całego serca.

 

 

Flammeus :: The Yellow

1. It 3:04
2. The Yellow Things 2:49
3. A Kind of Man 3:33
4. Jenny 4:15
5. Deep Down Inside 5:30
6. When 4:04
7. The Deepest of Scars 5:16
8. Ars Gratia Artis 8:33
9. Out of Range 3:32
10. The Road Goes On 5:11

 

 

Flammeus : facebook / spotify

Flammeus :: The Yellow (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów