Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Życie.

Na wstępie przypomnę, iż ostatni solowy album pochodzącego z Grenlandii indie folk popowego muzyka Frederika Elsnera (występującego również pod pseudonimem F) znanego z grenlandzkiej grupy Nanook, ukazał się dwa lata temu. Był to krążek „Sikiinnarpugut” (2020; recenzja TUTAJ).

Natomiast 8 stycznia 2022 roku, bez żadnych reklam i zapowiedzi, Frederik Elsner opublikował w sieci nietypowe wydawnictwo zatytułowane „Life” (nakładem Atlantic Music).  Po pierwsze jest to album EP, na którym znajdziemy jedynie trzy utwory. Po drugie zawartość płyty stanowi muzyka zupełnie inna od tej, do której dotychczas przyzwyczaił nas grenlandzki artysta, ale o tym więcej za chwilę. I po trzecie aż dwie kompozycje (z trzech) powstały we współpracy z muzykami z Islandii i Wysp Owczych. Na płycie pojawił się islandzki projekt Samaris (w „Eqqissineq”) oraz pochodzący z Wysp Owczych muzyk Theodor (w „Ingerlariaqqinneq”). Trzeba przyznać, iż jest to niecodzienna kolaboracja artystyczna, która łączy trzy różne wyspy dalekiej Północy.

Zatem czym jest album „Life”? Jego autor wyjaśnia krótko – jest to spiritual EP. Przygotowana przez Frederika Elsnera i zaproszonych gości muzyka ma charakter spirytualny, duchowy, czy mówiąc prościej medytacyjny i relaksacyjny. To bardzo klimatyczne i oniryczne instrumentalne kompozycje, w których pojawiają się jedynie natchnione wokalizy. Generalnie mamy tutaj do czynienia ze spokojnymi i łagodnymi dźwiękami, które wprowadzają słuchacza w stan przyjemnego transu, rozluźniają jego ciało i wyciszają umysł. Całość składa się z subtelnych i relaksujących aranżacji. Płyta brzmi niebanalnie, jest niezwykle harmonijna, co sprawia, że można się przy niej rozmarzyć i odpłynąć.

Life” to płyta dla tych, którzy szukają wyciszenia, spokoju i przestrzeni dla siebie, jak również dla tych, którzy są wrażliwi na piękno subtelnych melodii. Te nagrania ułatwiają wejście w głąb samego siebie i refleksję nad własnym życiem. Czy muzyka Frederika Elsnera ma uzdrawiającą moc? Sprawdźcie sami. Gorąco polecam.

 

 

 

 

Frederik Elsner (F) :: Life

1. Life 3:31
2. Eqqissineq (feat. Samaris) 4:24
3. Ingerlariaqqinneq (feat. Theodor) 3:48

 

 

 

 

 

Frederik Elsner : facebook / spotify
Atlantic Music Aps : website

Frederik Elsner (F) :: Life (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów