Wiele lat temu (dokładnie 6)  pisałem o szwedzko-islandzkim indie folk popowym duecie Brother North i ich czarującej debiutanckiej płycie – recenzja TUTAJ.

Niestety duet ten od tego czasu nie wydał nic nowego, a jego działalność obecnie jest zawieszona. Niemniej jednak współtworzący go islandzki singer-songwriter – Freyr Flodgren – udanie rozwija swoją solową karierę. Z zamieszczonej na stronie internetowej artysty notki autobiograficznej możemy się dowiedzieć, iż wychowywał się on w miejscowości Umeå znajdującej się na północy Szwecji. Ponadto jest jednym z założycieli kolektywu muzycznego Lärkträdet (The Larch), którego kilku członków mieszka wspólnie w domu jednorodzinnym w Umeå. W ramach tego kolektywu Freyr współpracuje z wieloma muzykami w różnych konstelacjach, m.in. w zespołach takich jak Brother North, Lärkträdet i Högkvarteret.

Freyr jest pasjonatem muzyki, która oddycha jakością, niezależnie od gatunku. Jednak cechuje go szczególne zamiłowanie do muzyki akustycznej wykonywanej przez znakomitych muzyków na żywych instrumentach. Swoje muzyczną edukację rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie w programie Suzuki w Umeå Music Services, najpierw z Evą Nilsson, a później z Anną Saxin, aż do szesnastego roku życia. W wieku dwunastu lat został przyjęty do Umeå Music Classes, która jest zwykłą szkołą pod każdym innym względem oprócz tego, że wszyscy jej uczniowie są przyjmowani według talentu muzycznego i otrzymują co najmniej jedną godzinę treningu muzycznego dziennie, albo udzielając się w chórze, występując w orkiestrze dętej lub angażując się w pop rockowym zespole. Tam Freyr zdobył podstawowe doświadczenie w grze na perkusji, basie, gitarze elektrycznej i fortepianie. W wieku czternastu lat został przyjęty do F-linjen w Umeå Music Services, co pozwoliło mu poszerzyć artystyczne umiejętności o grę na gitarze klasycznej, z którą nie rozstaje się do dziś. Pierwszy zespół, w którym występował Freyr nazywał się Thingvellir, a muzyk miał wówczas 12 lat. Co ciekawe zespół grał tylko własną muzykę, nagrał także album, który jednak nigdy nie został wydany. Później zespół Thingvellir przekształcił się w formację Slingshot Theory i dwukrotnie zajął drugie miejsce w konkursie Musik Direkt. Niestety grupa Slingshot Theory rozpadła się, gdy jej członkowie porozjeżdżali się po kraju do różnych szkół średnich. Właśnie wtedy Freyr wraz ze swoim przyjacielem Lucasem postanowili kontynuować współpracę jako duet o nazwie Brother North, o którym wspominałem na wstępie.

Kilka lat temu Freyr Flodgren zaczął pisać kompozycje przeznaczone na solową płytę. Początkowo występował na koncertach pod swoim imieniem i nazwiskiem, ale w krótkim czasie przestał posługiwać się nazwiskiem na polu artystycznym, pozostając jedynie przy własnym imieniu. W 2019 roku Freyr podpisał kontrakt z kanadyjską firmą Nettwerk Music Group, za pośrednictwem której 3 lipca 2020 roku ukazał się jego debiutancki album EP zatytułowany „I’m Sorry”. Materiał powstawał pod okiem amerykańskiego producenta Tylera Neila Johnsona.

Na płycie „I’m Sorry” znalazło się pięć około trzyminutowych kompozycji, na których brzmienie zgodnie z sugestią Freyr wpływa krajobraz rozległych lasów północnej Szwecji oraz surowe piękno Islandii, w której muzyk spędził większość swojego dzieciństwa. Kontakt ze zjawiskową naturą i przyrodą znajduje swoje odzwierciedlenie w organicznej i minimalistycznej estetyce tych nagrań oraz ich intymnym i emocjonalnym wokalnym przekazie.

Indie folk pop Freyra opiera się głównie na jego łagodnym i ciepłym głosie oraz na dźwiękach gitary akustycznej, które łącza się z delikatnymi akordami fortepianu, dyskretną ambientową elektroniką oraz subtelnymi elementami perkusji. Rytmy są tu nieśpieszne, a aranżacje czarujące. Poetyckim kompozycjom z „I’m Sorry” towarzyszy przenikająca i wzruszająca, nastrojowa atmosfera. Wybrzmiewa w niej skandynawska tęsknota i nostalgia, ale są one równoważone spokojem i ciepłymi, błogimi melodiami. Całość jest bardzo kameralna. Muzyczna elegancja i wrażliwość charakteryzująca twórczość Freyra przypaść może do gustu sympatykom takich artystów jak José González, Bon Iver,  Nicka Drake, Sufjan Stevens, czy The Tallest Man on Earth.

Piękne dźwięki i motywy, piękne melodie, piękny głos i piękne emocje. To wszystko znajdą Państwo na albumie „I’m Sorry”, który jest małym, piętnastominutowym, arcydziełem niosącym ukojenie i wytchnienie. Freyr ma w sobie coś hipnotyzującego. Zapewne niewielu obecnie go zna, a przecież niewykluczone, że jego wydawniczy debiut stanowi narodziny gwiazdy.

Notatka na marginesie:  2 października 2020 roku pojawił się nowy singiel Freyra pod tytułem „Avalon”, który jest zapowiedzią nowego albumu EP. Artysta uważa, że kompozycja ta wyznacza nowy rozdział w tworzonej przez niego muzyce.

 

 

 

Freyr :: I’m Sorry

1. Over My Head 3:30
2. I’m Sorry 3:11
3. Neighbour Boy 3:00
4. Ride the Stream 2:48
5. I’m Here 2:12

 

 

 

 

Freyr : website / facebook / soundcloud / instagram / twitter / spotify

Freyr :: I’m Sorry (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj