Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Szminka i rock’n’roll.

Islandzka artystka Fríða Dís po wydanym dwa lata temu debiutanckim solowym albumie „Myndaalbúm” (2020; Smástirni; recenzja TUTAJ) powraca ze swoim nowym wydawnictwem.  

Jej najnowszy album ukazał się 22 lipca 2022 roku za pośrednictwem wytwórni Smástirni i nosi tytuł „Lipstick On”. Nagraniami partii wokalnych, basu i perkusji zajmował się Smári Guðmundsson w Smástirni Studio. Natomiast rejestracją fortepianu, organ i innych instrumentów klawiszowych oraz chórków zajmował się Stefán Örn Gunnlaugsson w Stúdíó Bambus, który również zmiksował materiał. Mastering albumu wykonał Sigurdór Guðmundsson ze Skonrokk Studios. Projektem okładki zajął się Björgvin Guðjónsson. Zdjęcie do albumu zostało wykonane przez Þorsteinna Sürmeliego.

W nagraniach albumu „Lipstick On” brali udział:

Friða Dís Guðmundsdóttir: wokal, bas i chórki
Smári Guðmundsson: gitara, syntezatory, klawisze, aranżacje
Halldór Lárusson: perkusja i instrumenty perkusyjne
Stefán Örn Gunnlaugsson: fortepian, organy, Wurlitzer i chórki
María Rún Baldursdóttir i Viktor Atli Gunnarsson: chórki

Album „Lipstick On” składa się z dziewięciu oryginalnych kompozycji. Autorką większości z nich jest Friða Dís. Jedynie utwór „The Key to My Future Heart” artystka napisała wspólnie ze Smárim Guðmundssonem, a „Thrifting” z Halldórem Lárussonem. Na albumie znajdują się również dwa utwory wykonane w duecie: „Baby, You Are Bad News” zSoffíą Björg Óðinsdóttir oraz „Shower Shoc” z Hallbjörnem Valgeirem Rúnarssonem (Halli Valli).

Omawiane wydawnictwo zgodnie z zamysłem autorki reprezentuje rock’n’rollowy luz i zabawę, a równocześnie wewnętrzną siłę i charakter, które pozwalają poradzić sobie z tym co przynosi nam życie, niezależnie od okoliczności i sytuacji. Friða Dís zdradza, że w trakcie powstawania materiału na krążek słuchała różnorodnej muzyki, ale przede wszystkim słynnego w latach 60-tych i 70-tych  brytyjskiego zespołu rock’n’rollowego The Kinks, cenionej francuskiej artystki Françoise Hardy, która tworzyła również głównie w latach 60-70, ale również smooth/latin jazzowej grupy Les Hommes oraz popularnej indie rockowej kapeli Kasabian. Chociaż Islandka miała pewne pomysły na brzmienie swojego albumu, postanowiła jednak otworzyć się na to, gdzie poprowadzi ją muzyka. Pozwoliła muzyce i pomysłom przepływać przez siebie bez zbytniej kontroli nad nią.

Informacje zawarte w powyższym akapicie dają nam pewien obraz tego co możne nas spotkać na albumie „Lipstick On”. Jest to muzyka alternatywna, rockowa, która wykorzystuje różnorodne stylistycznie wpływy i inspiracje. Mamy tu nagrania, które czerpią z gitarowej muzyki lat 50/60/70, czyli klimaty spod znaku surf rocka, rock’n’rolla i rockabilly. Mamy też kompozycje zaprawione bluesem, folk rockiem i alternatywnym country. Na płycie pojawiają się także nawiązania do alternatywnego rocka lat 80-tych oraz odważne i udane punk rockowe granie rodem z lat 90-tych. To mieszanka, która jest w stanie rozkręcić każdą prywatkę, a przy okazji zachęcić do refleksji i rozważań.

Zawartość „Lipstick On” dostarcza naprawdę sporo wrażeń i przez cały czas trwania trzyma wysoki poziom. Friða Dís zaskakuje słuchacza coraz to nowymi pomysłami, nieoczywistymi aranżacjami i rozwiązaniami, czym zyskuje jego uwagę i skutecznie wciąga go w swój muzyczny świat, w którym amerykańska estetyka spotyka się z europejską i anglosaską. Całość nosi w sobie jednak autorską myśl i wrażliwość islandzkiej artystki. Cały czas obracamy się w chwytliwych melodiach, z nutą nostalgii, autentycznego oddania i wyśpiewanych prosto z serca. Wokalistka potrafi oczarować swoim pięknym i zmysłowym głosem. Dobrze radzi sobie również w otoczeniu jazgotliwych gitar. Wychodzi jej to niesamowicie.

Lipstick On” przynosi sporo ekscytacji i sprawia, że wszystko wydaje się możliwe. Zauważam w nim duży potencjał koncertowy. Czuć, że Friða Dís nie wyciągnęła jeszcze wszystkich asów z rękawa. To wyjątkowo ciekawa muzyczna propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu fanom alternatywnego grania.

 

 

 

Fríða Dís :: Lipstick On

1. Intro for Dreamers 0:49
2. Guidelines for Dreamers 2:49
3. Lipstick On 2:23
4. Cats & Cassettes 2:41
5. Baby, You Are Bad News (feat. Soffía Björg) 2:58
6. The Spell 3:12
7. Shower Shock (feat. Halli Valli) 3:39
8. The Key to My Future Heart 2:55
9. Thrifting 3:04

 

 

Fríða Dís : facebook / spotify / twitter / instagramFríða Dís :: Lipstick On (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów