Friðrik Margrétar ukończył studia na kierunku kompozycje na Islandzkiej Akademii Sztuki w 2017 roku. Następnie pracował w Kopenhadze u boku kompozytora Hugi Guðmundssona. Friðrik tworzy muzykę głównie dla teatru, spektakli tanecznych i mediów wizualnych, a także pisze prace rozpisane na instrumenty klasyczne i chór. Jego kompozycje wykonywane były w Europie kontynentalnej i Islandii przez różnych wykonawców, w tym np. przez Ensemble Recherche we Fryburgu i The Reykjavík Cathedral Choir. Ostatnio Friðrik współpracował również ze znanym islandzkim zespołem HATARI. Jego kompozycja „Nunquam Iterum, Op. 12” znalazła się na ich najnowszym albumie „Neyslutrans” (2020).

21 lutego 2020 roku ukazał się debiutancki album Friðrika Margrétara zatytułowany „Skipholt”. Materiał ten w oryginale był pracą dyplomową artysty. A obecnie w studiu jego rejestracją, miksowaniem i masteringiem zajmował się głównie Þorgrímur Þorsteinsson.

Autorem wszystkich utworów jest Friðrik Margrétar-Guðmundsson. Przygotowane kompozycje rozpisane są na chór żeński i tenorowy, kameralną orkiestrę oraz elementy elektroniczne. Ponadto wykorzystano w nich teksty napisane przez członków grupy performerów o nazwie Love & Karaoke (Adolfa Smári Unnarssona, Birnira Jóna Sigurðsson, Matthíasa Tryggvi Haraldsson, Stefána Ingvara Vigfússona i Friðrika Margrétar-Guðmundssona).

W nagraniu „Skipholt” wzięło udział wielu świetnych instrumentalistów:

Heiður Lára Bjarnadóttir – wiolonczela
Kristín Jóna Bragadóttir – klarnet w e-flat
Kristín Þóra Pétursdóttir – klarnet basowy i klarnet b-flat
Sigríður Hjördís – flet
Steina Kristín Ingólfsdóttir – altówka
Sólveig Steinþórsdóttir – skrzypce
Friðrik Margrétar-Guðmundsson – fortepian i elektronika

Na albumie pojawiają się również wokaliści – solista Dagur Þorgrímsson oraz chór: María Oddný Sigurðardóttir, Íris Björk Gunnarsdóttir, Jóhanna Guðrún Sigurðardóttir,Lilja Dögg Gunnarsdóttir, Sara Gríms, Silja Garðarsdóttir, Sunna Karen Einarsdóttir, Vera Hjördís Matsdóttir. Całością dyrygował Steinar Logi Helgason

Skipholt” to elektroakustyczna kantata składająca się z sześciu rozbudowanych i wielowątkowych części. Całość tej pracy można przypisać do nurtu współczesnej czy też nowoczesnej muzyki klasycznej. Na miejscu będą również określenia typu new chamber music i soundtrack, gdyż dzieło to ma bardzo sugestywny i ilustracyjny charakter. Friðrik Margrétar prezentuje tutaj oryginalny styl, łączący nowoczesne środki wyrazu i ambitne formy z tradycyjnie pojmowaną narracyjnością muzyki kameralnej oddziałującą na wyobraźnię i emocje słuchacza. Jego muzyka obfituje w kontrasty i zmiany, opiera się też na urozmaiconej ekspresji, od bardzo łagodnej i eterycznej, aż po dramaturgiczne kulminacje. Kompozycje rozwijają się jednak w sposób bardzo wyrafinowany. Cechuje je eksploracja pięknych brzmień, barw, harmonii i artykulacji. Islandzki kompozytor eksperymentuje z nowymi brzmieniami, ale równocześnie jego poszukiwania nie zaburzają dużego poczucia estetyki i odniesień do tradycyjnej formy.

Skipholt” to zachwycające dzieło. To Sztuka przez duże „S”. Słuchając albumu nie mamy żadnych wątpliwości co do fenomenalnego talentu i bogatego warsztatu kompozytorskiego Friðrika Margrétara. Jest to artysta świadomy, posiadający dar do tworzenia muzycznych struktur, w których poszczególne elementy charakteryzuje niezwykła homogeniczność, jedność intencji.

 

 

 

Friðrik Margrétar :: Skipholt

1. O 01:33
2. Upphafið 01:47
3. Rafeindin 03:39
4. Lífið er samansafn hringja 02:11
5. Form 03:03
6. Skipholt 08:44

 

 

 

 

Friðrik Margrétar : facebook / bandcamp / spotify

Friðrik Margrétar :: Skipholt (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów