Frostfelt to solowy projekt muzyczny farerskiego singer-songwritera o imieniu Líggjas Olsen.

Więcej o tym muzyku jak i jego twórczości możecie przeczytać zagłębiając się w lekturę recenzji debiutanckiego albumu EP Frostfelt pod tytułem „I Have A TV Set” (2011; recenzja tutaj).

Dziś chciałbym się skoncentrować na najnowszym wydawnictwie Frostfelt pod tytułem „Youniverse”, wydanym 9 grudnia 2016 roku przez wytwórnię TUTL. Na omawianej płycie znalazło się 11 kompozycji, które kiedyś były jedynie pewnymi szkicami. Líggjas przyznaje, że wcześniej kompozycje te nie miały konkretnej formy ani właściwego kształtu, bardziej przypominały dźwiękowe pomysły, zarysy aniżeli konkretne utwory. Fragmenty te nijak nie pasowały do brzmienia Frostfelt, dlatego muzyk zrezygnował z dalszej pracy nad nimi i wrzucał je na swój profil na soundcloud. Po pewnym czasie jednak artysta uznał, że chciałby je ukształtować, tchnąć w nie więcej życia i nadać odpowiednią postać. Z tego też względu skontaktował się z duńskim producentem Christopherem Juul’em pytając go o możliwość współpracy nad tym jego wstępnym materiałem. Kiedy ten się zgodził Líggjas udał się do Kopenhagi i tam panowie podjęli się wspólnej pracy w Lava Studios.

13962688_10153711232746720_5886161420833686904_n

Líggjas przyznaje, że Christopher zabrał całość przygotowanej przez niego dotychczas muzyki i produkcyjnie razem ją przerobili, nadając im przede wszystkim pełniejsze i głębsze brzmienie. Ponadto na miejscu Líggjas przygotował teksty, dograł linie wokalne oraz dodatkowe melodie. W rozmowie artysta dzieli się myślą, że: „Jeśli zlekceważymy komputer i oprogramowanie, to tak naprawdę jestem jednym muzykiem jaki występuje na tej płycie”. Jest to dosyć nietypowe dla Farerczyka, jeśli weźmiemy pod uwagę debiutancki album Frostfelt, na którym gościnnie wystąpiło kilku muzyków i instrumentalistów. Ponadto muzyk dodaje,że: „Było to dla mnie nowe doświadczenia. Chciałem zobaczyć, co się stanie z tym co zrobiłem w domu kiedy przyniosę to do prawdziwego studia nagrań. Efektem jest album, a ja nauczyłem się kilku nowych rzeczy, tego co działa, a co nie”.

Interesujący jest również tytuł albumu „Youniverse”. Jest to zlepek dwóch słów, na które muzyk po raz pierwszy natrafił czytając książkę Douglasa Hardinga pod tytułem
On Having No Head”. Pomyślał wówczas, że taki tytuł pasuje do albumu, ponieważ jest to określenie, które odnosi się do sfery duchowej. Autor albumu wyjaśnia, że utwory zamieszczone na płycie poruszają takie tematy jak „rzeczywistość”, „przebudzenie”, „przynależność”.

Youniverse” to zbiór znakomitych eterycznych electro-dream-synth-popowych kompozycji, które można również śmiało wrzucić do szufladek z opisem ambient lub easy listening, gdyż Frostfelt zgrabnie łączy ambientową oniryczność z synth popową wzniosłością i delikatnymi, rozmarzonymi liniami wokalnymi podszytymi nutą melancholii. Muzykowi udało się stworzyć wyjątkowo przemyślane aranżacje, nasycić je nastrojowym klimatem i subtelnymi melodiami. Czułe ucho odnajdzie tutaj pewne echa, czy też nawiązania do eterycznej i nadwrażliwej twórczości Radiohead i Archive. Dlatego wnioskuję, że w tej muzyce jest serce i uczucie. Całość przenosi słuchacza do innego wymiaru.

Łagodna, pastelowa muzyka Frostfelt emanuje cudowną aurą nierealności z pewnymi sentymentalnymi odcieniami. Ma ona bardzo specyficzny, ulotny i niezwykle delikatny klimat, zwiewnie unoszący się nad całością. Wszystkie kompozycje, płynnie połączone, stanowią strumień dźwięków, który stymuluje nasze emocje i pracę wyobraźni.  „Youniverse” to wysublimowane dzieło, które oczarowuje swoimi lirycznymi i surrealistycznymi dźwiękami, doprowadza do wzruszeń i nostalgii, ale także do uczucia totalnego odprężenia. W obliczu takiego zjawiska słuchacz zatraca się, gubiąc poczucie upływającego czasu. To po prostu ładny album i tylko tak powinno się na niego patrzeć. Świetnie się słucha tej muzyki.

 

15036427_1252988811411242_1664176662331080015_n

 

Frostfelt :: Youniverse

1. Monkeys on Your Back 3:35
2. Vaknar 2:46
3. Longsulin 3:43
4. Í Sinninum Sigst 4:02
5. Under Spells 2:59
6. Veruleikin 3:41
7. Youniverse 3:09
8. Svøvnloysi 2:51
9. Bring Your Heart 3:20
10. Í Hesi Verð Er Einki Uttan Eg 3:45
11. Krógva Og Blunda 2:29

 

 


Frostfelt :
facebook / soundcloud / TUTL

Frostfelt :: Youniverse
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj