Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Gabríel Ólafs nie przestaje zachwycać.

Islandzki kompozytor i pianista, Gabríel Ólafs po wydaniu trzech albumów: „Absent Mind” (2019, recenzja TUTAJ), „Piano Works” (2020, recenzja TUTAJ) i „Absent Minded Reworks” (2020, recenzja TUTAJ) powraca ze swoim czwartym wydawnictwem.  

Najnowszy album artysty nosi tytuł „Solon Islandus” i miał swoją premierę 15 lipca 2022 roku. Dystrybucją płyty zajęła się amerykańska wytwórnia Decca Records.

Solon Islandus” to ambitny album koncepcyjny, który oddaje hołd artystycznemu duchowi mieszkańców Islandii. Dzieło osobistego odkrycia i eksploracja kunsztu, kultury i miejsca, które ukształtowały tożsamość Gabriela Ólafsa. Płyta czerpie inspirację z twórczości jednego z największych poetów islandzkich – Davíða Stefánssona. Jego wiersze znane były Gabrielowi od dziecka, ponieważ czytali mu je zarówno jego ojciec, jak i dziadek. Gabriel zakochał się wówczas szczególnie w najstarszym zbiorze poezji Stefánssona pod tytułem „Svartar Fjaðrir” (Black Feathers), opublikowanym w 1919 roku. Poeta był wówczas w tym samym wieku, co Gabriel kiedy zaczął tworzyć omawiany album.

Według kompozytora „Solon Islandus” jest sposobem na ożywienie poezji Davíða Stefánssona poprzez muzykę. „Słowa napisane ponad sto lat temu pomogły mi w stworzeniu tego albumu” – mówi Gabriel Ólafs. Podczas nagrywania muzyki kompozytor czytał wiersze i starał się uchwycić ich istotę w strukturze kompozycji, tonach, barwach, ekspresji i melodii. Swoją pracę zaaranżował na fortepian, orkiestrę i chór, z elementami tzw. spoken word. Tytuł albumu „Solon Islandus” został zaczerpnięty z jedynej powieści Davíða Stefánssona, o tym samym tytule z 1940 roku, przedstawiającej prawdziwą tragiczną  historię islandzkiego włóczęgi Sölviego Helgasona.

W neoklasycznej muzyce Gabriela Ólafsa uwidacznia się zamiłowanie kompozytora do kina i muzyki filmowej. Artysta udowadnia, że łączenie chórów i orkiestry wychodzi mu nad wyraz sprawnie. Mimo tego, szczególnie pociągają go ciche i delikatne brzmienia oraz uproszczone melodie. Islandczyk tworzy niezaprzeczalnie wciągające motywy i piękne tematy, które reprezentują postacie, sytuacje i emocje. Są to partytury podane z niezwykłym wyczuciem, wyrafinowaniem i gracją. Kompozycje są rozległe, przestrzenne, a równocześnie nad podziw intymne i kruche. Poruszają one serce i rozpalają wyobraźnię. Pozostawiają słuchacza w stanie zamyślenia i poczuciu pewnej tęsknoty.

Solon Islandus” to wybitne dzieło, które budzi zachwyt. Dostaliśmy nieszablonową, pełną czułości muzykę, która czerpie z tradycji i prezentuję ją w nowej, atrakcyjnej formie. W muzyce Gabriela Ólafsa doświadczymy wyjątkowego piękna i wrażliwości, które potrafią dostarczać wielu emocji i wzruszeń. Jest to przestrzeń, w której z łatwością i przyjemnością można zanurzyć swój umysł i duszę. Ponadto oprócz kompozycyjnej i pianistycznej maestrii, można delektować się również niezwykłą starannością nagrania tego materiału.

 

Gabríel Ólafs :: Solon Islandus

1. Streymir 5:26
2. Júlíana 2:44
3. Memory 2:55
4. Solon Islandus 3:29
5. Brestur 2:13
6. The Lily 4:05
7. Kyndir 1:50
8. Hind 3:37
9. The Drifter (feat. Viktor Orri Árnason & Steiney Sigurðardóttir) 2:48
10. The Restless Bird (feat. Katie Buckley) 3:21
11. Lullaby (feat. Viktor Orri Árnason & Steiney Sigurðardóttir) 2:29
12. Aska 2:34
13. The Farewell 3:32
14. The Caw (feat. Ragnheiður Jóhannsdóttir) 3:16

deluxe edition:

1. The Drifter (Piano Version) 2:10
2. The Lily (Piano Version) 1:57
3. Solon Islandus (Piano Version) 2:22
4. The Lily (Feat. Viktor Orri Árnason & Reykjavík Recording Orchestra) [Orchestral Version] 3:04
5. Streymir (Voiceless) 5:26
6. Brestur (Voiceless) 2:15
7. The Restless Bird (Feat. Katie Buckley) [Voiceless] 3:21
8. The Farewell (Voiceless) 3:32

 

Gabríel Ólafs : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify


Gabríel Ólafs :: Solon Islandus (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj