GDRN to pseudonim artystyczny Guðrún Ýr Eyfjörð Jóhannesdóttir – wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki, której wydanie debiutanckiego albumu spotkało się z pozytywną reakcją na islandzkiej scenie elektronicznej muzyki pop.

GDRN wydała wcześniej trzy single: „Ein”, „Það sem var” i „Lætur mig”. Do tego ostatniego, w którym artystce towarzyszy raper Flóni, powstało wideo. Zaprezentowane kompozycje przyciągnęły uwagę słuchaczy i krytyków muzycznych, a GDRN okrzyknięto nową nadzieją prężnie rozwijającej się sceny pop w Islandii.

17 sierpnia 2018 roku na rynku ukazał się debiutancki longplay GDRN zatytułowany „Hvað ef” (ang. What if), nakładem wytwórni Alda Music. Na płycie znalazło się w sumie 11 kompozycji, w tym również wspomniane wcześniej single. Wszystkie utwory zostały wykonane w ojczystym języku artystki. Duża część tego materiału powstała we współpracy GDRN z duetem Ra:tio (Bjarki Sigurðarson i Teiti Helga Skúlason), wokalistą  Auðurem i raperem Flóni. Na płycie w jednym utworze pojawił się również młodszy brat artystki Matthias Eyfjörð (w utworze „ Þarf Þig”).  

Album „Hvað ef” stanowi ciekawy i wciągający kolaż brzmień electro indie popu, future r’n’b, post-dubstepu i soulu. Dodatkowo otulony woalem ambientu i chill wave, z rozmytymi gitarami i elementami hip hopu. Materiał wydaje się niezwykle interesującą i eklektyczną mieszanką różnych stylów.

Całość „Hvað ef” brzmi niezwykle zwiewnie i zmysłowo. Muzyka jest podana w sposób delikatny. Prowadzona głównie przez subtelny i kojący głos GDRN, natchnione i hipnotyzujące melodie, a także rozciągnięte partie syntezatorów, przestrzenne subtelne gitary i transowe rytmy. Generalnie na płycie króluje spokój i bezkres oraz marzycielska aura. Muzyka płynie swoim tempem, żyje swoim życiem. Ale trzeba podkreślić, że materiał jest dopracowany i spójny, broni się przez całą długość trwania. Każda kompozycja trafia w punkt. W każdym utworze można natrafić na coś interesującego, jakiś frapujący motyw, element, rytm lub ogólnie wciągający klimat. Dlatego nie znajduję tutaj żadnych powodów do jakichkolwiek narzekań.

GDRN próbuje tworzyć coś świeżego, nowego, zupełnie odrębnego. I trzeba przyznać, że całkiem nieźle jej to wychodzi. Dzięki takiej wizji tworzenia muzyki artystka zyskała uznanie w Islandii. I nie dziwię się, bo w pełni na to zasługuje. Faktycznie twórczość GDRN stanowi powiew świeżości na islandzkiej scenie elektronicznej. Mówiąc krótko, jestem jej debiutanckim krążkiem „Hvað ef” po prostu urzeczony.

 

GDRN :: Hvað ef

1. Intro – Ra:tio 0:46
2. Það sem var – Ra:tio 3:48
3. Lætur mig – Floni, Ra:tio 3:45
4. Treystu mér – Ra:tio 4:24
5. Hvað ef – Auður 3:50
6. Án min – Auður 2:40
7. Hver ert þú – Ra:tio, Reynir Snær Magnússon 4:28
8. Þarf þig – Ra:tio, Matthias Eyfjord 2:33
9. Komdu yfir – Ra:tio, Magnús Jóhann 3:35
10. Ein – Ra:tio 4:36
11. Hlið við hlið (ábreiða) 3:57

 

 

GDRN : facebook / instagram / spotify

GDRN :: Hvað ef (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj