Prawdopodobnie większość z Was doskonale zna pochodzącą z Wysp Owczych singer-songwriterkę Eivør Pálsdóttir. Natomiast zapewne wiele osób zastanawia się kim jest Lennart Ginman

Lennart Ginman to urodzony w 1960 roku duński basista, kompozytor i producent cieszący się niezwykle dużym uznaniem, szczególnie na gruncie jazzu. Artystę ceni się za jego wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość i rozpoznawalne brzmienie. Na scenie występuje od trzech dekad i niezaprzeczalnie w tym czasie wniósł duży wkład w rozwój duńskiej sceny muzycznej. Muzyk brał udział w wielu znaczących projektach, współpracował z najbardziej pomysłowymi i wpływowymi muzykami. Występował na scenie m.in. z Lee Konitz, Kirk Lightsey, Johnny Griffin, Doug Raney, Chris Cheek, Harry „Sweets” Edison, Scott Hamilton, Jim McNeely, Sigurdur Flosason, Horace Parlan i Kenny Werner.

Artysta dobrze radzi sobie również na współczesnej scenie i to niezależnie od gatunku muzycznego. Pracuje z czołowymi artystami popowymi, rockowymi i hip-hopowymi. Aktualnie można go zobaczyć na scenie z Palle Mikkelborga, Dicte, Cæcilie Norby, GinmanBlachmanDahl, Sinne Eeg i Tomas Franck Quartet.

Na swoim koncie Lennart Ginman ma sześć albumów z własną muzyką i tekstami. Jego najnowsze wydawnictwo sygnowane nazwą Ginman & Eivør powstało we współpracy… z  Eivør Pálsdóttir. Album zatytułowany „The Color of Dark” ukazał się na rynku 8 września 2014 roku za pośrednictwem wytwórni Columbia/Sony Music. Materiał na płytę nagrywany był w dwóch miejscach: w Studio Bloch, w Thorshavn na Wyspach Owczych oraz w Studio Kæv, w Kopenhadze w Danii. Produkcją i miksowaniem muzyki zajmował się Kæv Gliemann, zaś końcowy mastering wykonał Anders Schumann.

Na płycie obok Lennarta Ginmana, który jest autorem muzyki i tekstów, a także zagrał na kontrabasie i zaaranżował utwory, oraz wokalistki Eivør Pálsdóttir, usłyszymy również: Mads Emil Nielsen (perkusja), Oliver Hoiness (gitara), Kæv Gliemann (klawisze, aranżacje instrumentów smyczkowych).

Teksty poszczególnych utworów z „The Color of Dark” dotyczą zazwyczaj życia, miłości, śmierci i wewnętrznych demonów człowieka. Wiele tu tęsknot, sentymentów, nostalgii i marzeń. Na przykład w „My Little Blue Star” Ginman żegna się ze swoim ojcem, zaś wzruszający „Daughters” napisał dla swoich córek. 

The Color of Dark” zawiera dziewięć nastrojowych piosenek, które wprawdzie nie odbiegają daleko od tego co dotychczas mogliśmy usłyszeć na solowych płytach Lennarta Ginmana i Eivør Pálsdóttir, ale jednak wprowadza pewien dodatkowy pierwiastek do ich brzmienia. Tak więc jazz łączy się tutaj z popem, rockiem progresywnym, a także folkiem, muzyką elektroniczną i symfoniczną oraz tymi wszystkimi trudno uchwytnymi elementami i motywami, które mieszczą się w pojęciu singer-songwriter. Świat dźwięków akustycznych płynnie i bezkolizyjnie wchodzi w interakcję z brzmieniami syntezatorów, elektrycznych gitar i elektronicznymi rytmami oraz subtelnymi orkiestracjami. Całość wykonana jest z dużym rozmachem i ma iście filmowy wydźwięk – sugestywny, tajemniczy, kontemplacyjny i pełen pasji. Bardzo kinowy.

Muzyka z „The Color of Dark” jest niebywale transowa i wciągająca, momentami nawet psychodeliczna. Atmosfera jest tu duszna, osnuta tajemnicą i mgiełką niepokoju. Jednocześnie  ta zacieniona, czy też mroczna przestrzeń jest niebywale uwodząca i zmysłowa. Jak zwyjke cudowna i niezawodna jest Eivør. Jej głos świeci tutaj jasnym, choć raczej chłodnym światłem. Takie zapewne było założenie. Niemniej jednak jej anielski śpiew mieni się wieloma odcieniami i wprowadza nutę słodyczy do tej ponurej magii. Jak możecie się domyśleć, jest to jeden z tych albumów, których nie można umieścić w jednym pudełku.

Płyta „The Color of Dark” doskonale pokazuje jak wyjątkowym i wszechstronnym talentem obdarzeni są Ginmana i Eivør. Wspaniałe wydawnictwo!

 

 

Ginman & Eivør :: The Color Of Dark

1. My Little Blue Star 6:27
2. The Sinner Or The Saint 5:44
3. For Every Dream There Is A War 5:23
4. Gloomy Sunday 5:20
5. I’ll Get You The Moon 5:20
6. Son Of The Sin 6:38
7. The Ship 6:34
8. Daughters 6:02
9. Inside 5:16

 

 

 
Eivør : website / facebook
Ginman : website / facebook
The Color Of Dark : spotify / itunes

Ginman & Eivør :: The Color Of Dark (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów