Alternatywny zespół został założony w 2015 roku przez czterech młodych muzyków pochodzących z Tórshavn na Wyspach Owczych. Niemniej jednak od kilku lat grupa rezyduje w Aarhus w Danii.

W skład zespołu wchodzą:

Ólavur Eyðunsson Gaard – gitara
Kristian Pauli Ellefsen – klawisze
Árni Jóhannesson – bas
Hjørtur Pætursson Háberg – perkusja

Warto zaznaczyć, że grupa jest obecnie określana jako jeden z najbardziej ekscytujących młodych zespołów na farerskiej scenie muzycznej, jako coś zupełnie nowego i świeżego. Dodam, że na koncercie zorganizowanym z okazji 40-lecia klubu Havnar Jazzfelag (The Thorshavn Jazz Association) kwartet został przedstawiony jako zespół, który pokazuje przyszłość farerskiej muzyki jazzowej.

19 czerwca 2010 roku zespół wydał swój debiutancki longplay pod tytułem „”, za pośrednictwem farerskiej wytwórni Tutl Records. Autorem większości tego materiału jest Ólavur i Kristian. Na płycie znalazło się siedem instrumentalnych kompozycji. Brzmienie muzyki wywodzi się z kręgu alternatywnego jazz rocka. W poszukiwaniu źródeł inspiracji farerskich muzyków trzeba cofnąć się do lat 70-tych. Znajdziemy tam wiele tropów prowadzących nas do ówczesnej muzyki rockowej, progresywnej, free jazzu i fusion. Tworzenie tego rodzaju muzyki jest w obecnych czasach niewątpliwie wyzwaniem, trudnym zadaniem, któremu podołać mogą jedynie nieliczni. Farerskim instrumentalistom ta rzecz się jednak udała. Mało tego, udała się fantastycznie. Artyści wykorzystując swój talent i bogatą wyobraźnię, umiejętnie poszerzyli perspektywę jazz rockowego nurtu o własne ekscentryczne pomysły sięgając dodatkowo po modern jazzowe i ambient post rockowe rozwiązania. Jak łatwo można się domyśleć, kompozycje z „” mają rozbudowane i otwarte formy charakteryzujące się połamanymi i nieparzystymi rytmami oraz licznymi długimi improwizacjami, których podłoże nierzadko opiera się na bluesie. Do tego mamy tutaj niekonwencjonalne tematy, niebanalne melodie i piękne, zarówno nastrojowe, jak i elektryzujące klimaty. Cudo!

Farerscy muzycy wyraźnie poszukują nowych środków wyrazu artystycznego. Prezentują niecodzienny sposób myślenia o dźwiękach,  barwach, rytmach, strukturach, nastrojach i melodiach. Wręcz bawią się formą oraz różnymi konwencjami, a w dodatku świetnie im to wychodzi. Przez cały czas panowie czymś nas zaskakują, co i rusz wyskakują z czymś innym i frapującym. W ich graniu nie brakuje też przestrzeni, swobody i natchnienia. Bez dwóch zdań zespołowi należą się duże brawa i uznanie za oryginalny styl i intrygujący charakter stworzonego materiału. Album „” jest dziełem interesującym. To kipiący dźwiękową różnorodnością tygiel, od pierwszych sekund przykuwający uwagę słuchacza. Wierzę w to, że farerski kwartet dopiero się rozkręca i jeszcze niejeden raz pokaże wszystkim, na co go stać.

 

 

 

GØ :: GØ

1. Lagnustund í lamba 4:28
2. O, Hygg! Kavin 5:38
3. Ynski mær ein nýggjan stól 4:36
4. Síðsta kvøld í klaverhelviti 4:33
5. Illamansamjólk 5:23
6. Nær kemur Godot? 3:47
7. Góður timburmannasunnudagur aftaná loysing… (og grill) 4:21

 

 

 

: spotify / Tutl

GØ :: GØ (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów