Greenland_flag_map

W północnej części Oceanu Atlantyckiego leży Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat), największa wyspa na świecie. Jej powierzchnia przekracza 2 mln km² (niemal 7 razy więcej niż terytorium Polski). Zamieszkuje ją natomiast zaledwie 60 tys osób, z czego 89% stanowią Grenlandczycy – potomkowie Eskimosów czy też Innuitów.

Grenlandia to równocześnie największa pustynia na świecie, pokryta w 84% lodem. Większa część wyspy leży za kołem polarnym, stąd panujący tutaj surowy klimat sprawia, że tylko 20% powierzchni wyspy jest wolne do wiecznej zmarzliny. Krajobraz wyspy jest w przeważającej części wyżynno-górzysty. natomiast wybrzeża te obszary pokryte przez różnego rodzaju tundry oraz łąki. Żyją tu także między innymi renifery, białe niedźwiedzie, wilki i lisy polarne, foki i wieloryby.

Ogromne przestrzenie Grenlandii sprawiają że wyspa jest rajem dla miłośników ciszy, spokoju i natury. Wydaje mi się jednak, że większość osób postrzega wyspę jako miejsce nieprzyjazne, surowe, zimne i mało dostępne, a co za tym idzie mało atrakcyjne. Żeby to w jakiś sposób to odczarować i zmienić chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na muzykę, która powstaje na Grenlandii.

Tym samym postanowiliśmy nadrobić zaległości i zgłębić temat muzyki grenlandzkiej. Mamy tutaj na myśli nie tylko muzykę tradycyjną, ludową (na marginesie powiem, że jest ona niezwykle oryginalna i ma bogaty dorobek), bazującą przede wszystkim na pieśniach i bębnach, ale także współczesną – od popu, przez hip-pop, muzykę elektroniczną, aż po zespoły i artystów alternatywnych i rockowych.

Muzyka grenlandzka ma się całkiem dobrze i świadczy o tym chociażby fakt pojawiających się ciągle nowych ciekawych wydawnictw oraz działających tam wytwórni muzycznych:

 

AM homepage240

Atlantic Music Aps położonej w Nuuk . Została ona założona w 1990 roku przez Ejvinda Elsnera. Znajduje się tutaj również profesjonalne studio nagrań (otwarte w 1998 roku), a sama wytwórnia oprócz dystrybucji muzyki zajmuje się ponadto sprzedażą instrumentów oraz sprzętu muzycznego.

 

L-128234-1346611105-9745

ULO, która znajduje się w Sisimiut. Założona przez duńskiego producenta i dziennikarza Karstena Sommera w 1977 roku. Na początku jedynie jako wydawnictwo, ale później także z własnym studiem nagraniowym.
Zatem nie wyrzekamy się muzycznych sióstr Islandii, którymi są Wyspy Owcze i Grenlandia. Otwieramy nowy rozdział – muzyka grenlandzka, w którym postaramy się zaprezentować najciekawsze zjawiska i wydawnictwa muzyczne. Do zobaczenia niebawem. Zapraszamy.