GRÓA to nowe muzyczne zjawisko na alternatywnej scenie Islandii.

Zespół GRÓA tworzą dwie nastoletnie siostry Hrafnhildur (perkusja) i Karólína Einarsdóttir (gitara, pianino, wokal) oraz ich najlepsza przyjaciółka Fríða Björg Pétursdóttir (bas). Damskie trio tworzy swoją muzykę w garażu rodziców w zachodniej części Reykjaviku. W tym roku dziewczyny wzięły udział w konkursie muzycznym Battle of the Bands. GRÓA zdobył wówczas wiele pochwał i został zakwalifikowany do udziału w festiwalu Iceland Airwaves. 

Natomiast 26 kwietnia 2018 roku GRÓA wydał swój debiutancki album EP zatytułowany po prostu „GRÓA”. Muzyka tworzona przez młode Islandki unosi się na skrzydłach młodzieńczej energii, zagrana jest z werwą, pewnością siebie, ale też z głową. Z pewnością nie można odmówić im talentu i wyobraźni. I choć siedem utworów wypełniających omawiany krążek jest dosyć zróżnicowanych, z różnymi dźwiękami, nastrojami i stylami, to jednak odnoszę wrażenie, że nie jest to zbiór bezmyślnie dobranych kompozycji. Każdy z poszczególnych fragmentów płyty spełnia wysokie standardy jakości i dowodzi dużej kreatywności GRÓA.

Zespół GRÓA w sposób świeży i niecodzienny łączy w swojej twórczości różnorodne inspiracje i wpływy. W ich muzyce doświadczymy słodycz alternative popu flirtującą z chłodem dark/cold wave, indie folk rockową melodykę kontrastującą z surowym i garażowym graniem, oraz eksperymentalny i psychodeliczny rock podbity post punkiem. Efekt? Bardzo dobra muzyka, która momentami przyjmuje też formę riot punk-act. Z tym, że dziewczyny odświeżają tę artystyczną formułę.

Dziewczyny z GRÓA grają alternatywną muzykę z odrobiną nostalgii i melancholii. Opartą na częstych zmianach rytmu i nastroju, z szorstko brzmiącymi gitarami i wyraźną linią basu. Surowe brzmienie rozjaśniają klawiszami i fortepianem. Pozwalają też sobie na harmonie wokalne. Pomimo prostych aranżacji, dzieje się tu na tyle dużo, nawet w ramach jednego utworu, że ani na moment nie tracimy uwagi. Podsumowując jednym zdaniem „GRÓA” jest albumem dobrym, ciekawym i emocjonalnie wiarygodnym.

 

 

 

GRÓA :: GRÓA

1. Prakkari 03:15
2. Downward Dog 04:15
3. Ocean is Amber 03:17
4. EoEo 03:18
5. Fimmta lagið 02:31
6. Insects 03:14
7. Lokadans (Onofos) 03:28

 

 

 

GRÓA : facebook / bandcamp

GRÓA :: GRÓA (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów