Guðjón Rúdólf (Guðjón Rúdólf Guðmundsson) to legendarny islandzki singer-songwriter, członek folkowej grupy Krauka.

Artysta w swojej solowej dyskografii miał dotychczas trzy wydawnictwa: „Minimania” (2003), „Þjóðsöngur” (2005) i „Regnbogi” (2011). Aktualnie, 23 lutego 2019 roku, na rynku pojawił się czwarty solowy album Guðjóna Rúdólfa zatytułowany „Nokkrar leiðbeiningar í alþýðutónlist fyrir byrjendur”. Na płycie znalazło się w sumie 11 kompozycji skomponowanych przez Guðjóna i jego przyjaciela Þorkela Atlasona. Panowie wspólnie przygotowali również większość tekstów, z wyjątkiem „Óútgefið efni” (tekst: Bjarni Gunnarsson) i „Ljósir Dagar” (tekst: Stein Steinarr). Materiał został zarejestrowany zmiksowany przez Þorkelal Atlasona, zaś końcowy mastering wykonał Henrik Corfitsen.

Nokkrar leiðbeiningar í alþýðutónlist fyrir byrjendur” to udane połączenie folku, country, bluesa, jazza, popu i bossa novy. Guðjón Rúdólf przygotował album dla zwolenników akustycznych i subtelnych brzmień, nieśpiesznych i wysmakowanych rytmów oraz kojących melodii, które mogą wprowadzić słuchacza w błogi stan. Artysta nie sili się na przebojowość, serwuje nam klimat i utwory, które pozornie brzmią niemodnie i niewspółcześnie, a jednak przynoszą dźwiękową satysfakcję. Nagrania przyciągają uwagę swoim ciepłym organicznym brzmieniem oraz przemyślanymi i gustownymi podkładami akustycznych gitar, kontrabasu i miękkiej perkusji, akompaniamentu dzwonków, tamburynu i intrygujących partii Hammonda oraz wieńczących całość smyków i dęciaków.  Muzyce Islandczyka nie można odmówić urzekającego klimatu i czarujących melodii. Jest w tym graniu coś naturalnego i intymnego. Dodatkowo przyjemne i subtelne aranżacje ozdobione są melancholijnym klimatem. Na taki odbiór tej muzyki wpływ ma także głęboki, lekko zachrypnięty, nostalgiczny wokal Guðjóna, któremu od czasu do czasu towarzyszy damski chórek. W ekspresji wokalnej Islandczyka jest coś hipnotyzującego i chwytającego za serce. Podkreślić trzeba, że artysta nie dość, że jest utalentowany muzycznie, to w dodatku pisze niebanalne teksty.

Nie będę ukrywał,że bardzo podobają mi się pieśni śpiewane przez Guðjóna Rúdólfa. Płyną one naturalnie unosząc nas ze sobą i wywołując autentyczne wzruszenie. „Nokkrar leiðbeiningar í alþýðutónlist fyrir byrjendur” otula nas ciepło z każdej strony.

 

Guðjón Rúdolf :: Nokkrar leiðbeiningar í alþýðutónlist fyrir byrjendur

1. Óútgefið efni 03:46
2. Tangó 03:54
3. Zambaduas 03:36
4. Ferðalag 03:11
5. Pacemaker 03:09
6. Húfan 02:42
7. Ljósir dagar 03:04
8. Minimania 02:45
9. Skrælnaðar rósir 03:24
10. Peningavals 03:42
11. Barré 05:51

 

 

Guðjón Rúdolf : facebook / bandcamp

Guðjón Rúdolf :: Nokkrar leiðbeiningar í alþýðutónlist fyrir byrjendur (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów