Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Gdybym nią był…

Gudny (Gudny Djurhuus Rasmussen) to farerska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jak dowiadujemy się z informacji prasowych, artystka urodziła się w 1972 roku i od wczesnych lat nastoletnich pisała wiersze, opowiadania i piosenki, ale dopiero teraz debiutuje na farerskiej scenie muzycznej. W jej rodzinnym domu w Tórshavn zawsze znajdowały się wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne, często również można było usłyszeć śpiew, któregoś członka rodziny dobiegający z kuchni. Z gitarą lub nawet dwiema, z wybijanym dłońmi rytmem, które imitowały perkusję i kubkiem kawy, rodzina spędzała wspólnie czas śpiewając na kilka głosów swoje ulubione piosenki takich artystów jak Jim Reeves, Charlie Pride, Ricky Skaggs i Wanda Jackson. Na swoje 18-ste urodziny Gudny dostała od rodziców swoją pierwszą gitarę, która pochodziła ze sklepu z używanymi rzeczami. Był to instrument dość zużyty, trudny do nastrojenia. Mimo to dawał artystce dużo radości. Ta stara, kwiecista  gitara już dawno została zastąpiona nową (i w pełni sprawną), ale nadal towarzyszy Farerce – pełni rolę ozdoby w jej domu, która przywołuje miłe wspomnienia.

Przez większą część swojego życia  Gudny pisała piosenki do tzw. szuflady. Obecnie artystka zdecydowała się jednak zrobić krok naprzód i opublikować swoje kompozycje. W rezultacie 3 czerwca 2022 roku nakładem wytwórni Tutl Records ukazał się jej debiutancki album EP pod tytułem „Um eg var hon” (ang. If I were her). Na płycie znalazło się pięć kompozycji Gudny, przy nagraniu których artystka współpracowała z Hansem Poulsenem – muzyk zagrał na większości instrumentów (m.in. gitary i instrumenty klawiszowe), zajmował się również rejestracją materiału oraz miksowaniem i produkcją muzyki. Dzięki niemu każda piosenka Gudny ma swój niezaprzeczalny nastrój, brzmienie i klimat. Na płycie usłyszymy:

Gudny – wokal
Eyðun Johannesen – bas
Jasmin Jovanovic – perkusja

oraz chórek:

Ása Helena Brynjarsdóttir
Gunnvá Rasmussen
Ronja Rasmussen

Strukturę indie pop folkowych piosenek Gudny tworzą różnorodne, urozmaicone brzmienia gitar i instrumentów klawiszowych. Kompozycje z „Um eg var hon” ujmują swoją naturalnością, są nienachalne i nieinwazyjne. Czarują prostotą, ale i równoczesną aranżacyjną elegancją, dbałością o każdy szczegół i detal brzmieniowy. Nie bez znaczenia jest tutaj również  umiejętnie budowany niezwykły, nastrojowy klimat prezentowanej muzyki oraz magnetyczny głos wokalistki. Autentyczność Gudny stanowi bez wątpienia atut tego wydawnictwa. W swoich tekstach artystka inspiruje się życiem, głównie miłością, rodziną i różnymi zwyczajnymi rzeczami, które się jej przydarzają i ją otaczają. Farerska artystka zaintrygowana surowym pięknem i niezwykłością swojego ojczystego języka, większość piosenek wykonuje właśnie po farersku, co dodaje jeszcze większego powabu i uroku tej muzyce.

Um eg var hon” to bez wątpienia pozycja nagrana z ogromnym wyczuciem i starannością. To album dojrzały i przemyślany, oparty na delikatnych emocjach i łagodnych melodiach, stroniący od źle pojmowanego efekciarstwa i przebojowości. Muzyka Gudny jest po prostu bardzo ładna. To szczera i wiarygodna artystyczna odsłona, którą nie sposób nie docenić.

 

 

 

 

Gudny :: Um eg var hon

1. Fyri fyrst 3:33
2. Tyngd 3:38
3. Óvissa 3:32
4. Spunnin 2:17
5. Kvøld 3:52

 

 

 

 

Gudny : facebook / spotify

Gudny :: Um eg var hon (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów