gugusar to pseudonim artystyczny 16-letniej islandzkiej artystki o imieniu Guðlaug Sóley Höskuldsdóttir, będącej wielką nadzieją islandzkiej sceny alternatywnej.

Guðlaug pisze własną muzykę od 2018 roku. Po raz pierwszy na scenie wystąpiła na wiosnę 2019 roku w konkursie muzycznych talentów Músíktilraunir. Wówczas chcąc poradzić sobie z tremą zagrała w duecie wraz ze swoją 15-letnią przyjaciółką Anítą Núr Magnúsdóttir prezentując trzy autorskie elektroniczne utwory, które spotkały się z pozytywnym odbiorem jury. Dziewczyną udało się dostać do finału i zdobyć nagrodę. Później ich drogi rozeszły się, ale Guðlaug nadal kontynuowała swoją artystyczną ścieżkę pod pseudonimem gugusar. Od tego czasu Islandka pisała kolejne utwory, rozwijała swój warsztat i umiejętności. Nabierała także doświadczenia scenicznego występując na żywo u boku takich artystów jak Hatari, Omotrack, Andy Svarthol, Frid, ClubDub, Hermigervll i FM Belfast. Jak wynika z udzielanych przez Islandkę wywiadów,  Guðlaug prywatnie a Guðlaug jako  gugusar to dwa zupełnie inne charaktery i oblicza. Prywatnie artystka jest osobą niezwykle skrytą i nieśmiałą, natomiast kiedy jest na scenie i występuje jako gugusar zmienia się, przenosi się do innego świata, w którym jest pewna siebie, gdzie zapomina o tremie i niepotrzebnym stresie.

Natomiast 29 lutego 2020 roku gugusar zadebiutował albumem zatytułowanym „Listen to This Twice”. Co ciekawe, cały album to efekt żmudnej roboty dwóch osób – Guðlaug i producenta Arni’ego Grétara (Futuregrapher). Guðlaug jest autorką muzyki i tekstów, odpowiada również za wykonanie wszystkich partii instrumentalnych i wokalnych. Zaś Arni Grétar zajmował się miksowaniem, masteringiem  i produkcją muzyki.

Na debiutanckim longplayu gugusar znalazło się aż szesnaście kompozycji. Jak zapewnia autorka, historie przedstawione w poszczególnych utworach nie opierają się na jej bezpośrednich doświadczeniach, ale opisują sytuacje, które przydarzały się różnym innym osobom. Swoje piosenki artystka tworzy najpierw na określonym instrumencie – klawiszach lub gitarze, a następnie przenosi je na komputer i tam je dalej rozwija, podążając przede wszystkim za swoim sercem. Stara się przy tym eksperymentować z dźwiękami i brzmieniami. Dlatego chociaż zawartość płyty „Listen to This Twice” można przypisać do nurtu muzyki elektronicznej, wychodzi ona zdecydowanie poza jej ramy. Artystce nie brakuje pomysłów na urozmaicenie swojej twórczości. Specjalizuje się ona szczególnie w spokojnym, lo-fi popie, alternatywnym electro popie, charakterystycznych brzmieniach warp, ciepłym dream popie, melancholijnej indietronice i refleksyjnym ambiencie, jazzowych wtrętach, a niekiedy subtelnie kusi przyjemnym minimal-r’n’b czy nowoczesnym soulem. Jej muzyka ujmuje brzmieniem pianina, delikatnymi partiami gitar oraz elektronicznymi rozwiązaniami, które wprowadzają słuchacza w pełen intymności klimat. Klimat, w którym nie brakuje również mroku. W jej kompozycjach pojawia się wiele różnorodnych dźwięków, nietypowych motywów i skomplikowanych tematów. Struktury utworów również nie są proste, pozostawiają pewne niedomówienia. Przez to album ten jest tyle niejednolity co i spójny. W każdym bądź razie płyta stanowi kolekcję udanych kompozycji, które jako całość działają niespodziewanie dobrze. To alternatywa, która wzbudza wiele intensywnych wrażeń.

Podobnie jest z nastrojowymi liniami wokalnymi. Oniryczny, spokojny i delikatny śpiew Guðlaug jest niebezpiecznie hipnotyzujący. Islandka nie szarżuje ze swoim wokalem, rozważnie wykorzystuje swoje możliwości wokalne oraz ciepłą i przyjemną barwę głosu. Wciągając nas kruchością i melancholią, która odbija się echem w otaczających je melodiach. Harmonie wokalne są subtelne. Można powiedzieć, że są zarówno wyeksponowane na pierwszym planie, jak i wycofane. Niemniej ich głębia świadczy o niezwykłym wglądzie emocjonalnym artystki. To wszystko wytwarza silne poczucie intymności.

gugusar tworzy muzykę szczerą i osobistą, pozbawioną banału i kiczu. Debiut „Listen to This Twice” nie raz potrafi zaskoczyć słuchacza, co dowodzi jaki ogromny talent drzemie w niezwykle młodej Guðlaug. Dziewczyna myśli nietuzinkowo i nieszablonowo. Do tego konsekwentnie rozwija swoją artystyczną wizję. Brzmi oryginalnie, a dodatkowo wyróżnia się spośród innych dojrzałością i elegancją, nie tracąc nic ze swojego delikatnego wdzięku. Od pierwszego momentu intryguje nas swoim charakterystycznym stylem i wciąga w swój tajemniczy świat alternatywnego popu. To niesamowite z jak bardzo świadomą artystką mamy do czynienia. Zupełnie jakby pisanie muzyki nie sprawiało jej żadnych trudności. Jakby ją oddychała. Oj malują się przed gugusar znakomite perspektywy.

 

gugusar :: Listen to This Twice

1. Hvað Er Að Gerast? (1:00)
2. If U Wanna Go (3:36)
3. Let Me Know (2:37)
4. Reyðarfjörður (1:30)
5. I’m Not Supposed to Say This (3:33)
6. Reykjavík Er Fucked Up (0:26)
7. Take Care (3:26)
8. Without a Parent (0:53)
9. Marthröð (2:42)
10. Change (1:42)
11. I Bought a Broken Pedal (0:23)
12. Rename (3:45)
13. Listen (4:33)
14. Full Circles (3:36)
15. H3IÐBJ0RT (2:13)
16. I’ll Be Home (0:54)

 

gugusar : facebook / spotify

gugusar :: Listen to This Twice (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów