Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Śmierć Rewolwerowca i Ducha Świętego. 

Gunman & The Holy Ghost to muzyczny projekt islandzkiego artysty Hákona Aðalsteinssona, który obecnie mieszka w Berlinie. Muzyk gra też w islandzkich zespołach Singapore Sling i Hudson Wayne, a obecnie jest liderem berlińskiego zespołu The Third Sound. Jest również członkiem kapeli The Brian Jonestown Massacre.

Przypomnę, że Gunman & The Holy Ghost powstał jako poboczny projekt, który został powołany do życia wraz z islandzkimi przyjaciółmi artysty mieszkającymi w Berlinie. Jego skład kilkakrotnie ulegał zmianie. Ostatni album zespołu „House For The Dying” ukazał się cztery lata temu (2018; 8MM Musik; recenzja TUTAJ).

Natomiast aktualnie Gunman & The Holy Ghost sprowadza się do solowego projektu Hákona. Muzyk wskrzesił swój projekt samodzielnie komponując i nagrywając nowy materiał w swoim domowy studiu. W efekcie tych prac ukazał się album zatytułowany „The Death of Gunman and The Holy Ghost”, który miał swoją premierę 1 lipca 2022 roku. Dystrybucją płyty zajmuje się amerykańska wytwórnia Little Cloud Records. Tytuł omawianego wydawnictwa jest nawiązaniem do zakończenia jednego rozdziału i początku kolejnego – „coś się kończy, coś się zaczyna”.

Pierwszym zwiastunem nowej płyty Gunman & The Holy Ghost był teledysk do singla „Stockholm City”, z tym, że ta piosenka jest w rzeczywistości coverem, który w oryginale wykonuje nieistniejący już zespół The Funerals. Twórczynią teledysku jest Lilly Creightmore. Piosenka opowiada o samotności w obcym miejscu, w którym nikogo nie znasz. „Czujesz dreszczyk emocji widząc nowe rzeczy i obserwując ludzi, ale nie możesz nawiązać z nikim kontaktu, więc kończysz na próbie zabawy na własną rękę, co jest słodko-gorzkim i smutnym doświadczeniem” – wyjaśnia Hákon.

Zaś drugim singlem promującym omawianą płytę był „Girl Called K”, do którego teledysk został nakręcony w Joshua Tree w Kalifornii, po tym, jak Hákon zakończył trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych z zespołem The Brian Jonestown Massacre. Hákon mówi, że: „Piosenka opowiada o ucieczce z sytuacji w jakiej obecnie się znalazłeś,bez względu na konsekwencje i miejsce, w którym ją zakończysz”. Reżyserką teledysku była ponownie Lilly Creightmore, a kamerzystą Mike’a Bruce’a, który wcześniej kręcił m.in. teledysk dla Noela Gallaghera oraz dokument o zespole Spindrift.

Brzmienie albumu „The Death of Gunman and The Holy Ghost” stanowi fuzja gatunków  dark folk, americana, alternative country, desert i shoegaze. Muzyka projektu nasycona jest mrocznym klimatem amerykańskiego południa oraz głęboką melancholią o wyraźnym psychodelicznym posmaku. To utrzymane w wolnym tempie ponure i introspekcyjne ballady, które cechuje osobliwa elegancja i emocjonalna powściągliwość. Trzeba przyznać, że Hákon Aðalsteinsson ma wyjątkowy talent do tworzenia przesiąkniętych wrażliwością, smutkiem i mrokiem kompozycji o romantycznym i poetyckim zabarwieniu. Jego wyrafinowane granie urzeka klimatem, a ten budują nie tylko instrumenty i nieoczywiste melodie, ale również niski i hipnotyzujący głos wokalisty. Artysta jest aktywny na scenie muzycznej tak długo, że obecnie nie musi już niczego nikomu udowadniać. Korzystając ze stabilnej pozycji dzieli się po prostu nowymi pomysłami, nie rezygnując z tego, co wyróżnia jego twórczość na tle innych indie zespołów. Hákon nie wprowadza rewolucyjnych zmian. Zamiast tego zgłębia swoje brzmienie. A w przypadku tego artysty trzymanie się wypracowanego przez siebie stylu jest zaletą i daje gwarancję muzyki z najwyższej półki. Przyznać trzeba, że czas daje lekcje i doświadczenie. Teraz w muzyce i opowieściach islandzkiego singer-songwritera jest jakby więcej świadomości, zrozumienia, pogodzenia się z pewnymi kwestiami.

Album „The Death of Gunman and The Holy Ghost”  hipnotyzuje niezwykłą aurą stonowanych, prostych, ale jakże wymownych kompozycji, od których trudno się oderwać. Muzyka projektu urzeka pięknem zawieszonym w innej przestrzeni. Jeśli poszukujecie muzyki utrzymanej w klimacie melancholijnej dekadencji, przyobleczonej w formę znakomitych piosenek to ta płyta jest właśnie dla Was.

 

 

 Gunman & the Holy Ghost :: The Death Of Gunman and the Holy Ghost

1. Forever
2. Into The Setting Sun
3. Don’t Hold Your Breath
4. Stockholm City 04:07
5. It Was A Waste Of Time
6. Girl Called K 04:10
7. Means To An End
8. In The Line Of Fire
9. Secrets
10. You Are Now Just A Distant Memory

 

Gunman & the Holy Ghost : facebook / bandcamp / soundcloud / itunes / spotify


Gunman & the Holy Ghost :: The Death Of Gunman and the Holy Ghost (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów