Gyða Valtýsdóttir aka GYDA prezentuje swój najnowszy muzyczny model epicyklu.

W 2017 roku Gyða Valtýsdottir debiutowała solowym albumem „Epicycle” (recenzja TUTAJ). Rok później pojawił się jej drugi solowy krążek „Evolution” (2018; recenzja TUTAJ).

Zaś 28 sierpnia 2020 roku premierę miało trzecie wydawnictwo Gyðy Valtýsdóttir zatytułowane „Epicycle II”, które ukazało się za pośrednictwem jej własnej wytwórni DiaMond we współpracy z Sono Luminus. Większość materiału na dany album zostało zarejestrowane przez Alberta Finnbogasona, ale nagraniami zajmowali się również Úlfur Hansson i Birgir Jón Birgisson. Muzyka została wyprodukowana głównie przez Gyðę, która zajmowała się jej miksowaniem wraz zJónsim (Sigur Róś). Natomiast mastering albumu przeprowadziła Sarah Register.

Najnowszy album Gyðy Valtýsdóttir, jak podpowiada nam jego tytuł, jest kontynuacją jej pierwszego solowego albumu z 2017 roku, „Epicycle”, na którym znalazły się autorskie interpretacje muzyki pochodzącej sprzed dwóch tysięcy lat. Artystka wyjaśnia, że pojęcie epicykl odnosi się do geometrycznego modelu Układu Słonecznego autorstwa starożytnego greckiego matematyka i astronoma Ptolemeusza. Oznacza on okręg, po którym porusza się ciało niebieskie, którego środek z kolei krąży po deferencie.

Gyða wyjaśnia, iż kiedy pojawił się u niej pomysł na nagranie „Epicycle II”, wraz z nim od razu pojawił się pomysł na jego formę – skoro na pierwszej płycie artystka sięgała po muzykę kompozytorów z przeszłości, tym razem chciała współpracować ze współczesnymi muzykami i kompozytorami, z których każdy miał przygotować indywidualną kompozycję prezentującą indywidualny styl i niepowtarzalny język muzyczny, unikający jednoznacznej klasyfikacji. Gyða nie miała żadnego problemu z wybraniem i znalezieniem autorów nowej muzyki. Skorzystała z pomocy artystów z najbliższego otoczenia, których znała i podziwiała, którzy ukształtowali ją jako muzyka. W tym miejscu należy zdradzić tożsamości artystów, którzy przygotowali muzykę na to omawiane wydawnictwo, samodzielnie lub we współpracy z Gyðą. Są to jedni z czołowych islandzkich kompozytorów:Ólöf Arnalds, Daníel Bjarnason, Úlfur Hansson, Jónsi, María Huld Markan Sigfúsdóttir, Kjartan Sveinsson, Skúli Sverrisson i Anna Thorvaldsdóttir.

Gyða określa wyżej wymienionych kompozytorów grupą tworzącą w jej mniemaniu prawdziwą muzyczną galaktykę, w której pomiędzy artystami przebiegają nieskończone powiązania. Wskazuje na przykład, iż Kjartan wyprodukował pierwszą płytę Ólöf, dla której znowuż Daníel przygotował kilka aranżacji smyczkowych. Natomiast Úlfur jako basista brał udział podczas solowej trasy Jónsiego i długo współpracował z Marią, Jónsi i Kjartanem. Ponadto Daníel dyrygował podczas wykonywania kompozycji Anny, a także dołączał do Sigur Rós podczas ich koncertów, w których dyrygował orkiestrze. Niektóre powiązania między danymi kompozytorami dopiero się pojawią, na przykład wkrótce premierę ma mieć wspólne wydawnictwo Kjartana i Skúli’ego.

W wyniku zaproszenia przez Gyðę Valtýsdóttir do współpracy w/w artystów powstało osiem unikalnych kompozycji o wyjątkowej urodzie. „Epicycle II” to dzieło, które cechuje niespotykane wyrafinowanie nacechowane subtelną emocjonalnością, na którym rozciągnięte zostają granice muzyki neoklasycznej. To Sztuka przez duże „S”, w której nastrojowe partytury opierają się nie tylko na aranżacjach i motywach klasycznych i neoklasycznych, ale w której również pojawiają się motywy folkowe, ambientowe i minimal. Doświadczymy w tej muzyce także natchnionych filmowych tematów, delikatnych orkiestracji podszytych melancholią i tajemnicą. Ponadto Gyða raczy nas eksperymentalnymi rozwiązaniami, w których pojawiają się również nowoczesne stylizacje.

Forma i muzyczna treść najnowszego wydawnictwa Gyðy Valtýsdóttir poprowadzona jest nienagannie. Wszystkie elementy spojone są tutaj w przepiękną całość. Cokolwiek by nie napisać o tym albumie to i tak nie wyrazi pełni jego uwodzicielskiej sakralno-lirycznej zawartości. Dźwięki wypełniające „Epicycle II” tworzą niepowtarzalny klimat, który silnie działa na wyobraźnię.

 

 

 

Gyða Valtýsdóttir :: Epicycle II

1. Unfold (Skúli Sverrisson) – [6:11]
2. Safe To Love (Ólöf Arnalds) – [4:59]
3. Mikros (Anna Thorvaldsdóttir) – [3:13]
4. Morphogenesis (Úlfur Hansson) – [6:45]
5. Liquidity (Kjartan Sveinsson) – [6:42]
6. Air To Breath (Daniel Bjarnason) – [4:42]
7. Evol Lamina (Jónsi) – [4:00]
8. Octo (Maria Huld Markan Sigfúsdóttir) – [4:08]

 

 

 

Gyða Valtýsdóttir : website / facebook / bandcamp / spotify


Gyða Valtýsdóttir :: Epicycle II (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów