Dziś zaprezentujemy Państwu nowe wydawnictwo islandzkiej artystki Hafdís Bjarnadóttir nagrane we współpracy z duetem Passepartout Duo.

Hafdís Bjarnadóttir to islandzka artystka, którą czytelnicy naszego portalu powinni dobrze kojarzyć, chociażby z poprzednich recenzji jej solowych albumów: „Sounds of Iceland Íslandshljóð” (2015; recenzja TUTAJ) i „” (2017; recenzja TUTAJ).

Natomiast jeśli chodzi o duet  Passepartout Duo to tworzą go pianistka Nicoletta Favari i perkusista Christopher Salvito. Jest to dosyć nietypowy i oryginalny projekt, który funkcjonuje na podstawie interdyscyplinarnej współpracy z innymi wykonawcami lub w kontekście pojawiających się inspirujących wydarzeń muzycznych, które dodatkowo rozwijają się na styku różnych kultur i estetyki. Passepartout Duo określani są jako rzecznicy współczesnej muzyki klasycznej. Duet podróżuje po świecie i pod wpływem miejsca, w którym aktualnie się znajduje i poznanych tam artystów tworzy kolejne prace. Nicoletta i Christopher komponują własną muzykę, wykonują i interpretują kompozycje innych wykonawców, tworzą też muzykę do teledysków, filmów ( np. animowanego filmu krótkometrażowego Anny van Riel) i baletu (dla Barak Ballet z Santa Monica w USA). Podczas pobytu Passepartout Duo w krajach skandynawskich, co miało miejsce w 2018 roku, duet wspierany był przez Nordic Culture Fund i Nordic Culture Point. A efekty ich prac można było zobaczyć podczas festiwalu Dark Music Days (IS) i Summertons Festival (FO). Ponadto muzycy występowali też na innych dużych i ważnych festiwalach muzycznych, takich jak Huddersfield Contemporary Music Festival (UK), Norfolk Chamber Music Festival (USA) oraz Festival de La Habana de Música Contemporánea (CU). Warto wspomnieć o tym, że w 2017 roku duet otrzymał stypendium Creative Lab podczas Eighth Blackbird.  Passepartout Duo ma na swoim koncie także debiutancki album EP (z 2018 roku) z własną oryginalną muzyką, która powstała pod wpływem grafik przygotowanych przez wizualnych artystów Yumo Wu i Yannisa Zhanga (CN), którzy znowu czerpali swoje inspiracje malowniczym krajobrazem małej rybackiej wioski o nazwie Ólafsfjörður znajdującej się na północy Islandii.

Jak się okazuje nie była to jedyna praca Passepartout Duo związana z Islandią, bo 20 marca 2019 roku swoją premierę miało wydawnictwo zatytułowane „A Northern Year” opatrzone podpisem Hafdís Bjarnadóttir & Passepartout Duo.

Album „A Northern Year” zawiera dwie kompozycje autorstwa wspomnianej Hafdís Bjarnadóttir, wykonane przez duet Passepartout Duo: Christopher Salvito – instrumenty perkusyjne; i Nicoletta Favari – fortepian, klawisze. Materiał na płytę został zarejestrowany w Kunstnarhuset Messen i Wallcon Lydstudio. Jego miksowaniem i masteringiem zajmował się Sigurdór Guðmundsson. Dodam, że praca ta powstała przy wsparciu Nordic Culture Fund i Nordic Culture Point.  

A Northern Year” to album koncepcyjny składający się z dwóch kompozycji zatytułowanych „A Northern Year” z podtytułami „January-June” i „June-December”, będących muzycznym odzwierciedleniem codziennych zjawisk pogodowych i klimatu, które w ciągu roku uzależnione są od położenia słońca na niebie nad Reykjavikiem. Każda z kompozycji rozpoczyna się i kończy na przesileniu. Zatem utwór przechodzi cykl, który często jest tłem dla życia na dalekiej północy, gdzie występują energetyczne i jasne lata, po których następuje introwertyczny i mroczny zimowy dzień. Te naturalne zjawiska występujące na Islandii zostają przełożone na język dźwięków, melodii i rytmów, opowiedzianych za pomocą fortepianu, instrumentów perkusyjnych, elektroniki i elementów field recording (m.in. odgłosy wiatru, śpiewu ptaków). 

Hafdís Bjarnadóttir & Passepartout Duo proponują na rzecz z gatunku modern classical, experimental, avant-garde, free-jazz. Jednak to, co stanowi trzon, rdzeń tego tworu, to obłędna, wręcz niesamowita i wyjątkowa atmosfera. Tło, emocje, ta aura! Bywa przestrzennie, zimno i wietrznie, ale też tajemniczo, mrocznie, klaustrofobicznie i surowo. Nie jest to jeden z sonicznych monolitów gęsto napakowanych dźwiękami. To materiał klarowny i selektywny, umiejętnie rozpisany i zarysowany, a także solidnie utkany. I choć na pierwszy rzut oka poszczególne elementy tej układanki mogą wydawać się sprzeczne i nieprzewidywalne, podobnie jak islandzka natura i pogoda, to jednak jeśli ktoś mocno wsłucha się w „A Northern Year” zauważy, że poszczególne dźwięki i brzmienia układają w logiczny ciąg zdarzeń. Nie powiem, zaciekawiło mnie to dzieło i przykuło moją uwagę na dłużej. Co więcej ta awangardowa muzyka pozwoliła mi wczuć się w klimat Islandii. Polecam odważnym, niebojącym się „dziwnej” muzyki, bo domyślam się, że to płyta dla słuchaczy o specyficznym guście.

 

 

 

 

Hafdís Bjarnadóttir & Passepartout Duo :: A Northern Year

1. A Northern Year (January-June) 07:04
2. A Northern Year (June-December) 07:20

 

 

 

 

 

Hafdís Bjarnadóttir : website / facebook / bandcamp

Passepartout Duo : website / facebook

Hafdís Bjarnadóttir & Passepartout Duo :: A Northern Year (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów