Islandzka singer-songwriterka  Hafdís Huld przesyła letnie pozdrowienia.

Zainteresowanych dotychczasową twórczością Hafdís Huld odsyłam do poniższych materiałów: „Home” (2014; recenzja TUTAJ), „Dare to the Dream Small” (2017; recenzja  TUTAJ) i „Variations” (2019; recenzja TUTAJ).

11 czerwca 2021 roku  Hafdís Huld wydała nowy album zatytułowany „Sumarkveðja”. Tytuł albumu tłumaczy się jako „Summer Greetings” i zawiera 13 piosenek skierowanych do dzieci, jak i całej rodziny, w nowych aranżacjach. Hafdís pracowała nad tym albumem ze swoim mężem Alisdairem Wrightem. Materiał na płytę został zarejestrowany w Stúdíó Suðurá w Mosfellsdalur. Można powiedzieć, że dany krążek jest swego rodzaju kontynuacją płyt „Vögguvísir” (2012) i „Barnavísir” (2015), które w ostatnich latach cieszyły się na Islandii ogromną popularnością, a „Vögguvísur” był najlepiej sprzedającym się albumem na wyspie w zeszłym roku i ma ponad 24 miliony odtworzeń.

Artystka wyjaśnia, że w trakcie ostatniej długiej zimy dużo śpiewała ze swoimi dziećmi w domu i większość tych piosenek była o słońcu i lecie, dlatego postanowiła nagrać te jasne letnie piosenki, aby więcej ludzi mogło je śpiewać. Hafdís Huld ma nadzieję, że te ciepłe utwory w jej wykonaniu spodobają się zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Zawartość „Sumarkveðja” faktycznie emanuje zarówno słonecznym ciepłem, jak i takimi samymi przyjaznymi uczuciami wzbudzającymi poczucie spokoju, bezpieczeństwa i wewnętrznej harmonii. Tak można odbierać te kompozycje, nawet bez znajomości języka islandzkiego, w którym zostały wykonane. Aranżacje piosenek opierają się głównie na brzmieniach akustycznej gitary, którym niekiedy akompaniują bas, ukulele, organki i subtelne partie klawiszy. To prosta, ale jednak przekonująca swoim organicznym brzmieniem i naturalnym wykonaniem singer-songwriterka połączona z elementami folkowymi, alternatywną odmianą country i nastrojowymi melodiami. Bardzo przyjemna dla ucha i ducha. Tym bardziej, że prowadzona łagodnym i ciepłym, kobiecym głosem Hafdis, z okazjonalnie wtórującym jej dziecięcym chórkiem.

Sumarkveðja” to album kameralny, stworzony z konkretną myślą, daleką od zaistnienia w wielkim świecie. Ale to nic. Nie o to przecież Hafdis Huld chodziło. Jej płyta posiada ujmujący klimat, który pozwala zapomnieć o otaczających nas problemach. To świetna odtrutka na smutek i przygnębienie, która z pewnością znajdzie wielu odbiorców w jej kraju. 

 

Hafdis Huld :: Sumarkveðja

1. Ég á lítinn skrítinn skugga
2. Lóan er komin
3. Vorvindar glaðir
4. Sumar í sveitinni okkar
5. Ég ætla að mála allan heiminn
6. Sumarkveðja
7. Blátt lítið blóm eitt er
8. Komdu niður
9. Sól Sól skín á mig
10. Ef ég ætti bát
11. Vikivaki (Vorið kemur)
12. Dátt er blessað lognið
13. Maístjarnan

 

Hafdis Huld website facebook / spotify


Hafdis Huld :: Sumarkveðja (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów