Hákon to nowy elektroniczny projekt utworzony przez islandzkiego muzyka Hákona Aðalsteinssona.

Debiutancki album EP projektu Hákon zatytułowany „Adored” ukazał się 1 czerwca 2020 roku. Nad swoimi kompozycjami artysta pracował przez ostatni rok w domowym studiu. Tutaj też zostały one zarejestrowane. Do współpracy przy miksowaniu albumu Hákon zaprosił Breka Stein Mánasona

Na albumie „Adored” znajdziemy sześć utworów, z czego połowa to kompozycje instrumentalne. W pozostałych trzech natomiast obcujemy z ciepłymi i rozmarzonymi harmoniami wokalnymi. Muzyka Hákon chociaż przypisywana jest do elektronicznej, tak naprawdę opiera się na partiach gitary elektrycznej i barytonowej, basu i syntezatorach. Z tym, że partie tych instrumentów ich autor umiejętnie opakował w elektroniczne brzmienia i syntetyczne podkłady budzące przyjemne skojarzenia.

Jeśli chodzi o wachlarz wpływów i inspiracji Hákon to należy się ich doszukiwać w takich gatunkach jak indie pop, electro synth pop, muzyce klubowej, funk i chillout. Debiutancki album projektu kupuje słuchacza dobrze skomponowanymi, chwytliwymi i z miejsca wpadającymi w ucho melodiami oraz niewątpliwie unikalnym, ciepłym, leniwym klimatem. Muzyka pełna jest atrakcyjnych i rozmarzonych oldschoolowych brzmień, które przyjemnie poprawiają nastój i wprowadzają słuchacza w stan błogości. Tym sposobem krążek idealnie wpasowuje się w letni chilloutowy klimat, a łatwe w odbiorze kompozycje po prostu silnie uzależniają. Chyba podświadomie tęskniłem do takich brzmień, które pozwalają na głęboki oddech i nabranie dystansu. Szkoda tylko, że ta płyta jest tak krótka, bo kilkanaście minut jej trwania upływa szybko i pozostawia lekki głód muzyki, ale być może taki właśnie był zamysł autora. Na koniec dodam jeszcze, że z lekkimi, zwiewnymi i czarującymi aranżacjami tej muzyki perfekcyjnie koresponduje niewymuszony, łagodny wokal Hákona.

Hákon to projekt wart uwagi, który ma w sobie coś niebanalnego. Jego autorowi świetnie wychodzi pisanie ładnych i naturalnych piosenek, które mają swój urok i potrafią być tak cholernie chwytliwe.

 

 

 

Hákon :: Adored

1. Fld 3:01
2. Get high 3:26
3. Grab me 2:46
4. Hyggjufullur 3:02
5. Medicine 3:15
6. Polaroid 2:49

 

 

 

 
Hákon : spotify

Hákon :: Adored (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów