Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Hamamelidae to eksperymentalny islandzko-francuski duet, który tworzą islandzki saksofonista Sölvi Kolbeinsson (więcej informacji o tym artyście znajdziecie TUTAJ) i francuski pianista Vincent Audusseau.

Muzycy spotkali się po raz pierwszy w 2016 roku w Berlinie. Poznali się podczas studiów w Jazz Institut Berlin. Pracowali w tym czasie razem przy różnych projektach, np. z zespołem SKAW . Już jako duet Hamamelidae artyści wystąpili wspólnie po raz pierwszy w 2018 roku. W sieci można znaleźć zapis tego występu zatytułowany po prostu „Live In Berlin”, który został opublikowany 1 lipca 2018 roku. Stanowią go dwie kompozycje: „I Will Write it to You”, którą napisał Vincent Audusseau, oraz „Tension & Release” skomponowaną przez Sölviego Kolbeinssona. Jak wynika z informacji, którą możemy znaleźć na ich profilu, od tego czasu muzycy nadal grali ze sobą koncertując i tworząc materiał na debiutancką płytę. Poddali się nieskończonym możliwościom, jakie pojawiły się przez nimi w wyniku tego nowego doświadczenia.  Duet wyjaśnia, że ich muzyka porusza się po różnych szkicach połączonych ogniwem improwizacji. Hamamelidae z ciekawością eksploruje różnorodne pejzaże dźwiękowe, które możliwe są do uzyskania za pomocą brzmień ich instrumentów i osobowości.

Pełnowymiarowy debiutancki album Hamamelidae sygnowany jedynie nazwą zespołu, ukazał się 1 kwietnia 2022 roku , za pośrednictwem wytwórni Hout Records. Materiał został zarejestrowany w lutym 2021 roku w Berlinie. Na płycie znajdziemy jedenaście autorskich kompozycji, które muzycy napisali wspólnie. Sölvi Kolbeinsson zagrał tutaj na saksofonie altowym i klarnecie, a Vincent Audusseau na fortepianie, jak również na fortepianie preparowanym, poddanym modyfikacjom, np. poprzez umieszczanie na jego strunach wszelkiego rodzaju przedmiotów w celu osiągnięcia nietypowej barwy, tonu i brzmienia.

Twórczość Hamamelidae kojarzy się z muzyką eksperymentalną, wolną improwizacją i współczesnym jazzem z delikatnym ukłonem w stronę minimalizmu. Nie da się jej jednak opisać w sposób jednoznaczny. Talent Sölviego i Vincenta, ich rozległa wyobraźnia, otwarty umysł i doświadczenie oraz osobowość pozwoliły stworzyć coś intrygującego, co wymyka się klasyfikacjom i gatunkowym ramom. Każdy fragment tej płyty jest fascynujący i nieprzewidywalny. Muzycy stosują różne techniki gry i formy ekspresji, które są odpowiednio wyważone, służą czemuś konkretnemu i nie są nadużywane. Rewelacyjnie splatają i przenikają się w tej muzyce precyzja, wyczucie i osobowości.

Debiutancka płyta duetu Hamamelidae zaskakuje kreatywnością. Cechuje ją również nieprawdopodobna zdolność wsłuchiwania się muzyków w siebie i swojego partnera, co sprawia, że te nagrania nabierają nowego wymiaru i brzmią tak ekscytująco. Okazuje się, że tworzenie muzyki eksperymentalnej i improwizowanej osadzonej w kontekście contemporary jazz potrafi być czymś zjawiskowym. Fani tego typu grania powinni koniecznie poznać ten materiał.

 

 

Hamamelidae :: Hamamelidae

1. vsanza I 2:31
2. invocation 5:32
3. tree 3:07
4. étoile filante 6:19
5. reading underground 5:27
6. vsanza II 3:25
7. rehberger park 4:47
8. mr. now 4:52
9. quirky devil 2:12
10. tension & release 5:47
11. vsanza III 1:29

 

 
Hamamelidae : bandcamp / spotify / soundcloud

Hamamelidae :: Hamamelidae (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów