W 2002 roku wokalista Pól Arni Holm opuścił zespół Týr, z którym zdążył nagrać tylko jeden, ale za to świetny album „How Far To Asgaard” (2002) Przez 2 lata muzyk był członkiem grupy All That Rain, a następnie skoncentrował się na solowej karierze wykonując głównie farerskie ballady. W 2012 roku płynąc promem spotkał na pokładzie blues-rockowego gitarzystę Uni Debess.. Podczas rozmowy Pól podzielił się z kolegą swoim pomysłem na kolejny muzyczny projekt. Uni wyraził zainteresowanie tym konceptem, a jakiś czas później kiedy miał możliwość posłuchania wstępnej wersji materiału przystał na współpracę i pomoc przy projekcie. Do duetu dołączyli również inni farerscy muzycy.
W ten oto sposób narodził się zespół Hamradun, w skład którego wchodzą:
Pól Arni Holm – wokal
Uni Debess – gitara
John Egholm – gitara, wokal
Finnur Hansen – klawisze
Heri Reynheim – bas
Rani H. Christiansen – perkusja
Pomysł na nazwę zespołu zrodził się w głowie Póla dużo wcześniej. Hamradun jest połączeniem dwóch słów – „hamrar” i „dun”. „Hamrar” oznacza najwyższe szczyty gór, a „dun” odgłos dudnienia. Nazwa grupy symbolizuje coś potężnego i niemal wiecznego, coś co stoi niewzruszone na swoim miejscu od bardzo dawna i jest niemym świadkiem rozgrywających się historii, tego co minęło. Ma to swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w koncepcji projektu, który koncentruje się na starodawnych nordyckich opowieściach.
23 października 2015 roku zespół Hamradun zadebiutował albumem „Hamradun” wydnym przez wytwórnię Tutl Records.
Partie gitary i basu na ten krążek zostały nagrane w domowym studiu Uni. Zaś wokal i perkusję zarejestrowano w studiu Finnura Hansena, który nie tylko zrobił miksy i mastering płyty, ale zagrał na kilku instrumentach – klawisze, flet i organy. Bardzo ciekawie prezentuje się też okładka płyty, która przedstawia górę w Tvøroyri. Zdjęcie tej góry noszącej nazwę Hvannahagi zrobił Pól (swoim telefonem). Zostało ono później oczywiście poddane edycji przez Jón Einarssona.
Hamradun określa swoją twórczość terminem folk rock. Ich brzmienie ma jednak głębszy wymiar i jest cięższe, stąd skłaniałbym się do tego, żeby mówić tutaj raczej o progressive viking/folk metalu. Chociaż terminy nie są w tym przypadku najważniejsze. Zresztą zdaję sobie sprawę z tego, że nierzadko sama przynależność gatunkowa może działać odstraszająco. Dlatego zapomnijmy o tym. Najważniejsza jest tutaj sama muzyka, a ta zabiera nas w epicką podróż, w sferę starodawnych farerskich legend, mitów, wierzeń i podań. Większość materiału na tej płycie jest oparta na różnorodnych elementach skandynawskiego folkloru i tradycji, m.in. na psalmach, irlandzkich ludowych melodiach, na tzw. chain dance oraz farerskich balladach określanych jako kvæði. Wszystkie kompozycje wykonane są w języku farerskim, co jeszcze bardziej pogłębia mistycyzm i wyjątkowość tego przedsięwzięcia.
Muzycy Hamradun sięgają w odległą przeszłość i przywołują ducha dawnych czasów, który przemawia przez nordycką melancholię i surową naturę Skandynawii. Stąd część materiału utrzymana jest w refleksyjnym tonie. Grupa prezentuje jednak również kompozycje doniosłe. Tak jedne jak i drugie zawierają potężny ładunek emocji i tajemnicy, ocierając się o ludowy etos. Klimat wprowadzany przez ten album jest niesamowity. Do tego dochodzą fantastyczne melodie. Co ważne muzyka Farerczyków brzmi przy tym naturalnie i autentycznie. Rewelacyjnie w takiej koncepcji odnajduje się także wokal Póla. Barwa jego głosu i śpiew przyprawia o przyjemne ciarki na skórze. Z tego względu album „Hamradun” stanowi też dobrą alternatywę wobec innych folkowych czy folk-rockowych/metalowych wydawnictw zalewających (i zaśmiecających) muzyczny rynek. Równocześnie należy go traktować jako ważną i unikatową muzyczną pozycję na światowej scenie folku.
Album „Hamradun” jest pięknym dowodem na wyjątkowość Wysp Owczych, jej folkloru i tradycji. Krążek brzmi naprawdę zjawiskowo i imponująco, a przy tym otwiera wyobraźnię. Coś wspaniałego. Szczerze polecam!
Hamradun :: Hamradun
01 – Sneppan [04:38]
02 – Snæbjørn [04:08]
03 – Útlegd [05:26]
04 – Sinklars Vísa [08:17]
05 – Tað Er Ein Stutt Og Stokkut Løta [02:45]
06 – Frísarnir [05:32]
07 – Kvæðið Um Hargabrøður [05:43]
Hamradun : facebook