Hanna Mia i jej zimowe pieśni

Hanna Mia (Hanna Mia Brekkan aka Mill) to szwedzko-islandzka wokalistka, kompozytorka i producentka, obecnie mieszkająca w Reykjaviku.

Pod swoim pełnym nazwiskiem Hanna Mia nagrała dotychczas dwa albumy: „Banana Tree” (EP, 2011) i „Out of Water” (LP, 2014). Natomiast pod pseudonimem Mill ukazała się jeszcze jedna jej płyta zatytułowana „Woman’s World” (2019, recenzja TUTAJ). 

4 grudnia 2020 roku Hanna Mia wydała świąteczny album EP  pod tytułem „Winter Songs”. Materiał na płytę został zarejestrowany i wyprodukowany w listopadzie bieżącego roku w Islandii (w Reykjaviku) przez farerskiego producenta Sakarisa Emila Joensena, z którym artystka współpracowała również przy aranżacjach kompozycji. W nagraniach tego albumu Hannie akompaniują: Tom Hannay Matthews (gitara, chórki), Sakaris Emil Joensen (fortepian, gitara, chórki) i Emily Reise (chórki, fortepian).   

Na wydawnictwie „Winter Songs” znajduje się pięć mniej lub bardziej znanych utworów, które nieodzownie kojarzą się z okresem zimy i świąt. Mamy tutaj „In the Bleak Midwinter” (tekst: Christinę Rossetti (1872), muzyka: Gustav Holst (1906)), „All I Want for Christmas is You” (Mariah Carey i Walter Afanasieff (1994)), „Do you hear what I hear?” (tekst: Noël Regney (1962), muzyka: Gloria Shayne), „Carol of the Drum” (Katherine Kennicott Davis (1941)) i „Nu Tändas Tusen Juleljus” (Emmy Köhler (1898)). 

Powstanie płyty „Winter Songs” najlepiej wyjaśni Wam Hanna Mia: W tym roku wielu z nas nie będzie mogło pojechać do swojego domu rodzinnego na Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji przygotowałam ten album jako prezent, który wyślę do domu do mojej rodziny mieszkającej w Szwecji. Dodam, że moja babcia, Farmor Marianne, wybrała piosenkę „Nu tändas tusen juleljus” i muszę przyznać, iż jest to wyjątkowe uczucie, że chórki mogła tutaj zaśpiewać moja siostra Emily, z którą zawsze śpiewaliśmy tę piosenkę w okresie naszego dzieciństwa w Szwecji w ostatni dzień szkoły przed Bożym Narodzeniem. Mam nadzieję, że ta EPka będzie w stanie ożywić wspomnienia z poprzednich świąt Bożego Narodzenia i towarzyszyć przy tworzeniu się nowych. Mam nadzieję, że poczujecie miłość i radość włożoną w ten album stworzony wraz z moimi drogimi przyjaciółmi i rodziną mieszkającą tutaj na Islandii w Reykjaviku.

Winter Songs” jest albumem wyjątkowo intymnym, minimalistycznym i spokojnym, dalekim od obowiązującego powszechnie blichtru. To w głównej mierze dźwięki fortepianu i gitary oraz melodie pokolorowane głosem Hanny. Dopełnieniem są chórki. Łagodne, lekko jazzujące kompozycje o refleksyjnym i uduchowionym charakterze subtelnie wprowadzają słuchacza w typowo zimowy, świąteczny czas. Czas zadumy i celebracji. To ładne, warte zainteresowania wykonania.

Hanna Mia nagrała płytę pozbawioną fajerwerków, a jednak przepełnioną ciepłem spowitym nutą melancholii. Ten krążek nie jest dla wszystkich, ale ci bardziej wrażliwi z pewnością go docenią.  

 

 

 

Hanna Mia :: Winter Songs

1. In the Bleak Midwinter 03:57
2. All I Want for Christmas is You 03:43
3. Do you hear what I hear? 03:17
4. Carol of the Drum 02:55
5. Nu Tändas Tusen Juleljus 03:11

 

 

 

 

Hanna Mia: website / facebook / bandcamp / spotify / soundcloud

\

Hanna Mia :: Winter Songs (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów