Merry Christmas is coming soon.

Islandzka pianistka i wokalistka Harpa Thorvalds pod koniec 2015 roku wydała swój drugi longplay zatytułowany „Embrace” (2015; recenzja TUTAJ).

Pięć lat później, dokładnie 1 grudnia 2020 roku ukazał się jej świąteczny album „Bráðum koma blessuð jólin” (ang. Merry Christmas is coming soon). Islandzka pianistka nagrała go w październiku bieżącego roku w Studíó Paradís wraz z saksofonistą Kristinnem Svavarssonem. Para muzyków wspólnie opracowała aranżacje wszystkich kompozycji. Rejestracją muzyki, miksami i masteringiem zajmował się Jóhann Ásmundsson. W nagraniach gościnnie wzięli udział: Jóhann Ásmundsson – bas („Litli trommuleikarinn”), Ásmundur Jóhannsson – perkusja („Littli trommuleikarinn”) oraz Matthildur Haraldsdóttir – wokal („Það á að gefa börnum brauð”).

Bráðum koma blessuð jólin” to bardzo ładnie wykonany świąteczny album, na którym znaleźć można zarówno starodawne islandzkie folkowe melodie, jak i nawiązania do bardziej klasycznych i współczesnych rozwiązań muzycznych. Spośród dziesięciu kompozycji, aż osiem jest całkowicie instrumentalnych, a jedynie w dwóch pojawia się wokal.

Harpa Thorvalds i Kristinn Svavarsson posiadają świetnie opanowany warsztat instrumentalny, który cechuje wysoki poziom wyobraźni i muzycznej wrażliwości. Te cechy pozwalają artystom wydobyć z kolejnych utworów wszystkie niuanse dźwiękowe i melodyczne. Para genialnie wykorzystuje swój talent. Ich wykonanie jest znakomite, wszystkie partie instrumentalne są wysokiej klasy. Kameralne utwory w oprawie akustycznej mają odpowiednią głębię przekazu. Efekt ich wspólnej pracy zmusza do refleksji i zadumy.

Całość materiału zawartego na „Bráðum koma blessuð jólin” nie schodzi poniżej pewnego poziomu i daje gwarancję, że spędzimy czterdzieści minut w towarzystwie muzyki natchnionej świąteczną aurą. Niezwykle dobrze słucha się intrygująco pięknych partii fortepianu i saksofonu. To czarujący zestaw wysmakowanych dźwięków. Dlatego nie ma się co dziwić, że różnorodne miłe muzyczne szczegóły, które znajdziemy na tej płycie pobudzają uwagę słuchacza. Tym bardziej, że ta kameralna muzyka w akustycznej oprawie tworzy przyjemną i urzekającą atmosferę. Harpa Thorvalds i Kristinn Svavarsson potrafili w pięknym stylu stworzyć świąteczny nastrój.

 

 

Harpa Thorvalds and Kristinn Svavarsson :: Bráðum koma blessuð jólin

1. Bráðum koma blessuð jólin 04:42
2. Það á að gefa börnum brauð 03:21
3. Á jólunum er gleði og gaman 02:37
4. Kom þú, kom vor Immanúel 05:12
5. Litli trommuleikarinn 03:52
6. Hátíð fer að höndum ein 03:53
7. Klingja nú dátt 03:59
8. Syrpa jólalaga 04:28
9. Skín í rauðar skotthúfur 04:40
10. Jólasveinarnir 02:31

 

 

Harpa Thorvalds : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Harpa Thorvalds and Kristinn Svavarsson :: Bráðum koma blessuð jólin (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów