Harpa Thorvalds (Thorvaldsdottir) to islandzka pianistka, kompozytorka, autorka bardzo osobistych teksów, aranżer oraz przede wszystkim wokalistka. Była jednym z założycieli jazzowego zespołu SoundPost. Ponadto śpiewa i gra na pianinie w pop-rockowym zespole Groundfloor.

Harpa zaczęła grać na pianinie wieku 10 lat. Wtedy również śpiewała dla siebie i innych. Kiedy dorosła zaczęła angażowała się w różne dziedziny muzyki, takie jak na przykład opera, jazz i pop. Wśród swoich ulubionych artystów wymienia m.in. Toma Waitsa, Sinead O´Connor i Lizz Wright.

0006499489_10

Na początku października 2012 roku Harpa Thorvalds zadebiutowała solowym mini albumem „This is me”. Artystka przyznaje, że od zawsze pociągała ją magia rzeczy z pozoru prostych, na przykład duetu, jaki stanowi wokal i pianino. I właśnie kilka lat temu poczuła wewnętrzną chęć stworzenia własnego albumu utrzymanego w tym duchu. Zapragnęła stworzyć album, na którym emocje byłyby bardzo blisko słuchacza.

O efektach artystycznych zamierzeń Harpy możecie przekonać się sięgając po wydany 31 grudnia 2015 roku długogrający album „Embrace”. Kompozycje zawarte na krążku powstały pod wpływem osobistych doświadczeń i zostały napisane w ciągu ostatnich kilku lat.

Nagrania materiału na „Embrace” rozpoczęły się na wiosnę 2013 roku, w Salzburgu w Austrii, gdzie Harpa studiowała na kierunku opera. Tam powstały podwaliny albumu – zarejestrowano partie fortepianu oraz gitary, na której zagrał Julian Urabl. Produkcją zajmował się wówczas Michael Wacht. Następnego lata artystka powróciła na Islandię, gdzie kontynuowała nagrania we wrześniu 2015 roku, wraz z braćmi i muzykami Stefánem Örnem i Andrésem Þór Gunnlaugssonem. Stefán odpowiedzialny został za nagrania wokali i miksowanie albumu, które wykonał w swoim studiu Aldingarðurinn znajdującym się w Garðabær. Natomiast Andrés nadał partiom gitary odpowiedni feeling. Końcowy mastering albumu wykonał Sigurdor Gudmundsson w Skonrokk Studios.

Harpa Thorvalds na swojej płycie pokazuje pokazuje pełen zakres swoich niebanalnych możliwości i umiejętności kompozytorskich, aranżacyjnych, wykonawczych i wokalnych.

Wszystko podane znakomicie: pięknie wyśpiewane, precyzyjnie zagrane, w przyjemnych aranżacjach. Na płycie jest wiele aspektów dobrych i profesjonalnych.

1962683_352483011586412_8031789408165439153_n

Islandka przygotowała album bardzo intymny, emocjonalny i klimatyczny, którego aksamitne brzmienie można opisać jako soul-jazz-blues-folk-pop. Nastrój muzyki z albumu „Embrace” z założenia jest spokojny i melancholijny. Nasycony nostalgią i miłością do wzruszających onirycznych melodii. To w dużej mierze kameralne ballady, których aranżacje utrzymane są zazwyczaj w nostalgicznym stylu. Jednakże niejednokrotnie atmosferę tej muzyki przenikają namiętności, niepokoje, tęsknoty i tajemnice.

Pomimo pewnej prostej formy, wydawnictwo to przynosi jednak muzykę wyraźną i ciekawą. Delikatne, wręcz liryczne kompozycje wypełnione są przemyśleniami, emocjami i obserwacjami autorki. Wydaje się to być zbiór chwil ulotnych opowiedzianych przez dojrzałą artystkę. Krążek wypełniony jest także, a może przede wszystkim magiczną, nastrojową przestrzenią zbudowaną z subtelnych dźwięków pianina, akustycznego akompaniamentu gitary oraz własnego głosu artystki. Najważniejszym instrumentem wydaje się tutaj być właśnie jej głos. Świetnie osadzony w kompozycjach, doskonale i lekko prowadzony, bez zbędnych ozdobników. Harpa śpiewa ze swobodą i wyczuciem, tchnie w muzykę kobiecą delikatność i czułość. Jej głos błyszczy, a forma prezentacji jest jak najbardziej dojrzała i pełna wyrafinowania. Jej interpretacje są subtelne i osobiste. Wokalistka kontroluje czasoprzestrzeń absorbując uwagę słuchacza w sposób absolutny.

Każdy z kolejnych utworów Harpa Thorvalds znajdujący się na płycie „Embrace” jest jak muzyczne zaklęcie, które ujmuje z jednej strony pięknem nastroju i melodii, a z drugiej poszanowaniem przestrzeni wokalnej. Ta muzyka jest magiczna i poruszająca, wnika w serce i duszę. Trudno się od niej uwolnić.

 

a1589388447_10

 

Harpa Thorvalds :: Embrace

1. Waves of the world 04:20
2. Embrace 02:59
3. On the Hill 02:43
4. Remember 04:29
5. Homeland 03:04
6. Last chord 05:11
7. Soaring crow 03:40
8. Thank you 05:06
9. Sólarlag 03:52

 

 

Harpa Thorvalds : facebook // bandcamp // soundcloud

Harpa Thorvalds :: Embrace
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów