Helgi Jonsson (Helgi Hrafn Jónsson) to islandzki producent, wokalista, autor piosenek i multiinstrumentalista.

Helgi Jonsson jest także malarzem oraz utalentowanym puzonistą, którego talent można usłyszeć m.in. w nagraniach Sigur Rós, Boy, Damiena Rice’a i Philippa Poisela. Muzyk wychowywał się w Islandii, ale później studiował muzykę w Graz w Austrii, stąd płynnie mówi po niemiecku. Od wielu lat związany jest zawodowo (pisze piosenki, produkuje i aranżuje muzykę), ale również i prywatnie (jako mąż) z duńską singer-songwriterką Tiną Dico. Para aktualnie mieszka w Islandii, wychowuje trójkę dzieci i tworzy wspólnie muzykę w domowym studiu.

Jako artysta solowy Helgi Jonsson wydał dotychczas trzy longplaye: „Glóandi” (2005), „For The Rest Of My Childhood” (2008) i „Big Spring” (2011); oraz kilka albumów EP: „Aska”, „Kvi Kvi” (2009), „Blindfolded” (2011) i „Vængjatak” (2016).

W końcu po wielu latach oczekiwania i wypatrywania nowej muzyki utalentowanego Islandczyka, 15 marca 2019 pojawił się na rynku kolejny długogrający studyjny album Helgi Jonssona zatytułowany „Intelligentle”. Artysta w wywiadach przyznaje, że współpraca z innymi muzykami jest wielką przyjemnością, ale po pewnym czasie w człowieku pojawia się potrzeba pisania i narywania własnych kompozycji. No i faktycznie od wielu lat Helgi jako solowy artysta nie dawał żadnego znaku życia. Dla przypomnienia – ostatni LP sygnowany nazwiskiem Islandczyka ukazał się aż 8 lat temu! Zaś 3 lata temu pojawił się album EP, który pozostawił jeszcze większy niedosyt. No, ale cóż, na dobre albumy zawsze warto czekać, tym bardziej jeżeli jakiś artysta w tak wyjątkowy sposób jak Helgi Jonsson otwiera przed słuchaczem swoje serce i ubiera w dźwięki własne uczucia i myśli. Zapewniam Was, że album „Intelligentle” to prawdziwa muzyczna uczta dla wrażliwej i melancholijnej duszy. Należy się tylko cieszyć z faktu, że gdzieś tam są jeszcze artyści, którzy nagrywają takie małe arcydzieła.

Muzyka z „Intelligentle” zainspirowana jest ogromnymi przestrzeniami i pięknymi krajobrazami Islandii i to czuć to w jej przestrzennym i tęsknym brzmieniu. Chociaż z drugiej strony muzyka ta wydaje się również nad wyraz intymna i kameralna, i nadwrażliwa. Helgi Jonsson oferuje nam najogólniej mówiąc spokojną alternatywę, czyli akustyczno-elektroniczny pop folk z cudownymi i niebanalnymi aranżacjami, które idealnie ukazują kunszt zamykania całej esencji piosenki w „kilku” dźwiękach, a równocześnie budzą skojarzenia z muzyką filmową. Akustyczne brzmienia gitary i porywający akompaniament fortepianu łączą się tutaj z delikatnymi orkiestracjami i łagodną elektroniką. Emocjonalne pejzaże dźwiękowe zbudowane są zazwyczaj z ciepłych, rozmarzonych melodii oraz pięknych harmonii instrumentalnych i wokalnych. Całość jest niezwykle intensywna i poruszająca. Islandczyk w sposób przekonujący pokazuje, że mniej tak naprawdę znaczy więcej, że subtelność może być ekscytująca. Do tego Helgi śpiewa z poruszającą melancholią w głosie, która hipnotyzuje nas i przenosi w inne rejony. Wrażliwy i przepełniony refleksyjnym smutkiem głos Islandczyka wzrusza i równocześnie niesie nadzieję. W przypadku twórczości Helgi Jonsson można pisać o różnych inspiracjach, np. Thom Yorke, Radiohead, Damien Rice, Ben Howard, Low Roar, Ed Harcourt, Ron Sexsmith, James Vincent McMorrow, Puzzle Muteson. Oczywiście jest to tylko gra w skojarzenia, bo Islandczyk podążą własną, odrębną ścieżką i może poszczycić się mianem jednego z najważniejszych artystów islandzkiej sceny alternatywnego pop rocka. Jeśli ktoś ma co do tego jakieś wątpliwości niech posłucha „Intelligentle”, który potwierdza wielkość tego muzyka.

Helgi Jonsson to znakomity singer-songwriter, który na „Intelligentle” umieścił dwanaście świetnych utworów, bardzo osobistych i bezbłędnie trafiających w sedno, zapisujących się w pamięci na bardzo długo. Tej płyty słucha się jednym tchem. Jestem nią totalnie oczarowany. Nie wierzę, że ktoś będzie wstanie oprzeć się jej kontemplacyjnemu urokowi. Wydawnictwo to już dzisiaj mogę określić mianem jednej z najbardziej wartościowych płyt roku.

 

 

Helgi Jonsson :: Intelligentle

1, Lofa Mér 4:55
2. Other Than You 5:28
3. Intelligentle 3:25
4. Crossroads 3:44
5. Hundred Miles 4:05
6. Woven 1:40
7. Brudkaupslag 2:52
8. Trouble Is 4:31
9. Run Wild 4:04
10. Lyfta 3:45
11. Eldvatn 4:51
12. Afterthought 3:19

 

 

Helgi Jonsson : website / facebook / spotify



Helgi Jonsson :: Intelligentle (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów