Hildur Vala (Hildur Vala Einarsdóttir) to urodzona w 1982 roku w Reykjaviku wokalistka, która popularność zdobyła wygrywając II edycję islandzkiej wersji Idola.  Islandka zadebiutowała w 2005 roku solowym albumem „Hildur Vala”. Jej drugi krążek zatytułowany „Lalala” ukazał się w 2006 roku.

30 marca 20018 roku na rynku pojawiła się jej trzecia płyta Hildur Vala pod tytułem „Geimvísindi”. Warto podkreślić, że to pierwszy album, na który artystka samodzielnie napisała całą muzykę. Do poszczególnych kompozycji teksty napisali różni islandzcy poeci i pisarze, m.in. Dagur Hjartarson, Arngrímur Vídalín i Hjalti Þorkelsson. Ponadto Hildur jest autorką dwóch liryków. Za rejestrację, miksowanie materiału i jego produkcję odpowiada Jón Ólafsson (który zagrał także na instrumentach klawiszowych) oraz Bassi Ólafsson.

Na płycie wystąpili następujący instrumentaliści: Birgir Baldursson (perkusja), Andri Ólafsson (bas), Ómar Guðjónsson (gitara, bas), Stefán Már Magnússon (gitara), Sigurður Flosason (saksofon), Þórdís Gerður Jónsdóttir (wiolonczela) i Grimur Helgason (klarnet).

Na albumie „Geimvísindi” znalazło się dziesięć spokojnych i łagodnych kompozycji. Choć zdaniem Hildur Vala jej muzykę można opisać jako melancholijną, ja skłonny byłbym bardziej do określenia – nastrojowa, emocjonalna i romantyczna. Subtelne i bardzo uczuciowe popowo-jazzowe ballady urzekają czarującymi, finezyjnymi aranżacjami rozpisanymi na żywe instrumenty, liryczną atmosferą i ciepłym brzmieniem. Naprawdę każdy utwór pochwalić należy za kunsztowność i wytrawność kompozytorską i wykonawczą. Podobnie zresztą jak i za bardzo dobrą produkcję.  

W takiej konwencji świetnie odnajduje się delikatny i czysty głos Hildar, budujący romantyczne, fantastycznie zaśpiewane linie wokalne, kojące rozkojarzony umysł. Warto podkreślić, że wokalistka śpiewa w swoim ojczystym języku. Islandka z wyczuciem i wdziękiem wrażliwego poety snuje swoje miłosne liryki tworząc zamyślony, wzruszający nastrój. Czuć włożone w te kompozycje serce, co stanowi o niepodważalnej sile i pięknie albumu „Geimvísindi”, przy którym nie sposób się nie rozpłynąć.

 

 

Hildur Vala :: Geimvísindi

01. Upphafið 4:10
02. Sem og allt annað 4:02
03. Ég held áfram 4:01
04. Júlía 2:59
05. Geimvísindi 3:30
06. Dagdraumar 4:22
07. Tími 4:20
08. Lof mér 4:13
09. Vængir næturinnar 3:19
10. Kalt 2:05

 

 

Hildur Vala : facebook / soundcloud

Hildur Vala :: Geimvísindi (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów