Hinemoa to islandzki indie folk popowy zespół, który powstał w połowie 2014 roku.

Zespół Hinemoa założyli Ásta Björg i Rakel Páls (ex- wokalista), którzy wspólnie pracowali nad własnym materiałem nie pasującym do żadnych innych projektów, w których występowali. Dodam, że nazwa zespołu została zaczerpnięta z legendy autochtonicznej grupy etnicznej Nowej Zelandii – Maorysów, zwanej „Hinemoa i Tutanekai”, która jest tamtejszą opowieścią w stylu „Romea i Julii”, ale ze znacznie szczęśliwszym zakończeniem.

Od czasu powstania zespół Hinemoa sumiennie pracował nad własnym brzmieniem i stylem oraz kolejnymi kompozycjami. Ponadto grupa była bardzo aktywna koncertowo – występowała m.in. na Menningarnótt w Harpa i Iðnó, na islandzkim Melodica Acoustic Festival, Culture Night w Reykjavíku, Oktoberfest SHI, na imprezach z okazji wydania płyt Ragga Gröndal, SamSams i Árstíðir. Muzycy zagrali też 10 koncertów podczas Iceland Airwaves, w takich lokalnych miejscach jak Kaffi Solon, Loft Hostel, Hlemmur Square i kawiarni Rósenberg.

Aktualny skład zespołu Hinemoa:

Ásta Björg Björgvinsdóttir – wokal, gitara, ukulele, syntezator, pianino
Bergrós Halla Gunnarsdóttir – wokal, gitara, syntezator, pianino
Kristófer Nökkvi Sigurðsson – perkusja
Sindri Magnússon – bas

31 marca 2020 roku zespół Hinemoa wydał swój debiutancki album EP zatytułowany „Still For A Moment”. Płyta Islandczyków zawiera sześć klimatycznych kompozycji. Muzyka Hinemoa utrzymana jest w rozmarzonej indie folk popowej stylistyce. To subtelna i eteryczna muzyka skoncentrowana przede wszystkim na delikatnym i relaksującym klimacie, subtelnych melodiach i pięknych harmoniach wokalnych. Trzeba zaznaczyć, że brzmieniowo, aranżacyjnie to też smakowitości. Szczególnie ciepłego blasku przygotowanym kompozycjom nadają łagodne partie syntezatorów i pianina. Muzycy wykorzystują klawisze w świetny sposób do stworzenia miłego i lekkiego klimatu, który potrafi całkowicie zauroczyć. Utwory przeradzają się też w bardziej wyraziste nagrania za sprawą gitar, basu i perkusji, nie tracąc jednak nic ze swojej indie popowej estetyki i roztaczającej się wokół aury błogości.

Duży wpływ na postrzeganie albumu „Still For A Moment” jako wydawnictwa hipnotyzującego i poruszającego ma także obecność wokalistki Ásta Björg, która wyśpiewuje swoje partie lekko i swobodnie, a równocześnie z niezwykłą precyzją. Jej głos jest anielski, przyciąga i magnetyzuje. Jest w nim dużo czułości, ukojenia i zmysłowości. Od razu zwraca na siebie uwagę i chce się do niego wracać.

Debiutancki materiał Hinemoa na pewno rozbudza ciekawość. To niezwykle przyjemna i czarująca płyta. Nastrojowa, estetyczna i rozmarzona. Napisana pięknie, zarówno pod względem muzycznym, jak i lirycznym. Nie znajdziemy tutaj szalonych aranżacji, ale za to dostajemy mnóstwo wysmakowanych rytmów, subtelnych brzmień, wyrafinowanych harmonii i niebanalnych melodii, które dają ukojenie i wprowadzają słuchacza w błogi stan.  

 

 

 

Hinemoa :: Still For A Moment

1. Running Amongst the Stars 4:21
2. Still for a Moment 3:55
3. T.3 (Parallel) 3:19
4. Skies 3:08
5. Imaginary Cartoons 3:43
6. Dreaming 4:05

 

 

 

 

Hinemoa : facebook / soundcloud / spotify

Hinemoa :: Still For A Moment (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów