Hjörtur Jóhannsson (Hjörtur Ingvi Jóhannsson) to islandzki pianista, kompozytor i aranżer, znany również jako klawiszowiec zespołu Hjaltalín. Artysta aktywnie działa na islandzkiej scenie muzycznej jako niezależny autor tekstów, a także pisząc muzykę do spektakli teatralnych, udzielając się w różnych innych projektach muzycznych oraz aranżując kompozycje dla innych muzyków. Hjörtur współpracował dotychczas m.in. z takimi artystami jak Snorri Helgason, Kúbus, Katrín Halldóra, Sigríður Thorlacius, Bubbi Morthens. Muzyk ma szerokie zainteresowania muzyczne, ale w ostatnich latach skoncentrował się głównie na muzyce jazzowej i rozrywkowej. Prywatnie to także zapalony fan szachów.

Hjörtur Jóhannsson napisał również muzykę filmową stanowiącą część ścieżki dźwiękowej do amerykańsko-islandzkiego filmu „Autumn Lights”. Jest to film z gatunku mystery drama, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada Angad Aulakh. Ilm miał swoją premierę pod koniec 2016 roku. W głównych występują w nim: Guy Kent, Marta Gastini, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Thora Bjorg Helga, Salome R. Gunnarsdottir, Stefán Hallur Stefánsson i Snorri Engilbertsson. Na marginesie dodam, że film był nominowany do nagrody dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Riviera. „Autumn Lights” stanowi opowieść o moralności, cnocie i relacjach międzyludzkich widzianych oczami obcokrajowca – amerykańskiego fotografa, który przebywając w Islandii przez przypadek natrafia na lokalne dochodzenie związane z odkryciem wyrzuconego na brzeg martwego ciała. Na miejscu poznaje kilku okolicznych mieszkańców, ulegając stopniowej fascynacji dość osobliwym i tajemniczym życiem pewnej pary małżonków. 

Ścieżka dźwiękowa do „Autumn Lights” została wydana 16 października 2016 roku przez wytwórnię Last Carnival. Wydawnictwo to zawiera oryginalną muzykę do filmu skomponowaną przez Hugi Gudmundssona i Hjörtura Ingvi Jóhannssona.

Hjörtur Jóhannsson przygotował na ten album dziewięć autorskich kompozycji. Ponadto był także autorem muzyki i tekstu do piosenki „Seconds”, w której zaśpiewała Sigrídur Thorlacius z zespołu Hjaltalin. Dodam, że ta piosenka, jak i dana ścieżka dźwiękowa znalazły się na (krótkiej) liście nominacji Academy of Motion Picture Arts and Sciences podczas rozdania Oskarów w 2017 roku. 

Muzyka, którą Hjörtur Jóhannsson napisał na ten soundtrack zajmuje w sumie 28 minut czasu i wyraźnie można ją podzielić na dwie, niemal równe części, które różnią się między sobą. Pierwszą z nich zajmują kompozycje utrzymane w estetyce przyjemnego smooth jazzu. Są to chwytające za serce nastrojowe, lekkie i delikatne ballady o ciepłej barwie, które brzmią po prostu pięknie. Zostały one rozpisane, jak możemy się domyśleć, na fortepian, którego dźwiękom towarzyszą również partie saksofonu, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych. Natomiast druga część pracy islandzkiego kompozytora oparta została o jego silne inspiracje muzyką klasyczną. Artysta pokusił się tutaj o zbudowanie intymnej i minimalistycznej przestrzeni w oparciu o elegancję i interpretacyjną głębię dwóch najbardziej klasycznych instrumentów – fortepianu i skrzypiec. Te kompozycje charakteryzuje nienaganna technika, rzadko spotykany kunszt i atmosfera melancholii. Na koniec otrzymujemy jeszcze wspomnianą piosenkę „Seconds”. Opisując cały ten materiał można powiedzieć, że wszystkie utwory łączy co najmniej kilka wspólnych cech – subtelność, wyrafinowanie i elegancja. Zdecydowanie warto posiadać album „Autumn Lights” w swojej kolekcji. Gorąco zachęcam.

Kończąc już temat ścieżki muzyki do filmu „Autumn Lights”, a równocześnie pozostając jeszcze przez chwilę przy osobie Hjörtura Jóhannssona dodam, że aktualnie artysta jest w trakcie realizacji swojego własnego solowego projektu pod nazwą „24 Pictures”. Autor tego przedsięwzięcia wyjaśnia, że liczba 24 jest wszechobecna zarówno w muzyce, jak i w innych miejscach. Doba ma 24 godziny, ale mamy też 24 tonacje, jeśli bierzemy pod uwagę wszystkie skale minorowe i durowe. Ponadto kompozytorzy tacy jak Bach, Chopin i Rachmaninov stworzyli preludia (i fugi w przypadku Bacha) we wszystkich 24 tonacjach. Projekt „24 Pictures” w zamyśle islandzkiego kompozytora ma obejmować 24 fortepianowe kompozycje przedstawione w 24 tonacjach. Kompozycje te są cyklicznie publikowane w sieci w z góry ustalonej kolejności. Kompozytor wykonuje je również podczas występów na żywo, ubarwiając je swoimi improwizacjami. Obecnie ukazało się już pięć utworów z „24 Pictures”. Artysta koncertował z tymi pracami dotychczas dwukrotnie, w Akureyri i Reykjaviku.

Brzmienie dotychczas przedstawionych kompozycji Hjörtura Jóhannssona powstałych w ramach projektu „24 Pictures” jest wynikiem inspiracji kompozytora muzyką klasyczną, neoklasyczną, filmową, jazzową i improwizowaną. Instrumentalne, dość krótkie utwory nacechowane są subtelną emocjonalnością zabarwioną nutką refleksji. Na pierwszy plan w tych utworach wysuwa się brzmieniowa elegancja i kameralna atmosfera, którą kompozytor potrafi wydobyć z fortepianu. Z pewnością będę czekał na kolejne kompozycje,które pojawią się w ramach omawianego projektu, jak również uważnie śledził dalszą działalność artystyczną Hjörtura Jóhannssona.

 

Hugi Gudmundsson, Hjörtur Jóhannsson :: Autumn Lights (OST)

The Sea Gives, the Sea Takes – Hugi Gudmundsson (1:29)
2. Alone – Hugi Gudmundsson (1:11)
3. Far Away From the City – Hugi Gudmundsson (1:30)
4. The Body – Hugi Gudmundsson (1:34)
5. The House – Hugi Gudmundsson (0:57)
6. Desperation – Hugi Gudmundsson (2:16)
7. You Must Know What You Mean to Me – Hugi Gudmundsson (1:44)
8. A Long Way to Come – Hugi Gudmundsson (1:03)
9. Reflections – Hugi Gudmundsson (1:13)
10. Flashback and Sunrays – Hugi Gudmundsson (1:36)
11. Dreaming – Hugi Gudmundsson (3:00)
12. Do You Really Have to Go – Hugi Gudmundsson (2:10)
13. Bored to Tears – Hugi Gudmundsson (1:53)
14. Waterfall – Hugi Gudmundsson (1:28)
15. Nostalgia – Hugi Gudmundsson (1:12)
16. A Bit Disappointing – Hugi Gudmundsson (2:18)
17. The Woods – Hugi Gudmundsson (1:16)
18. If I Come Across (As Being Lonesome) – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (3:07)
19. Broken Moka – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (3:17)
20. Aperol – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (4:47)
21. Octopus – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (2:00)
22. Night Waltz (Von Fleisher) – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (2:33)
23. Procession (Von Fleisher) – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (2:34)
24. Elisa (Von Fleisher) – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (1:22)
25. Waltz (Von Fleisher) – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (1:37)
26. White Beaches (Von Fleisher) – Hjörtur Ingvi Jóhannsson (3:01)
27. Seconds – Sigríður Thorlacious & Hjörtur Ingvi Jóhannsson (4:14)

 

 

 

 

Hjörtur Jóhannsson :: 24 Pictures

1. Cascade
2. Aries
3. Grow
4. Thanning tynist timinn
5. Daybreak

 

 

 

 

Hjörtur Jóhannsson : website / facebook / soundcloud / spotify

Hjörtur Jóhannsson :: Autumn Lights (OST) / 24 Pictures (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów