03FP8607_1297720667Hjörvar (właściwie Hjörvar Hjörleifsson) to islandzki sing-songwriter, który na islandzkiej scenie muzycznej działa od 1990r. Występował w roli wokalisty między innymi w takich zespołach rockowych jak Guði Gleymdir, Los i Monotone, z którymi nagrał i opublikował kilka nagrań.

W 2004 roku muzyk występując pod pseudonimem Stranger wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany „Paint Peace”, który zdobył wiele pozytywnych recenzji w mediach i prasie. W tym samym roku artysta otrzymał nominację do Iceland Music Awards w kategorii „najlepszy debiut roku”.

Kolejny album Hjörvar to „A Copy Of Me” (i jak na razie ostatni) wydany już pod własnym imieniem. Krążek ukazał się w październiku 2008 roku.

Nie wiem jak to się stało, że ominął mnie fenomen Hjörvara, ale wreszcie mam okazję, żeby nadrobić zaległości.

Nagrania na swój drugi album Hjörvar przeprowadził w połowie 2006 roku w studio PUK znajdującym się w Danii. Trwały one siedem dni i przebiegały pod czujnym okiem dwóch dźwiękowców: Hrannarsa Ingimarssonara i Pálsa Borga. Dodatkowe nagrania przeprowadzono także w Islandii w Los Studio, Bang Studio i Tónaljos, podczas których muzykowi towarzyszyli Halldór K. Júlíusson, Páll Kristinsson i Haffi Tempo.

W maju 2008 roku w Stúdíó Sýrlandi muzykę zmiksował Ken Thomas, znany między innymi z wcześniejszej współpracy z grupą Sigur Rós. Natomiast mastering płyty wykonał Haffi Tempo i Hjörvar.

Album „A Copy Of Me” został wydany przez wytwórnię Los, należącą do Hjörvara. Przygotowaniem szaty graficznej płyty zajmował się Björn Ófeigsson.

W swoim drugim albumie „A Copy of me” Hjörvar wykonał główne parte wokalne, a także zagrał na gitarze, klawiszach i akordeonie. Poza tym w czasie nagrań artystę wspierali znani i utalentowani instrumentaliści i wokaliści, którym również należą się duże słowa uznania:

Lára Rúnarsdóttir – wokal
Arnar Þór Gíslason – perkusja
Guðni Finnsson – bass, wokal
Barði Jóhannsson – gitara
Hrafn Thoroddsen – rhodes, keyboard, pianino
Þorbjörn Sigurðsson – gitara, keyboard, wokal
Sigurbjörg Hjörleifsdóttir – wokal
Steinar Sigurðarson – saksofon

Na płycie pojawia się także żeńska sekcja smyczkowa, której partie zaaranżował Rúnar Þórisson, w składzie: Inger Helga Valdemarsdóttir, Sandra Jónsdóttir, Iris Gísladóttir, Ingibjörg Kristjánsdóttir, Þórdís Gerður Jónsdóttir i Helga Agustsdóttir. Z ciekawostek można dodać, że sekcja smyczkowa swoje partie nagrywała w Reykjaviku w kościele Langholtskirkja.

Płytę promował utwór „See the sea”. Do realizacji teledysku do tego utworu zgłosili się na ochotnika wieloletni przyjaciele artysty, Sigvaldi J. Kárason i Björn Ófeigsson z Enjoy Productions (www.joy.is). Teledysk miał swoją premierę w islandzkiej telewizji w styczniu 2009r.

Album „A Copy Of Me” przynosi ze sobą 12 utworów, śpiewanych po angielsku i stanowiących w sumie ponad godzinę muzyki.

Hjörvar to osobowość nietuzinkowa i wyrazista. Do tego jest nieskrępowany artystycznie, poszukujący i nie dbający o to, do jakiej szufladki muzycznej wrzucą go krytycy. Dlatego ma tendencję do ciągłego zaskakiwania. A wszystko co wymyśli brzmi naprawdę dobrze.

Muzyka na „A Copy Of Me” sprawia wrażenie inspirowanej alternatywną twórczością Davida Bowiego. Hjörvar przetwarza także brit-rockowe brzmienie spod znaku The Smiths i Suede. W swojej twórczości w żadnym razie nie dąży jednak do kopiowania kogokolwiek. Hjörvar nie rezygnuje z własnych ambicji i jeżeli już miałby kogoś kopiować to jedynie samego siebie (w nawiązaniu do tytuły albumu „A Copy of me”). Na albumie odnajdziemy też elementy pop-punkowej zadziorności i przebojowości. Pojawiają się również wątki progresywne.

Albumowi towarzyszy atmosfera specyficznego napięcia i tajemnicy. Hjörvar od pierwszej do ostatniej minuty sprawuje jednak pełną kontrolę nad każdym dźwiękiem. Potwierdza swój talent do tworzenia nieszablonowych utworów, które są świetnie przemyślane i podane. Dodatkowo niosą w sobie gitarową energię i potrafią zainteresować melodyką. Tu właściwie każdy numer może być alternatywnym przebojem.

Album „A Copy of me” to kopalnia znakomitych atmosferycznych piosenek, wyraziście gitarowych, ale też nie pozbawionych bardziej subtelnych wysmakowanych dźwięków. Płyta skrzy się od genialnej aranżacji i mnogości pomysłów.

Siła muzyki Hjörvara nie leży jednak w samych kompozycjach, ale również w jego barwie głosu i sposobie śpiewu. Ten głos jest bardzo charakterystyczny i głęboki. Najczęściej brzmi chłodno, ponuro i mrocznie. Hjörvar śpiewa nieśpiesznie, powoli. Jego barwa głosu przynosi skojarzenia z takimi artystami jak David Bowie, Brett Anderson (Suede), Billie MacKenzie (Associates), Peter Murphy (Bauhaus), Robert Smith (The Cure).

Muzyka na albumie „A Copy of me” wciąga nas od pierwszych taktów. I tak pozostaje już do samego końca, aż po ostatnie dźwięki. Dzięki temu godzina muzyki mija nam nawet nie wiadomo kiedy. Hjörvar swoim drugim albumem udowadnia spory i dojrzały talent kompozytorski oraz pokazuje, gdzie współcześnie należałoby szukać muzyki spod znaku „rock alternatywny„.

 

 

Hjörvar :: A Copy Of Me

1. Engineer in Love (4:15)
2. She Ticks (4:08)
3. Golden Hearts (4:42)
4. News for Everyone (3:29)
5. A Copy of Me (3:20)
6. New York New York New York (4:39)
7. See the Sea (4:56)
8. Bring Out the Dead (4:28)
9. Age (3:46)
10. Never Enough (3:02)
11. The Way I Act (3:38)
12. Mothers (16:00)

 
 
Hjörvar : facebook / bandcamp / soundcloud

Hjörvar :: A Copy Of Me (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów