Zespół HÓBiT tworzy czterech utalentowanych muzyków, którzy od wielu lat poruszają się w świecie muzyki w przeróżnych stylistycznie rejonach i co ważne cały czas sprawia im to przyjemność. We wrześniu 2019 roku panowie weszli do studia i nagrali materiał na swój pierwszy album.

Skład kwartetu HÓBiT:

Helgi Rúnar Heiðarsson: saksofony
Óskar Kjartansson: perkusja
Birgir Steinn Theodorsson: kontrabas
Tómas Jónsson: fortepian i Fafisa

HÓBiT stworzony jest z muzyków znanych, uznanych, twórczych, pomysłowych oraz niespokojnych.

Helgi Rúnar Heiðarsson jest islandzkim saksofonistą i kompozytorem. Studiował pod kierunkiem takich wirtuozów jak Sigurður Flosason, Hilmar Jensson i Jóel Pálsson w FÍH Music School w Islandii i dwukrotnie brał udział w YNJC z zespołem Skver i Aurora Quartet. Wydał własną muzykę z zespołem Óregla i DÓH-trío, który otrzymał trzy nominacje do Icelandic Music Awards. Inne projekty, w których Helgi brał udział w ostatnim czasie to: Stórsveit Reykjavíkur, SJS Big Band, Orphic Oxtra, Sigmar Þór Matthíasson’s Aurora.

Tómas Jónsson jest pianistą, klawiszowcem i kompozytorem. Ukończył Tónlistarskóla FÍH w 2012 roku. Wydał dwa albumy solowe – „3” (2020) i „Tómas Jónsson” (2016), który był nominowany jako album roku w kategorii otwartej podczas Icelandic Music Awards w 2016 roku. Ponadto muzyk występuje w wielu innych projektach i u boku różnych artystów, np.: AdHd, Jónas Sigurðsson, Júníus Meyvant, a także regularnie gra z Sigríður Thorlacius, Sigurður Guðmundssonem, Jóelem Pálssonem, Hjálmar, Ham i Magga Stína.

Birgir Steinn Theodorsson to kontrabasista, który działa na islandzkiej scenie jazzowej od 2012 roku. W 2015 roku ukończył Tónlistarskóli FÍH, a następnie kontynuował naukę w Berlinie, gdzie studiował pod okiem Grega Cohena, Marca Muellbauera i Douglasa Weiss. Można go kojarzyć np. z jazzowego zespołu Kjass, z którym wydał album.

Óskar Kjartansson to islandzki perkusista i kompozytor, który jest aktywnym uczestnikiem islandzkiej sceny jazzowej od ponad dekady. Zaczął grać na perkusji w wieku 12 lat, ale szybko stracił tym zainteresowanie. Dopiero kilka lat później kiedy odkrył muzykę jazzową ponownie zainteresował się grą na perkusji. W wieku 18 lat rozpoczął studia jazzowe na FÍH School of Music, które ukończył w 2013 roku. Jest on skoncentrowany głównie na jazzie, ale gra również inne gatunki muzyki. Óskar powołał własny zespół, który obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem. W przeszłości był członkiem takich zespołów jak Orphic Oxtra, Blæti, Nóra, Skarkali i Útidúr, a obecnie udziela się w grupach DÓH-tríó, Camus Kvartett, Sons of Gíslason i Óregla.

Teraz kiedy już w dużym skrócie poznaliście członków kwartetu HÓBiT możemy wspólnie przyjrzeć się ich debiutanckiemu albumowi, który nosi tytuł „Japl” i ukazał się 16 stycznia 2020 roku. Zaznaczę, że autorem wszystkich kompozycji jest Helgi R. Heiðarsson

Członkowie HÓBiT utożsamiają swoją muzykę z jazzem, improwizacjami oraz chwytliwymi melodiami. Ja dodam od siebie, że ich jazzowa przestrzeń nierzadko nasycona jest psychodeliczną atmosferą, intrygującymi eksperymentami, kontrastami, transowymi motywami oraz free jazzową wolnością i niejednoznacznością. Ambitną muzykę Islandczyków wyróżnia poziom techniczny i wykonawczy. Panowie są wybitnymi instrumentalistami o nieprzeciętnym talencie. HÓBiT umiejętnie zaznacza swój własny styl i kreśli ciekawy kierunek drogi artystycznej, odkrywając przed nami pokaźną paletę możliwości.

HÓBiT jest gwarantem niecodzienności. Ich swobodne konstruowanie fraz, harmonii czy partii solowych powoduje, że udaje im się utrzymać uwagę słuchacza przez cały czas trwania płyty. Muzyków cechuje duża pomysłowość i pozytywnie pokręcona wyobraźnia, zupełnie jakby mieli dzikie myśli i serca. Dobrze uwypuklają swoje najbardziej wartościowe zdolności czyli skomplikowane struktury rytmiczne oraz liryzm. Potrafią również zadbać o odpowiedni klimat, jak i dramatyzm w swoich kompozycjach. Zgrabnie przechadzają się po stylach i nastrojach.

Japl” świeży i błyskotliwy debiut. Cechą naczelną tego krążka jest unikanie łatwizny, mnogość barw oraz giętkość. Islandzcy improwizatorzy są naprawdę nieprzewidywalnymi czarodziejami, którzy są w stanie zmontować zajmującą muzykę. Koniecznie trzeba się z nim zaznajomić. Oby więcej takich debiutów!   

 

 

HÓBiT :: Japl

1. Japl 8:01
2. Kamar Hollands 5:06
3. Svefn Edens 1 5:38
4. Queen Ox 7:26
5. Skankavellir 6:40
6. Shorter I San Fran 6:04
7. Litli Órninn 4:34
8. Aftur I Batana 3:19
9. Svenf Edens 2 6:32

 

 

 
HÓBiT : spotify

HÓBiT :: Japl (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów