Høgni (Høgni Lisberg) jest jednym z najbardziej zasłużonych artystów dla farerskiej sceny muzycznej. 

Høgni do 2004 roku mieszkał i dorastał w miejscowości Leirvík, a Wyspach Owczych. Później przeprowadził się do Kopenhagi. Uznanie zyskał występując jako perkusista w etno rockowym zespole Clickhaze. Po rozwiązaniu tej grupy (2003 rok) rozpoczął niezwykle udaną karierę solową.

Jego debiutancki solowy album „Most Beautiful Things” ukazał się już w 2003 roku i przyniósł mu ogromny sukces. Płyta bardzo dobrze się sprzedawała (osiągnęła drugie miejsce na listach sprzedaży Tutl Records), zdobyła również wiele pozytywnych recenzji w mediach i prasie. W kolejnym roku artysta wyruszył z trasą koncertową po Szwajcarii, a w 2005 roku wystąpił na największym farerskim festiwalu muzyczny G! Festival oraz na duńskim festiwalu Nibe. 

W 2006 roku Høgni wypuścił swój drugi krążek „Morning Dew”, którego materiał został zarejestrowany w Danii w studiu Lundgaard Studios. Nagraniami płyty zajmował się Jens L. Thomsen (ex-basista Clickhaze), a zmiksowaniem Óli Poulsen. Na trzeci longplay artysty trzeba było czekać jeszcze krócej, bo ukazał się on już w 2008 roku. Na album zatytułowany „Haré! Haré!” trafił utwór „Bow Down”, który później można było usłyszeć np. w grach wideo (NBA 2K11 i NBA 2K16), w amerykańskim spocie telewizyjnym dla US Open Tennis. Podobnie dwie inne piosenki z tej płyty: „Big Personality” i „Soul Company” wykorzystano w czwartym sezonie reality show „Jersey Shore” emitowanym przez MTV.

W kolejnych latach farerski muzyk dużo koncertował na całym świecie. Pojawiał się m.in. na SXSW, Midem, Roskilde Festival, Iceland Airwaves, Italia Wave Love Festival. Supportował również koncerty  takich artystów Badly Drawn Boy i Paolo Nutini. Po wyczerpującej trasie przyszedł czas na premierę nowego albumu długogrającego. Miał on miejsce w 2012 roku. Swój czwarty krążek Høgni zatytułował „Con Man”. W następnym roku ukazał się dodatkowo mini album „HOGNI”, na którym znalazły się zaledwie cztery kompozycje (wykonane w języku farerskim). Szóste wydawnictwo farerskiego artysty, „Call for a Revolution”, ukazało się w 2014 roku. Høgni Lisberg wyprodukował ten materiał wspólnie z Jamesem Thomasem, odpowiedzialnym również za miksowanie albumu. Natomiast mastering materiału wykonał Jan Eliasson. W nagraniach tej płyty wzięło udział kilku cenionych na Wyspach Owczych muzyków: Knút Háberg Eysturstein, Mikael Blak, Jan Rúni Poulsen, Birgar Larsen, Petur Hansen, Benjamin Petersen.  

Najnowszy album Høgniego ukazał się 14 sierpnia 2020 roku i nosi tytuł „Within a Man” (wyd. Mahogni Music). Produkcją tej płyty artysta zajmował się wspólnie z Jamesem Thomasem, zaś mastering wykonał Jan Eliasson.

Od razu zdradzę, że „Within a Man” to ambitny, wielowarstwowy i wysublimowany alternatywny album, na którym przekraczane są gatunkowe granice i eksploatowane są różne style muzyczne. Stąd najbezpieczniej będzie się tutaj posługiwać terminem „alternative/indie”. Høgni uwodzi nas totalnie swoimi aranżacjami i melodiami, w których pojawiają się odniesienia do soulu, indie folk rocka, funku, chamber popu, trip hopu, a nawet gospel czy hip-hopu.  Ja wiem, że być może brzmi to groźnie, ale tej płyty słucha się naprawdę znakomicie. I można ją interpretować na różnorakie sposoby. To coś, czego rozkosznie słuchać, choć nie sposób opisać. W tym tkwi sekret brzmienia tego wydawnictwa. Zapewne kluczem jest tu talent kompozytorski i charakterystyczny głos farerskiego artysty, który w pełni wykorzystuje nie tylko swój ogromny potencjał, ale także nieprzeciętne zdolności jakie posiadają muzycy towarzyszący mu na płycie. Mistrzostwo.

Na omawianym albumie znajdziemy same udane utwory, które stanowią zwartą i spójną całość. „Within a Man” to wyśmienita jakość. Nie ma tutaj zbędnego motywu ani niepotrzebnego wersu. Høgni oddał w nasze ręce dzieło skończone, nie wymagające żadnych poprawek. To bodajże jako najlepsza płyta. Piękna, dopracowana forma ujmuje pomysłowością, brzmieniami i niekonwencjonalnością użytych środków. Urzeka z największą mocą. Po wielokrotnym wysłuchaniu tych nagrań nie znajduję w nich nic co mogłoby mnie drażnić bądź nudzić. Mało tego, one nie chce wyjść mi z głowy. Taka właśnie jest ta elektryzująca muzyka, chce się do niej wracać. stąd wiemy, że mamy do czynienia z płytą zjawiskową. Możecie mi wierzyć lub nie, a najlepiej będzie jak sami sprawdzicie.

Specyficzna skandynawska wrażliwość, szczerość i ponadprzeciętny talent do korzystania z licznych inspiracji pozwoliły Høgni’emu stworzyć rewelacyjny i absolutnie zniewalający album! Płyta „Within a Man” jest cudownie inspirująca,  wciągająca i uzależniająca. Każde jej kolejne słuchanie przynosi nowe odkrycia, nowe smaki i doznania.

 

 

Høgni :: Within a Man

1. Simple Man 2:32
2. On Your Side 3:46
3. Waiting for You 3:32
4. Crystal Ball 4:18
5. Blood on the Timeline 4:44
6. Hopeless Case 3:18
7. Keeping You Alive 3:15
8. Black Snow (Winter Dome) 3:24
9. Set Me Free 2:21
10. Hekla 3:09

 

 

 

Høgni : website / facebook / spotify

Høgni :: Within a Man (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów