Hrafnar (Hrafnar Þjóðlagasveit) (ang. Ravens) powstał w 2008 roku z inicjatywy dwóch par braci –  Georg i Vignir Ólafsson oraz Helgi i Hermann Ingi Hermannsson, a także  Hlöðver Guðnason.

Członkowie zespołu:

Georg Óskar Ólafsson – bas, kontrabas, wokal
Hermann Ingi Hermannsson – wokal, gitara
Hlöðver Sigurgeir Guðnason –  gitara, mandolina, banjo, dobro, klawisze, wokal
Vignir Ólafsson – gitary, banjo, perkusja, wokal
Helgi Hermannsson – wokal,flet, harmonijka, perkusja, gitara

Muzycy ci w żadnym wypadku nie są nowicjuszami, gdyż każdy z nich ma za sobą bardzo duże doświadczenie. Wszyscy od długiego czasu są aktywni na islandzkiej scenie muzycznej i przez lata występowali w wielu popularnych zespołach, np. Logar, Sjöund, Papar.

W 2012 roku Hrafnar wydali swój debiutancki album „Krunk”. Album nagrywany był w Studio Sýrland. W nagraniach obok muzyków zespołu gościnnie pojawili się też: Elisabeth Nönnundóttir (irlandzki bębenek Bodhrán), Hilmar Sverrisson (akordeon, wokal) i Bjartmar Guðlaugsson (wokal).

Muzyka Hrafnar to wynik inspiracji muzyką folkową – nie tylko islandzką, ale przede wszystkim irlandzką i szkocką, a w jakimś też stopniu europejską-kontynentalną. W twórczości tej grupy słychać również wyraźnie wpływy amerykańskim country i bluegrassem. Pojawiają się także motywy zaczerpnięte z bluesa i rocka oraz muzyki hiszpańskiej. Hrafnar inspiruje nie tylko dawna muzyka tradycyjna, ale też stare biesiadne evergreeny. Muzycy wśród swoich muzycznych wpływów wymieniają m.in. Dubliners, Flogging Molly, Great Big Sea, Pogues.

Aranżacje znajdujące się na „Krunk” są bardzo przyjemne, ale to nie powinno dziwić. Talent plus żywe instrumenty takie jak m.in. banjo, mandolina, kontrabas, akordeon, gitary akustyczne i dobro, flet, harmonijka ustna – potrafią zdziałać cuda. I mimo że jest to muzyka dość prosta, to fantastyczne aranżacje i wyśmienite wykonanie dają możliwość smakowania każdego z utworów. Muzycy są na tyle sprawni w swoim kunszcie, że stać ich na swobodę gry i wymykanie się prostym rozwiązaniom i ogranym patentom. Sporym atutem zespołu są harmonie wokalne, które idealnie wpasowują się w brzmienie grupy. Czuć, że zespół wsadził w ten materiał sporo serca.

Hrafnar znaleźli własną niszę. Ich album sugeruje, że w tak luźnej, otwartej na wielorakie wpływy formule, choć orbitującej wokół folku, muzycy odnajdują się świetnie. Przygotowane przez nich kompozycje są pełne życia i kolorów. Wydają się być odporne na północne mrozy.

Reasumując „Krunk” jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy cenią w muzyce elementy folkowe i akustyczne brzmienia.

 

Hrafnar :: Krunk

1. Ragga, Friða og Rósa 4:23
2. Förukona 2:57
3. Siffi frændi 3:48
4. Stigðu ekki á strikið 3:20
5. Haggis 3:05
6. Þú pleur mig Gunna 3:47
7. Gamli Gikkur 3:21
8. Harlinn er dauður 3:07
9. Velkomin á bisann 3:18
10. Harður hestamaður 2:21
11. Hrafnin 3:22
12. Gvendur i Bakkabót 3:19

 

 
Hrafnar : facebook

Hrafnar :: Krunk (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów