Folkowe melodie ujęte w neoklasycznym ambiencie.

Wspólny projekt instrumentalistów, kompozytorów i producentów Bergura Þórissona i Pétura JónssonaHugar po debiutanckim albumie „Hugar” (2014, recenzja TUTAJ) i drugim longplayu „Varða” (2019, recenzja TUTAJ), zaskoczył wszystkich wydaniem płyty ze ścieżką dźwiękową do dokumentalnego filmu „The Vasulka Effect” (2020; recenzja TUTAJ).

Okazuje się, że to nie koniec niespodzianek od tego islandzkiego duetu, gdyż niedawno tj. 28 maja 2021 roku ukazało się nowe wydawnictwo, dokładnie EP-ka Hugar zatytułowana „Þjóðlög / Folk Songs”, na licencji wytwórni XXIM Records podlegającej pod Sony Music Entertainment. Jest to niecodzienna płyta, gdyż znajdująca się na niej muzyka zanurza się w dawną islandzką historię i kulturę będącą częścią tradycji ustnej tego kraju. Zawartość tego wydawnictwa stanowi pięć kompozycji – interpretacji muzyków starych islandzkich melodii i pieśni pochodzących z XVIII i XIX wieku. Islandzkich pieśni ludowe zostały skompletowane i spisane w kompendium pt. „Þjóðlög”, która ukazała się na przełomie XIX i XX wieku. Podstawową inspirację dla duetu Hugar stanowi autor wymienionej wyżej książki – islandzki ksiądz i kompozytor, Bjarni Thorsteinsson (1861-1938), który poszukiwał i zbierał muzykę ludową z całego kraju od swoich przyjaciół i sympatyków, dokumentował melodie, teksty, a czasem nawet okoliczności i kontekst, w jakim powstawała dana muzyka. Pieśni te przedstawiają i opisują przede wszystkim życie na samotnej północnej wyspie, jej ponury klimat i środowisko, miłość i śmierć. Dziś zbiór tych melodii jest najbardziej szanowanym źródłem islandzkiej tradycji muzycznej.

Pięć z tych starodawnych utworów ludowych muzycy Hugar wykorzystali jako materiał wyjściowy, który posłużył im do reinterpretacji tradycyjnych islandzkich melodii. Artyści wyjaśniają, że utrzymanie tych piosenek przy życiu jest dla nich bardzo ważne. Odzwierciedlają one islandzkie długie, ciemne, surowe zimy i poruszają temat poczucia straty, żalu i ciemności. Ich celem jest oddanie charakterystycznej dźwiękowej atmosfery tych kompozycji. Muzyka z albumu „Þjóðlög / Folk Songs” stanowi zatem pomost pomiędzy kulturową przeszłością, a teraźniejszością.

Islandzka muzyczna tradycja przepuszczona przez soniczny filtr Hugar przybiera postać neoklasycznych kompozycji otulonych przestrzennym ambientem. Aranżacje rozpisane są głównie na fortepian, partie instrumentów smyczkowych i dętych oplecione oniryczną elektroniką. Nieśpiesznym, spokojnym i kameralnym utworom z „Þjóðlög / Folk Songs” towarzyszy delikatna i eteryczna, a równocześnie niebywale intymna atmosfera. Album należy postrzegać i odbierać jako koncept, niepodzielną i nierozłączną całość. Najlepiej słuchać za jednym podejściem. Wtedy w pełni można dostrzec umiejętne dawkowanie emocji.

Zespół Hugar przyzwyczaił nas do dobrej muzyki. Także i tym razem duet nas nie zawiódł. „Þjóðlög / Folk Songs” to krótkie, ale piękne dzieło, które można słuchać bez końca. To poruszające doświadczenie. Można się tutaj poczuć jakby się było w zupełnie innym muzycznym świecie. Zresztą muzyka Hugar nigdy nie była „przyziemna“. Od zawsze była pełna uroku i mistycyzmu. I nawet te kilkanaście minut muzyki od Islandczyków potrafi przykuć uwagę słuchacza na długie godziny.

 

 

 

Hugar :: Þjóðlög / Folk Songs

1. Fagurt er í fjörðum 2:51
2. Blástjarnan þótt skarti skær 1:29
3. Nú vil énn í nafni þínu 4:49
4. Vísur Vatnsenda-Rósu 1:56
5. Grafskrift 2:31

 
 

 
 

 

Hugar : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify


Hugar :: Þjóðlög / Folk Songs (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów