Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Biblioteka muzyczna 2.0. 

Hvörf to muzyczny projekt, który w 2019 roku utworzyło dwóch islandzkich muzyków: Þórir Georg i Jóhannes Pálmason. Przypomnę, że Ci artyści są bardzo aktywni na scenie muzycznej Islandii i grają w różnych składach. Panowie spotkali się w sklepie płytowym Lucky Records znajdującym się w Reykjaviku, w którym przez jakiś czas wspólnie pracowali. Tam zawiązała się między nimi przyjaźń. Obydwaj szybko przekonali się również o tym, że łączy ich wspólna pasja do muzyki filmowej, która pisana była kiedyś nagminnie przez anonimowych muzyków i umieszczana w formie plików w elektronicznych bankach zwanych muzycznymi bibliotekami. Tego rodzaju banki były bardzo pomocne dla tych, który przy realizacji różnego rodzaju projektów filmowych lub programów telewizyjnych dysponowali ograniczonym budżetem i nie stać ich było na wynajęcie kompozytora. A dzięki muzycznym bibliotekom można było łatwo odszukać interesującą nas muzykę i z niej skorzystać, bez potrzeby generowania dodatkowych kosztów produkcji. 

W ten oto sposób od słowa do słowa, z sentymentu serca i potrzeby tworzenia, Þórir i Jóhannes założyli projekt Hvörf. Duet debiutował w listopadzie 2019 roku albumem „Music Library 01”. Natomiast 2 kwietnia 2021 roku premierę miał ich drugi longplay „Music Library 02”, który ukazał się nakładem wytwórni VAX. 

Music Library 02” to zestaw dziesięciu instrumentalnych kompozycji, które konsekwentnie kontynuują zapoczątkowane już od debiutanckiego albumu brzmienie Hvörf. Muzykę projektu trudno ująć w jakieś konkretne ramy. Prezentuje się ona bardziej jako ścieżka dźwiękowa do wyimaginowanego filmu. Brzmienie tego projektu jest mocno eksperymentalne i eklektyczne. Pojawiają się w nim wyraźne inspiracje „biblioteką muzyczną” i muzyką filmową przełomu lat 60/70-tych, jak również wpływy mrocznym ambientem, folkiem i alt. country, a nawet  trip-hopem i post rockiem. W kreowaniu swojego dźwiękowego sugestywnych pejzaży, muzycy posługują się nie tylko sprzętem elektronicznym, syntezatorami, klawiszami i samplami, ale także intrygującymi partiami gitar oraz instrumentami perkusyjnymi. Całość układa się bardzo w klimatyczną i atmosferyczną całość. Hvörf serwuje nam dojrzałe granie i dobrze opracowane brzmienie, które ma w sobie sporo przestrzeni i głębi. Zawartość „Music Library 02” pokazuje klasę twórczą Islandczyków oraz wysoką zdolność do asymilacji wielu muzycznych gatunków. Artyści postanowili po raz kolejny  sięgnąć w swojej twórczości po mnogość stylów muzycznych w celu ich zmieszania i sprawdzenia co można w ten sposób uzyskać. Jak się okazało, można uzyskać wiele dobrego. Ich najnowszy album potwierdza, że potencjał Hvörf nie został jeszcze wyczerpany i ma się dobrze. 

Muzyka islandzkiego duetu z pewnością należy do rzeczy absorbujących i hipnotyzujących. Trudno pozbyć się tych dźwięków z głowy. Ale to dobrze. Przemawiają do mnie pomysły zawarte na „Music Library 02” oraz płynna forma narracji tej muzyki, w której aż skrzy się od ładnych melodii. Tu rządzą detale, a konkretnie ich bogactwo, które „robią” klimat. Dodatkowo materiał idealnie równoważy użycie brzmień analogowych i bardziej współczesnych generując atmosferę pełną nostalgii i wrażliwości. Słucha się tego bardzo dobrze. Album idealnie nadaje się do zapętlenia i pozostania soundtrackiem dla zmysłów i wyobraźni słuchacza. Włączcie, zamknijcie oczy i zobaczcie co się wydarzy. 

Zapraszam wszystkich do biblioteki muzycznej Hvörf. Zdecydowanie warto posłuchać jej zasobów. 

 

 

Hvörf :: Music Library 02

1. Journey Beyond Tomorrow 4:32
2. Killer In The Rain 3:33
3. Deathbird 4:19
4. Green Hills Of Earth 2:06
5. Black Corridor 4:35
6. Rings Of Saturn 3:26
7. Feeding The Flame 3:06
8. In Evil Hour 3:56
9. The Mind Parasites 3:00
10. Spectrum 4:04

 

 

 

Hvörf : facebook / bandcamp / bandcamp VAX / spotify

Hvörf :: Music Library 02 (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów