Ambientowy projekt Hyldýpi tworzony przez islandzkiego muzyka Herberta Már Sigmundssona zachęca do duchowej transformacji.

Projekt Hyldýpi debiutował w 2017 roku pełnowymiarowym wydawnictwem „Ljósvitund” (2017; recenzja TUTAJ), pod skrzydłami wytwórni Möller Records.

Natomiast 20 czerwca 2020 roku za pośrednictwem tej samej wytwórni ukazał się nowy longplay Hyldýpi zatytułowany „Umbreyting”. Autorem muzyki oraz jej wykonawcą jest wyłącznie Herbert Már Sigmundsson. Jedynie mastering albumu wykonał Frosti Jonsson, który towarzyszył również w pracy nad pierwszym krążkiem artysty.

Jak wynika z informacji promocyjnych, muzyka z „Umbreyting” inspirowana jest duchowym związkiem człowieka z naturą. Pod wpływem tej filozofii artysta stworzył piękny pejzaż dźwiękowy – muzyczną przestrzeń, przywołującą poczucie istoty bycia, sens istnienia. Zawartość danego albumu jest dla islandzkiego muzyka mantrą służącą miłości i uzdrawianiu, zjednoczeniu i przynoszącą pokój na świecie. Te kompozycje są modlitwami nadziei.

Instrumentalna muzyka z „Umbreyting” jest bardzo stonowana  i klimatyczna. Dużo tutaj echa i pogłosów, jak również spokojnych i subtelnych rozciągniętych dźwięków.  Za pomocą syntezatorów, gitary akustycznej i elektrycznej oraz umiejętnie wprowadzonej elektronice Hyldýpi tworzy ambient o wyraźnie medytacyjnym charakterze. Ta muzyka niesie ukojenie i uspokojenie. Wprowadza słuchacza w stan błogości i poczucia wewnętrznej harmonii. Zachęca do kontemplacji, która powinna być początkiem duchowej transformacji. W tym miejscu należy zauważyć, że nazwa albumu, tytuł poszczególnych kompozycji, jak i ich liczba nie są wynikiem przypadku. Wspomniane kwestie mają istotne znaczenie w przypadku omawianego wydawnictwa. Po pierwsze tytuł albumu można przetłumaczyć jako Transformacja, a tytuły utworów jako kolejno Odrodzenie, Beznadziejność, Przebaczenie, Uznanie, Przepływ, Oczywisty, Gotowy. Po drugie, wszystkich utworów jest dokładnie siedem, więc każdy z nich najprawdopodobniej odnosi się do siedmiu poziomów rozwoju duszy.

Hyldýpi przygotował muzykę medytacyjną, której specyficzny ambientowy nastrój i atmosfera mogą posłużyć słuchaczowi jako dźwiękowe tło pomocne w osiągnięciu głębokiej relaksacji lub pogrążenia się w swoich myślach. Reszta pozostaje już po stronie odbiorcy i jego gotowości na otwarcie się i poddanie oświeceniu duchowemu i transformacji, która przenieść może człowieka na inny, nowy poziom istnienia, na którym staje się on mniej podatny na lęki i stres, a także zdolny jest do prowadzenia szczęśliwszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

Życzę każdemu, żeby jego życie było swobodne, przyjemne i harmonijne, co najmniej tak bardzo jak muzyka zawarta na „Umbreyting”. Spróbujcie.

 

 

 

Hyldýpi :: Umbreyting

1. E N D U R F Æ Ð I N G 10:21
2. ((( V O N ))) L E Y S I 10:02
3. F Y R I R G E F N I N G 03:28
4. Þ A K K LÆ T I 12:15
5. F L O W 04:18
6. M A N I F E S T 13:42
7. K L A R A 04:12

 

 

 

Hyldýpi : facebook / bandcamp / soundcloud

Hyldýpi :: Umbreyting (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów