Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

I Adapt to islandzki zespół hardcore/punk’owy, założony na przełomie 2000/2001 roku przez Birkira Viðarsona, aktywny w latach 2001-2008. Po rozpadzie grupy muzycy reaktywowali się tylko raz, żeby wystąpić na żywo i miało to miejsce 14 lipca 2012 roku.

Członkowie I Adapt:

Birkir Viðarson – wokal, teksty
Ingi Þór Pálsson – gitara
Erling Páll Karlsson – perkusja
Arnar Már Ólafsson – bas

I Adapt był zespołem bardzo popularnym na islandzkiej scenie undergroundowej. Ich działalność opierała się głównie na występach na żywo. Ich koncerty były pełne pasji. Dodam, że oprócz niezliczonej ilości lokalnych koncertów, zespół odbył aż pięć tras po Europie i dwie po Stanach Zjednoczonych. Ich ostatnia trasa po USA odbyła się w październiku 2007 roku. Natomiast swój w ogóle ostatni koncert, zespół zagrał 2 lutego 2008 roku. 

Jeżeli chodzi o dyskografię I Adapt to wygląda ona następująco. Otóż w 2001 roku panowie wydali własnym sumptem koncertowe wydawnictwo „The Famous Three”, a w 2002 roku album demo „Why Not Make Today Legendary”. Oficjalny debiutancki album I Adapt zatytułowany „Sparks Turn to Flames” ukazał się dopiero w 2003 roku nakładem wytwórni Reality Records. Dodam, że w Polsce za dystrybucję tego wydawnictwa – na kasecie magnetofonowej – odpowiedzialna była wytwórnia In Our Hands. Drugi longplay zespołu „No Pasaran” (wyd. Malarie Records) miał swoją premierę w 2004 roku. Natomiast w 2007 roku na rynku pojawił się ich split album „I Roast My Marshmallows In Church Fires” [z zespołem The Neon Hookers] (wyd. Cabal Records) oraz 7-calowy winyl „From Town To Town” (Six Feet Under Records) z trzema nowymi utworami.

Ostatnim studyjnym pełnowymiarowym wydawnictwem I Adapt jest album pod tytułem „Chainlike Burden” (wyd. Mamma Þín), którego premiera datowana jest na 7 sierpnia 2007 roku. Cały materiał na płytę został skomponowany przez wszystkich muzyków, zaś teksty napisał wokalista. Jako ciekawostkę powiem, że miksowaniem płyty zajmował się Ólafur Arnalds. Natomiast za rejestrację, mastering i produkcję muzyki odpowiadał Styrmir Hauksson. Na marginesie wspomnę o tym, że dystrybucją albumu na polskim rynku ponownie zajmowała się wytwórnia In Our Hands, która wypuściła kasety magnetofonowe z muzyką Islandczyków.

Na albumie „Chainlike Burden” znajdziemy dziesięć energetycznych hardcore’owych utworów, które wypełnia fala intensywnych emocji. Nie brakuje tu szaleństwa i żywiołowości. Tym bardziej, iż w gniewnym graniu I Adapt łatwo można odnaleźć także wpływy punkowe i metalowe. Ale trzeba wiedzieć, że obok niszczycielskich riffów, potężnych linii basu, dudniących rytmów, okazjonalnych breakdownów i opętańczych wokali, w muzyce Islandczyków pojawiają się również liczne chwytliwe motywy i melodyjne partie, które powodują, że zmetalizowany hardcore I Adapt, osobliwa sztuka pełna chaosu, wściekłości i bezkompromisowości, brzmi tak wybornie. Przy tej okazji z czystym sumieniem należy pochwalić wszystkich muzyków grupy. Panowie po raz kolejny dają z siebie, swoich instrumentów i swojego gardła wszystko.

Chainlike Burden” to dzikość nie do poskromnienia. To huragan, który nie sposób zatrzymać. Album nie zawiódł oczekiwań fanów zespołu. Wszystkie elementy, z których słynie I Adapt, z naciskiem na genialne riffy, fantastyczną pracę sekcji rytmicznej i kapitalne melodie, zostały tutaj odpowiednio i umiejętnie zintensyfikowane. Dzięki temu dziś, po 14 latach od premiery, muzyka z tej płyty brzmi równie porywająco.

 „Chainlike Burden” to świetny, miażdżący materiał. W swojej kategorii album jest absolutnie rewelacyjny. Płytę I Adapt śmiało można postawić na półce obok innych klasycznych albumów z gatunku hc/punk.

 

I Adapt ‎:: Chainlike Burden

1. Future In You
2. Subject To Change
3. Historical Manipulation In A Nice Suit
4. No Courage In Hate
5. Sinking Ship
6. Same As It Ever Was
7. Close To Home
8. 03.03.05
9. Thought Time Would Forget
10. Snakes And Intentions

 

 

I Adapt : facebook / spotify

I Adapt ‎:: Chainlike Burden (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów