Iðunn Iuvenilis to islandzka kompozytorka, pianistka i producentka. Mieszka i tworzy w Reykjaviku. Artystka ukończyła Islandzki Uniwersytet Sztuk Pięknych w 2020 roku z tytułem licencjata w zakresie kompozycji muzyki nowych mediów. Warto dodać, że Islandka m słabość do systemów surround.

4 czerwca 2021 roku Iðunn Iuvenilis wydała swój debiutancki solowy album zatytułowany „Iuvenilis”. Artystka odpowiada tutaj za muzykę, teksty, nagrania, miksy i produkcję. Samodzielnie również zaśpiewała i zagrała na pianinie. W nagraniach towarzyszyli jej: Árni Freyr Jónsson na gitarze, Steinn Völundur na puzonie oraz Þórður Hallgrímsson i Birgitta Björg Guðmarsdóttir na trąbkach. Mastering albumu wykonała słynna Mandy Parnell. A okładkę przygotował Pedro Suzan Moi

Album „Iuvenilis” oferuje nam oryginalną i nowatorską, mocno eksperymentalną wersję muzyki elektro-akustycznej poruszającej się po rozległym nurcie electronic art popu. Neoklasyczne partie pianina i instrumentów dętych przeplatają się tutaj z nastrojowymi i łagodnymi gitarami, swobodnie poruszając się po bezmiarze ambientowych smug, po liniach dronów i otchłani osobliwych elektronicznych brzmień. Intymna przestrzeń tej nieoczywistej muzyki subtelnie wzburzana jest różnorodnymi szmerami, modulacjami, trzaskami i innymi niejednoznacznymi elektronicznymi dźwiękami. Przez cały czas otoczeni jesteśmy niecodzienną,hipnotyzującą atmosferą, zmieniającą swoje melancholijne zabarwienie. Intrygujący i tajemniczy klimat tej intymnej muzyki, balansuje momentami na granicy pewnego niepokoju. Dzieje się tak dlatego, iż ma się wrażenie nakładania się na siebie różnych światów. Niemniej jednak delikatny, przejmujący i poruszający głos Iðunn oraz przebijająca się z jej muzyki wrażliwość pozwala nam bezpiecznie ominąć nieprzyjemne stany emocjonalne. Tak, śpiew Islandki gra w przypadku tej muzyki, która mimo wszystko wywołuje surrealistyczne uczucia, niebagatelną rolę.

Iðunn Iuvenilis obdarzona jest dużym talentem i pomysłowością. Słychać to w operowaniu ciszą i różnymi konwencjami, w budowaniu napięcia i natchnionej atmosfery, w wykorzystaniu i łączeniu nietypowych brzmień i motywów, w dbałości o detale, w wielopoziomowej strukturze kompozycji. Pomimo swojej niekonwencjonalnej formy jest to kawał bardzo wrażliwej muzyki przepełnionej intymną atmosferą. Dzięki swojej artystycznej wyobraźni i wyczuciu Islandka kapitalnie porusza się po wymyślonym przez siebie muzycznym świecie. W końcu to ona jest w nim centralną postacią.

Iuvenilis” to jedna z tych mniej oczywistych płyt, na których enigmatyczna muzyka przemawia do słuchacza swoim własnym, unikatowym głosem i robi na nim duże wrażenie. Trzeba pamiętać, że czerpanie z różnych stylistyk i przekształcanie w coś własnego, a prze wszystkim wartościowego, nie jest proste i łatwe. Iðunn to się udało. W jej przypadku mamy do czynienia z twórczością bardzo osobistą, która jest w stanie zainteresować fanów muzyki z przeróżnych środowisk i  wielu z nich znajdzie tutaj „to coś”. Zachwycających momentów w muzyce Islandki jest bez liku, a fakt obcowania z nimi przynosi dużą przyjemność. Mną ta płyta zawładnęła.

 

 

 

Iðunn Iuvenilis :: Iuvenilis

1. Sólarlagið 05:57
2. Like Talking to a Wall 04:18
3. Velúrsár 04:50
4. Norður 03:17
5. Valbúa 03:20
6. Kefare 03:37
7. Peposis: the Prequel 01:54
8. Peposis: the Aftermath 03:29

 

 

Iðunn Iuvenilis : website / soundcloud / bandcamp / spotify

Iðunn Iuvenilis :: Iuvenilis (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów