Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Inga Björk (Inga Björk Ingadóttir) jest islandzką kompozytorką, autorką tekstów, harfistką i wokalistką. Jej głównym zajęciem jest muzykoterapia i nauczanie muzyki w Hljóma w Hafnarfjörður

Artystka od najmłodszych lat żyła i poruszała się w świecie muzyki, często również występowała na scenie. Ukończyła szkołę muzyczną Tónlistarskóli Kópavogs o kierunku gra na fortepianie, gdzie studiowała również kompozycję i muzykę komputerową. Od 2001 roku studiowała muzykoterapię w Berlinie. Dyplom uzyskała w 2006 roku. Od tego czasu Inga zajmuje się muzykoterapią, tworzeniem muzyki i nauczaniem w Islandii, jak i Niemczech.

Ingi Björk pod koniec 2018 roku debiutowała swoim pierwszym solowym albumem „Rómur”. W czerwcu 2020 roku ukazała się jej 2-utworowa EP-ka „Straumur”, a w sierpniu 3-utworowa EP-ka „Samastað”. Natomiast w styczniu bieżącego roku premierę miał singiel „Skammdegi”, do którego został również nakręcony teledysk.

Niedawno, 17 maja 2021 roku, Inga Björk wydała swój drugi longplay zatytułowany „Blær & Stilla”. Muzykę, teksty na płytę i aranżacje utworów przygotowała Inga. Album został nagrany w Hljóma w Hafnarfjörður. Rejestracją i miksowaniem materiału zajmował się Haraldur V Sveinbjörnsson. Matering wykonał Sigurdór Guðmundsson. Zaś okładkę sporządziła Birgitta Sif. Na płycie oprócz Inga Björk Ingadóttir pojawili się: Haraldur V Sveinbjörnsson, Fríða Dís Guðmundsdóttir i Sigrún Kristbjörg Jónsdóttir.
 
Kompozytorka wyjaśnia, że na albumie „Blær & Stilla” wszystkie instrumenty ożywają. Każdy z nich przemawia na inny sposób. Każdy z nich ma swój własny głos, kolor i fakturę. Instrumenty użyczają swoich głosów piosenkom, a rozmawiając ze sobą, tworzą dla każdej z nich indywidualny świat. Wszystkie razem układają się w jedną podróż. Natomiast wokale rejestrują każdą historię, każdą podróż, zabierają instrumenty na pokład, aby unosić się z nimi w powietrzu i żeglować po wodach.

Zawartość albumu „Blær & Stilla” i klimat tej muzyki świetnie wyraża i oddaje okładka płyty. Akustyczne i wyciszone, powiedzmy indie folk popowe kompozycje Ingi Björk mają przyjazny i nastrojowy, a równocześnie kruchy, odrealniony bajkowy klimat. Są niezwykle delikatne, subtelne, wręcz ulotne, co pozwala jest odbierać jako dźwiękowe dobranocki. Potwierdza to także ciepły i czuły głos wokalistki. Eteryczne brzmienie „Blær & Stilla”, na które składają się dźwięki akustycznej gitary, liry, cymbał, puzonu, instrumentów klawiszowych oraz różnorodnych „przeszkadzajek”, tworzy błogą i kojącą aurę. W ciekawy sposób korespondują z nią łagodne melodie. W centrum tej muzyki pozostaje wspomniany, cichy, niemal szepczący śpiew Ingi.

Blær & Stilla” przenosi nas do innego, dobrego i spokojnego świata, w którym Inga Björk zawarła całe pokłady swojej kobiecej wrażliwości i czułości. Jest na wskroś autentyczna, do tego tworzy urocze, proste i ładne piosenki, które się po prostu przyjemnie i miło słucha. Jakby nie było rzecz to warta polecenia.

 

 

Inga Björk :: Blær & Stilla

1. Bjóðum bjartan hljóm 02:15
2. Lirfulag 02:13
3. Eplablóm 03:10
4. Sólarsær 04:15
5. Haustbrú 03:10
6. Snædrottningin 02:25
7. Næturbrá 02:36
8. Dagsbrún 03:10
9. Kveðjum kæran óm 02:26
 

 

 

Inga Björk : website / facebook / bandcamp

Inga Björk :: Blær & Stilla (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów