Ingi Bjarni Skúlason to islandzki jazzman, kompozytor i pianista. Czytelnicy naszej strony mogą kojarzyć artystę z projektu Sarkali, jak również jego prac zespołowych – „Fundur” (2018; recenzja TUTAJ) i „Tenging” (2019; recenzja TUTAJ).

4 czerwca 2021 roku Ingi Bjarni wydał swój nowy album zatytułowany „Lessons”.Materiał na płytę został skomponowany, wykonany i wyprodukowany przez artystę. Jego rejestracją zajmował się Kjartana Kjartanssona. Nagrania odbywały się w lutym 2021 roku w Kirkja Óháða safnaðarins. W następnym miesiącu Kartjan wykonał miksy i mastering nagrań. Zdjęcie na okładkę jest autorstwa Jóhanny Elísy Skúladóttir

Na swojej stronie internetowej Ingi Bjarni napisał, że 2020 rok był dla niego rokiem lekcji. Dotyczy to zarówno samej muzyki, jak i sfery życia. Stąd na płycie „Lessons” artysta stara się zinterpretować te lekcje i przedstawić je w formie dźwiękowej. Większość utworów, które znalazły się na danym krążku, rzeczywiście powstała w 2020 roku. Niektóre z nich mają postać kompozycji przygotowanych starannie i drobiazgowo, zostały one napisane na obie ręce. Natomiast inne są wynikiem większej, otwartej improwizacji, bardziej swobodnego podejścia do muzycznej materii. Ingi Bjarni nie przypisuje swojej nowej muzyki do żadnego konkretnego stylu. Mówi krótko, że jest to po prostu muzyka na fortepian! Na marginesie powiem, że w sprzedaży dostępne są nuty do wszystkich dziesięciu utworów.

Lessons” to pierwszy solowy album fortepianowy Ingiego Bjarni. Kompozytor nie ukrywa, że zdecydowanie trudniej było mu nagrywać i produkować ten materiał, aniżeli inne prace przygotowane na trio lub kwintet. Całkowicie samodzielny proces powstawania tego wydawnictwa był dla muzyka wyzwaniem. Niemniej jednak sprostał mu. Efekt końcowy jest znakomity. Słuchając poszczególnych fragmentów omawianej płyty obcujemy z naturalnie brzmiącą około jazzową muzyką fortepianową, którą nie zagłuszają żadne inne dźwiękowe elementy. Szczere i „nagie” partie fortepianu wykonywane przez Islandczyka wypadają tutaj wyśmienicie. W każdym uderzeniu klawisza, w każdej nucie wyczuwa się pianistyczny talent i kunszt artysty. Za pośrednictwem muzyki ujawnia się jego wrażliwość, emocjonalność i liryzm. Pianista doskonale radzi sobie z kompozycjami kameralnymi, spokojnymi i nastrojowymi. Ale równie sprawnie porusza się po rejonach muzyki bardziej eksperymentalnej, improwizowanej, ciągle zmieniającej się, łączącej wiele wątków, niejednoznacznej stylistycznie i rytmicznie, w której daje upust wolnej i nieskrępowanej żadnymi ograniczeniami duszy artysty. Po drodze pielęgnując tę charakterystyczną atmosferę skandynawskiej melancholii. Zapewniam, że Ingi Bjarni nie pozwoli Wam się nudzić.

Usiądźcie zatem wygodnie i dajcie ponieść się pełnym pasji Lekcjom islandzkiego nauczyciela i wirtuoza gry na fortepianie. Szybko przekonacie się, jak bogata i zróżnicowana jest muzyka fortepianowa Ingiego Bjarni. Jak zachwycające i poruszające są partie fortepianu wypełnione emocjami i myślami kompozytora. Mamy tutaj dokonały przykład intrygującego piękna. Każde przesłuchanie tej płyty pogłębia to wrażenie. Całość jednocześnie imponuje i zmusza do refleksji. Tak, to znakomita i wysokiej klasy płyta, która ugruntowuje ważną pozycję artysty na islandzkiej scenie jazzowej. Gorąco polecam.

 

 

Ingi Bjarni :: Lessons

1. Imperfect
2. Skinn
3. Sense
4. Andrúm
5. Kynnast
6. In My Arms
7. Impulsive
8. Havneringen
9. Dilemma
10. Best Wishes

 

 

Ingi Bjarni : website / facebook / bandcamp

Ingi Bjarni :: Lessons (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów