Inuk (ang. Human; Inuk to liczba pojedyncza słowa Inuit) to pop-rockowy zespół pochodzący z Nuuk na Grenlandii.

Zespół założyli dwaj muzycy – Inunnguaq Petrussen i Nukannguaq Kajusen. W 2008 roku grupa zadebiutowała swoją pierwszą płytą. Dodam, że wówczas Inuk funkcjonowali jeszcze jako trio – z Kristian Herlufsen na perkusji. Po pewnym czasie skład personalny grenlandzkiego zespołu uległ jednak zmianie. Pozostali dwaj główni założyciele Inuk. Natomiast do grupy dołączyło dwóch kolejnych muzyków.

Skład Inuk:

Inunnguaq Petrussen – wokal, gitara, autor tekstów
Nukannguaq Kajusen – bas, gitara, autor muzyki
Kristian Otto Therkildsen – perkusja (dołączył po nagraniu pierwszej płyty)
Gustav Petrussen – gitara, klawisze

12742579_438521579670751_6923748651696837620_n

Album “Aanngalerneq” ukazał się w 2015 roku. Materiał na płytę przygotowywany był, z przerwami, przez niemal 6 lat. Jego produkcją zajmował się Jacob C. Andersson w Atlantic Studio.

Aanngalerneq” to album koncepcyjny, który opowiada historię młodego człowieka, mocno doświadczonego przez życie oraz o jego podróży przez trudne czasy. Dodam, że słowo aanngalerneq oznacza po angielsku fading away. Bohater albumu zapada się w nicość i myśli o opuszczeniu tego nieszczęśliwego życia. W tym czasie toczy walkę rozgrywającą się na tle mrocznej i straszliwej miłości. Z tego powodu muzycy Inuk zwykli nazywać swój album Dark side of love. Jednak kilka tekstów na płycie opowiada też o chwilach radości i szczęścia. A młody bohater dąży jednak do tego, aby przetrwać.

Jedyny tekst jaki znajdziemy we wkładce do płyty brzmi:

The torture inside me is imbearable
like a frozen bomb ready to explode
i have been promised that things will get better
but still here I am and still waiting… forever

12814780_445335718989337_2841928517961001264_n

Przygotowane kompozycje zawarte na “Aanngalerneq” utrzymane są w przeważającej części w estetyce akustycznego indie pop-rocka. W muzyce zespołu pojawiają się również elementy folk, reggae i funk oraz nawiązania do melodyki lat 60-tych. Druga ważna sprawa to miękkie i ciepłe brzmienie albumu. Trudno oprzeć się urokowi grania Inuk.

Płyta zebrała na Grenlandii same dobre oceny. I nie dziwie się, bo ogólnie całej płyty słucha się bardzo dobrze. Jest to muzyka ciepła, przyjemna i wpadająca w ucho, pomimo że zaśpiewana w naszym ojczystym języku zespołu. Muzycy potrafią tworzyć zgrabne kompozycje, naszpikowane rewelacyjnymi melodiami i motywami. Przy tym umiejętnie rozkładają utwory na płycie zapewniając jej odpowiednią dynamikę. Rewelacyjnie balansują przeplatając fragmenty przebojowe i melodyjnie nośne, z nastrojowymi spokojnymi balladami. Trzeba przyznać, że album ma urokliwy liryczny nastrój, przez który przemawia pozytywne grenlandzkie usposobienie. Ujmuje też naturalność muzyków. Inuk nie udają nikogo, pozostają sobą i pokazują co im naprawdę w duszy gra.

Aanngalerneq” to płyta nienachalna, ale też taka która nie nuży a ciekawi. Album dopracowany jest też dobrze pod względem warstwy muzycznej. Wydaje się, że to właśnie delikatne pop-rockowe melodie i wokale wyśpiewywane głosem przepełnionym urokiem i wrażliwością, stanowią o niepodważalnej sile i pięknie tego wydawnictwa. Melodie, choć może nie wciskają się na siłę do głowy to są wystarczająco zgrabne, by na dłużej przykuć uwagę. I mimo, że mamy do czynienia teoretycznie ze zgranym materiałem, jednak ma on w sobie jakiś powiew świeżości i nośności. Muzyka Inuk w subtelny sposób potrafi wpłynąć na ducha słuchacza.

 

11998881_396513120538264_8588821171181251761_n

 

Inuk :: Aanngalerneq

1. Anigama
2. Angusassaq
3. Aanngalerneq
4. Qaammarit
5. Qerisutut
6. Oqaluttuannguaq
7. Qillalaartoq
8. Ullaannguaq
9. Ujarlugu
10. Qerisutut (reprise)
11. Tungujortoq

 

Inuk : facebook

Inuk :: Aanngalerneq
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj