Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Zapach muzyki.

16 września 2022 roku niezależna wytwórnia muzyczna INNI, założona w 2019 roku w Reykjaviku przez islandzkiego kompozytora filmowego Atliego Örvarssona i irlandzkiego gitarzystę Colma O’Herlihy’ego, wydala album „Sounds of Fischer Vol. 1” nagrany przez projekt, w skład którego wchodzą J​ó​nsi (Sigur Rós), Sin Fang (Sindri Már Sigfússon), Alex Somers i Kjartan Holm.

Zanim jednak opowiem o muzycznej zawartości danego wydawnictwa najpierw wyjaśnię skąd wziął się jego tytuł, jaka jest geneza danego projektu oraz samej płyty. Zacznijmy od słowa ‘Fischer’ w tytule „Sounds of Fischer Vol. 1”. Nawiązuje ono bezpośrednio do rodzinnej firmy Fischersund mającą swoją siedzibę w Reykjaviku. Jest to sklep, galeria sztuki i wytwórnia rzemieślnicza o bogatym wachlarzu produktów – przede wszystkim perfumy, ale też świece, kadzidła, notesy, torby, koce, kubki wiele innych przedmiotów. Każdy produkt jest wyjątkowy i unikalny, „zaprojektowany z troską i uwagą, aby umożliwić zmysłom syntezę i harmonizację”, dodatkowo opatrzony elegancką grafiką w stylowym wzorze. Co ważne, produkty tej firmy inspirowane są naturą Islandii. Powstają z islandzkich ziół i olejów. Obecnymi właścicielami firmy Fischersund jest rodzeństwo Lilja, Inga, Sigurrós i Jónsi (Sigur Rós) oraz ich partnerzy-muzycy Sindri Már Sigfússon, Alex Somers i Kjartan Holm.

Od razu uprzedzę pytanie – tak, Jónsi również pasjonuje się perfumerią i osobiście zajmuje się układaniem kompozycji zapachowych. Ale artyści w ramach prowadzonej firmy zajmują się także ogólno pojętą sztuką, np. nagrywaniem filmów, tworzeniem projektów graficznych, jak również komponowaniem muzyki. Efektem tego jest właśnie wydawnictwo „Sounds of Fischer Vol. 1”.

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że projekt J​ó​nsi, Sin Fang, Alex Somers i Kjartan Holm wydawał swoją muzykę już od 2018 roku. Z tym, że była to seria singli mających postać 7-calowych płyt winylowych, jak możemy się domyślić w limitowanej edycji, dostępnych za pośrednictwem sklepu Fischersund. Natomiast wydany w połowie tego miesiąca album „Sounds of Fischer Vol. 1” stanowi zbiór tych wszystkich syngli i jest dostępny w formie cyfrowej na platformach streamingowych.

Album „Sounds of Fischer Vol. 1” zawiera dziewięć ambientowych kompozycji, prawie instrumentalnych, zawierających niekiedy charakterystyczne wokalizy Jónsiego. Nawiązując do charakteru firmy Fischersund można pokusić się o porównanie tej muzyki do takiego dźwiękowego odpowiednika zapachu. Już w pierwszym odsłuchu czaruje nas swoją delikatną, świeżą i zwiewną wonią. Sprawia wrażenie eleganckiej i wykwintnej. Z czasem odkrywamy kolejne jej odcienie. Dostrzegamy pełen wachlarz różnorodnych nut, brzmień i zapachów, które są umiejętnie rozplanowane. Nie mam wątpliwości, że kompozycje zostały przygotowane drobiazgowo. Muzycy wykazują się nienagannym stylem.

Jó​nsi, Sin Fang, Alex Somers i Kjartan Holm mają niezwykły talent do kreowania cudownych i sensualnych pejzaży dźwiękowych, które nie tylko prowadzą nas przez błogą krainę dzieciństwa, jak również przez islandzkie krajobrazy oferując równocześnie spokój i chwilę wytchnienia. Każdy kto kojarzy muzyków stojących za tym projektem doskonale wie, że potrafią oni tworzyć muzykę o wyjątkowym eterycznym klimacie – subtelnym, kruchym, nastrojowym i rozmarzonym, który wywołuje przyjemne wspomnienia i emocje. Muzyka „Sounds of Fischer Vol. 1” pachnie przyjemnie i przepięknie. Można się tym zapachem… tymi dźwiękami odurzać bez końca.

 

 
J​ó​nsi, Sin Fang, Alex Somers, Kjartan Holm :: Sounds of Fischer Vol. 1

1. Stafafura 04:54
2. Beitilyng 04:13
3. Söl 03:53
4. Hvönn 03:11
5. Vallhumall 03:36
6. Rauðsmári 05:15
7. Birki 04:03
8. Burnirót 05:22
9. Brenninetla 04:48

 

 

 
INNI : website / facebook / bandcamp / spotify

https://www.facebook.com/fischersund

J​ó​nsi, Sin Fang, Alex Somers, Kjartan Holm :: Sounds of Fischer Vol. 1 (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów