Jakob Magnusson (Jakob Frímann Magnússon) to islandzki klawiszowiec, kompozytor, wokalista, aranżer, reżyser i producent filmowy. Powszechnie uważany jest za jedną z najważniejszych muzycznych ikon Islandii. Jest również jednym z najbardziej znanych na świecie muzyków grających na organach Hammonda i Fender Rhodes.

Artysta urodził się w Kopenhadze w Danii, ale dorastał w Reykjaviku i Akureyri na Islandii. Studiował w Reykjavík College of Music w latach 1963-1968, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Islandzkim w latach 1975-1977, na Dick Grove w latach 1977-1979 i na UCLA  w 1980 roku. Był członkiem i założycielem słynnej multiartystycznej grupy Stuðmenn, z którą do 2017 roku wydał 16 albumów. W 1982 roku wyprodukował ze Stuðmenn bijący rekordy kasowe rockowy musical pod tytułem „On Top”. W 1983 roku wyprodukował także islandzko-amerykański film „Nickel Mountain”. Był także reżyserem innych filmów oraz producentem kilku filmów dokumentalnych nagranych dla telewizji.

Przez cały czas Jakob pozostaje aktywnym muzykiem, który ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe ze wspomnianym już zespołem Stuðmenn i kilka solowych płyt LP. Jest też autorem muzyki teatralnej i filmowej. Występuje także jako muzyk studyjny dla wielu artystów amerykańskich i islandzkich. Przez kilka lat artysta pracował na zachodnim wybrzeżu USA. Założył tam własny zespół, w którym grali Carlos Rios (gitara), Steve Anderson (bas) i David Logeman (perkusja). Wydał z nimi kilka albumów z muzyką inspirowaną jazzem. Przy tych albumach zaangażował również wielu innych utalentowanych muzyków, takich jak Bill Champlin, Vinnie Colaiuta, Neil Stubenhaus, Abe Laboriel, Ernie Watts, Tom Scott, Peter Banks. Nagrywał także pod nazwą Jack Magnet. Później Jakob zajmował się głównie produkcją nagrań pop. W latach 1991-1995 pełnił funkcję attaché ds. kultury w ambasadzie Islandii w Londynie. Obecnie jest właścicielem firmy reklamowej „Bankastraeti”. Ponadto  pracuje dla Reykjavik Records.

Najnowszy album Jakoba Magnussona miał swoją premierę się 8 maja 2020 roku. Jest to Album EP, który nosi tytuł „High North” i ukazał się za pośrednictwem wytwórni Woodward Avenue Records. Materiał na płytę został nagrany w Masterkey Studios (Seltjarnarnes) i Studio Paradis (Reykjavik). Jego rejestracją zajmowali się: Sturla Mio Þórisson, Asmundur Johannsson, Johann Asmundsson i Chris Standring. Mastering wykonał słynny Lee Herschberg (Frank Sinatra, Chris Isaak, Dean Martin, Ry Cooder, Van Morrison, randy Newman, Paul Simon, George Harrison, Eric Clapton). Natomiast osobą odpowiedzialną nad powstaniem tej płyty i jej produkcją był dwukrotny zdobywca nagrody Grammy amerykański muzyk, gitarzysta i producent Paul Brown (Diana Ross, Luther Vandross, Aretha Franklin).

Tytuł albumu „High North” odnosi się do islandzkich korzeni Jakoba Magnussona, który jest dumny ze swojego pochodzenia i ojczyzny, którą niegdyś postrzegano jako peryferie świata, a obecnie dzięki rozwoju transportu powietrznego, telekomunikacji i Internetu stanowi miejsce, które wielu chciałoby odwiedzić, a nawet w nim zamieszkać. Islandia jest również obecnie kolebką dla artystów, w tym przede wszystkim dla muzyków. Przyjeżdżają tam artyści z całego świata, żeby tworzyć,  nagrywać i produkować muzykę.

Album „High North” to wynik międzynarodowej współpracy między Jakobem Magnussonem mieszkającym z Reykjaviku, a Paulem Brownem rezydującym w Los Angeles. W nagraniach kompozycji islandzkiego kompozytora wzięli również udział inni muzycy, pochodzący z obydwu krajów:

Jakob Magnusson – instrumenty klawiszowe
Paul Brown – gitara
Snorri Sigurdsson – flugelhorn
Ari Bragi Kárason – trąbka
Ragnhildur Gisladottir – wokal
Johann Asmundsson – bas
Thor Thorvaldsson – perkusja
Siggi Baldursson – perkusja
Lenny Castro – instrument perkusyjne
Guðmundur Óskar Guðmundsson – bas
Hjortur Magni Johannsson – instrumenty klawiszowe
Lew Laing – perkusja, syntezator
Jeff Ryan – saksofon
Chris Standring – perkusja, syntezatory
Lee Thronburg – waltornia

Wprawdzie na „High North” znajduje się niespełna dwadzieścia minut muzyki, ale proszę Państwa trzeba wiedzieć, że mamy do czynienia z jazzowo-funkową muzyką z górnej półki. Pojawiają się w niej również wpływy cool jazzu i soulu. Muzyka tego zespołu powstała z wymiany wielu różnorodnych doświadczeń, pasji i wirtuozerii współtworzących go instrumentalistów. Wykonywane przez nich kompozycje to wyważona mieszanka nowatorstwa, pięknych harmonii i perfekcyjnego wykonania. Imponuje czystość przekazu. Na tej płycie nie ma przypadkowych nut ani przypadkowych osób. Każdy instrument i każdy dźwięk brzmi tutaj po prostu rewelacyjnie. Jakość realizacji technicznej jest ponadprzeciętna.  A sama produkcja to istny majstersztyk. Świetnie udało się na tym albumie uchwycić styl retro i zbalansować go z bardziej współczesnymi brzmieniami. Ponadto cały czas towarzyszy nam niesamowity jazzowy groove.

Najnowszy album Jakoba Magnussona to mistrzostwo! Płyty słucha się z zaciekawieniem i refleksjami. „High North” to uwodzicielskie wydawnictwo, które przyjemnie buja i kołysze. Hipnotyzuje również zawartym w przestrzeni ciepłem, zaraźliwymi melodiami i rozmarzonymi harmoniami. Każdy kolejny dzień spędzony z tą płytą przynosi kolejną satysfakcję.

 

 

 
Jakob Magnusson :: High North

1. Karlsson’s Arrival (Johann Asmundsson / Jakob Magnusson / Thor Thorvaldsson) 4:27
2. Hook, Line & Sinker (Paul Brown / Jakob Magnusson / Chris Standring) 3:30
3. Caption This (Paul Brown / Lew Laing / Jakob Magnusson) 3:59
4. Reykjavik Romp (Paul Brown / Jakob Magnusson) 3:38
5. Next to You (Siggi Baldursson / Paul Brown / Guðmundur Óskar Guðmundsson / Hjortur Magni Johannsson / Jakob Magnusson) 4:11

 

 
Jakob Magnusson : website / facebook / soundcloud / spotify

Jakob Magnusson :: High North (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów