Jazz Ensemble Úngút to muzyczna grupa zafascynowanych jazzem i tradycyjną muzyką folkową.

W jej składzie znajdują się następujący muzycy:

ENSEMBLE ÚNGÚT Rósa Kristín Baldursdottir (vocals), Peter Arnesen (piano), Bene Halus (kontrabass) Bild: SN/Heinz Bayer

Rósa Baldursdóttir – islandzka wokalistka, która swoją edukację muzyczną na kierunku śpiewu klasycznego (i pedagogiki) ukończyła nie tylko Islandii, ale kontynuowała również w Londynie i Salzburgu. Jej solowa twórczość opiera się głównie na muzyce folkowej, klasycznej i musicalowej. W 1990 roku artystka założyła kwartet „Tjarnarkvartettinn”. To grupa wokalna założona w celu popularyzacji tradycyjnej muzyki folkowej w Islandii, jak i reszcie Europy. Grupa przygotowuje własne interpretacje tradycyjnych pieśni i wykonuje je oczywiście w języku islandzkim. Ponadto Rósa jest cenioną nauczycielką wokalistyki w Katedrze Teatru na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, a także profesorem Kształcenia Wokalnego i Chórów w Pädagogische Hochschule.

photo

 

Peter Arnesen – pianista, kompozytor i aranżer. Na początku swojej kariery stał się sławny jako muzyk sesyjny. Rzecz miała miejsce w Londynie w latach 70-tych i na początku lat 80-tych. Grywał z takimi z legendami gitary jak Mick Ronson, Ian Hunter, wokalistą „Mott the Hoople”, Petula Clark, Dana Gillespie, Simon Phillips, Tony Scott. Artysta był aktywny w takich grupach jak IF, The Hollies, The Rubettes, Silverbird (Leo Sayer) i Daddy Longlegs. Poza tym jako kompozytor i tekściarz prowadził kursy i wykłady na Uniwersytecie Mozarteum na temat: improwizacji w jazzie, zespołów jazzowych, historii jazzu i muzyki popularnej. Był założycielem i członkiem Jazz- Popular Music Studies Program.

hqdefault

 

Einar Sigurdsson – kontrabasista, który kształcił się w Reykjaviku i Wiedniu. Występował z Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie, Orkiestrą Symfoniczną Islandii i Islandzką Opera. W ostatnich latach grywał w takich zespołach jak Sviðin Jörð i South River Band.

 

haluswollfuerhomepage

Bene Halus-Woll – kontrabasista urodzony w Salzburgu, który swoje lekcje na kontrabasie rozpoczął w wieku 6 lat. Od 2001 roku grywał w kilku zespołach. Natomiast w okresie od 2007 do 2012 roku studiował jazz na kierunku kontrabasu i kompozycji na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu, gdzie kształcił się u boku Peter Herberta i Christoph Cech. Obecnie pracuje on jako niezależny muzyk i kompozytor. Od 2010 roku jest członkiem Jazz-Ensemble Úngút.

Zespół Jazz Ensemble Úngút wydał dotychczas dwa albumy. Debiutancka płyta zatytułowana ”Songs of Iceland/ Ensemble Úngút” ukazała się w 2007 roku. Jej re-edycja miała miejsce w 2013 roku.

W 2013 roku na rynku pojawił się także drugi album jazzowej grupy pod tytułem „Blástjarnan / Blue Star” wydany przez wytwórnię Klanglogo. Nagrywany przez Michael Wacht w Tonstudio Mozarteum. Miksowany przez Michael Wacht i Peter Arnesen. Mastering wykonał Michele Gaggia w DNS Studios. Jego produkcją zajmował się Peter Arnesen.

Twórczość Jazz Ensemble Úngút można traktować jako ukłon muzyki jazzowej w stronę tradycyjnej islandzkiej muzyki folkowej i mówić o niej jako o folk-jazz. Muzycy otwierają przed słuchaczem nowe ścieżki muzyczne utkane z tajemniczych i archaicznie brzmiących folkowych wokaliz oraz instrumentalnych dźwięków współczesnego jazzu. Intymność splata się tutaj z szorstką, ale ekscytującą naturą wyspy.

Ensembleungutall3

Na „Blástjarnan / Blue Star” możemy podziwiać nie tylko umiejętności wykonawcze wokalistki i instrumentalistów (chociaż są one na najwyższym poziomie), lecz także ich kunszt kompozytorski i aranżacyjny. Polega on w szczególności na umiejętnym i wyrafinowanym zestawianiu ze sobą dwóch odmiennych stylistyk, tak aby utworzyły spójną całość i jedność. Dzięki temu jazz i folklor islandzki zlewają się na tym albumie i dopełniają w sposób naturalny.

Na płycie da się słyszeć wiele pięknych wpływów tradycji jazzowej i folkowej. W grze muzyków odczuć możemy niebywałą wrażliwość i wyczucie tematu. Ich gra sprawia wrażenie jakby dążyli do wydobycia na wierzch najgłębszej warstwy liryzmu tradycji islandzkich pieśni. Instrumentaliści odpowiednio wykorzystują motywy i melodie, które pojawiają się w warstwie wokalnej i nadają im interesującej dramaturgii. Ich jazzowa narracja jest zazwyczaj nieśpieszna, ale staranna, głęboka i intensywna.

W efekcie otrzymujemy dostojną i natchnioną płytę. Jednym razem z odrobiną melancholii, innym razem z łagodnym blaskiem pogodnego klimatu. Wszystko jest również pięknie wyśpiewane. Wokalistka wyraźnie utożsamia się ze swoimi islandzkimi korzeniami.

Dzięki Jazz Ensemble Úngút dostajemy szansę obcowania z islandzkim folklorem w nietuzinkowej formie.

 

blacc81stjarnan-cd-photo

Jazz Ensemble Úngút :: Blástjarnan / Blue Star

1. Einsetumaður (A hermit)
2. Veröld fláa sýnir sig (Deceitful world shows itself)
3. Blástjarnan (Blue star)
4. Sumarið þegar setur blítt (When the gentle summer)
5. Blítt er undir björkunum (It is gentle under the birches)
6. Úr Lilju (Almighty God of all men)
7. Fagurt er í Fjörðum (It is beautiful in Fjords)
8. Stóðum tvö í túni (Stood two in a meadow)
9. Móðir mín í kví kví (Mother mine in a sheep-pen)
10. Hættu að gráta hringaná (Stop crying girl)
11. Nú vil ég enn í nafni þínu (Evening Prayer)
12. Vöggukvæði (Cradle Song)

 

Jazz Ensemble Úngút : website // facebook // soundcloud

Jazz Ensemble Úngút :: Blástjarnan / Blue Star
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów