431553_10150716492292359_837806720_n

Zespół JJ Soul Band powstał z inicjatywy dwóch osób: angielskiego kompozytora, wokalisty i multiinstrumentalisty John J. Soul’a oraz islandzkiego kompozytora i klawiszowca Ingvi Þór Kormáksson’a.

Skład zespołu JJ Soul Band uzupełniają: Agnar Már Magnússon (pianino, Rhodes, Hammond), Edvard Lárusson (gitara), Stefan Ingolfsson (bas), Steingrímur Óli Sigurðarson (perkusja, pianino).

Kim są poszczególni członkowie tej grupy? W skrócie wygląda to następująco.

John J. Soul grał wcześniej na perkusji w kilku zespołach jazzowych. Pracował również przez wiele lat jako perkusista i wokalista z różnymi kapelami rockowymi w Anglii. Jest także autorem trzech powieści historycznych.

Ingvi Þór Kormáksson w przeszłości grywał w różnych zespołach, a przez ostatnie lata zajmuje się komponowaniem muzyki. Ma na swoim koncie 9 albumów. Oprócz tego przygotował ponad sto utworów nagranych przez innych artystów.

10398648_71633017358_718675_n

Agnar Már Magnússon po ukończeniu szkoły muzycznej w Reykjaviku oraz Konserwatorium w Amsterdamie, studiował z Larry Goldings w Nowym Jorku. Tam współpracował z wieloma muzykami jazzowymi. Wydał do tej pory kilka solowych albumów. Współpracował też z innymi artystami m.in. z Bill Stewart, Seamus Blake, Ben Street, Ingrid Jensen, John Hollenbeck i Drew Gress. Przez wiele lat grał z The Reykjavik Big Band.

Edvard Lárusson uważany jest za jednego z najlepszych islandzkich gitarzystów jazzowo rockowych. Ukończył z wyróżnieniem Islandzkie Konserwatorium Jazzu. Występował z różnymi zespołami m.in. Tibra, The Combo, Mezzoforte, Borgardaetur (City Daughters), Delerad, Bubbi Morthens i Eivør Pálsdóttir.

Stefan Ingólfsson studiował muzykę w Reykjaviku oraz na Musicians Institute w Los Angeles. Grał w wielu zespołach bluesowych, jazzowych i fusion. Znany chociażby z Súld. Obecnie udziela się w różnych projektach jazzowych.

Steingrímur Óli Sigurðarson studiował grę na trąbce i perkusji w konserwatoriach muzycznych w Akureyri i Reykjaviku. Grał z wieloma artystami m.in. w new-wave/rockowym zespole Pax Vobis, grającej jazz/fusion grupie Gammar oraz z jazzowym gitarzystą Bjorn Thoroddsen, z którym nagrał kilka albumów.

jjsoulband2005

Panowie spotkali się w 1993 roku w Reykjaviku i zaczęli razem pisać muzykę. JJ Soul Band ma w swoim dorobku 4 albumy: „Hungry for news” (1994), „City life” (1997), „Reach for the sky” (2002), “Bright Lights” (2008). Jako ciekawostkę powiem, że ich dwa utwory „City life” i „Do, Re, Mi” pojawiły się na cztero płytowej kompilacji „The 1st Smooth Jazz Avenue” wydanej przez Sony BMG Music Entertainment w Polsce. Natomiast utwór „My Funny Valentine” zamieszczono na trzy płytowej składance „In Love With Jazz” również wydanej w Polsce, tym razem przez QL Music Polska.

Aktualnie zespół jest nieaktywny, ale ich muzyka nadal żyje i dostarcza wielu przyjemnych emocji.

10401052_40159987358_5092_n

Ich ostatnim albumem jest „Bright Lights”, wydany w czerwcu 2008 roku. Na tej płycie gościnnie pojawili się: Stefán S. Stefánsson (saksofon), Snorri Sigurðarson (trąbka), Íris Guðmundsdóttir (chórki), Eva Ásrún Albertsdóttir (chórki), Guðmundur Hermannson (chórki).

Nagraniami zajmował się Ársæll Þór Ingvason i Birgir Jóhann Birgisson, który zajmował się także miksowaniem albumu. Natomiast mastering wykonał Bjarni Bragi Kjartansson.

Twórczość JJ Soul Band to połączenie bluesa, r’n’b, jazzu, swingu, funku, samby, fusion, popu, rocka i muzyki latynoskiej. Sami muzycy określają swoją muzykę jako „blues (con!)fusion”. Możemy odnaleźć tutaj wpływy: Mose Allison, Steely Dan, Hoagy Carmichael, Georgie Fame, Antonio Carlos Jobim, Joe Cocker, Tom Waits.

Każda płyta tej grupy otrzymywała znakomite recenzje. Podobnie jest z „Bright Lights”, będącej uwieńczeniem ich muzycznych działań. Zresztą nie co dzień mamy do czynienia z albumem, na którym można spotkać tylu wspaniałych i utalentowanych muzyków. Doskonałe rzemiosło wykonawcze sprawia, że nie ma tu miejsca na słabe i niepotrzebne numery. JJ Soul Band brzmi pewnie i zdecydowanie, eliminuje kompletnie element przypadkowości ze swojej muzyki. Dlatego „Bright Lights” brzmi wyśmienicie. Całość jest pięknie zagrana i świetnie zaśpiewana. To muzyka i teksty na najwyższym poziomie. Ambitne i inteligentne pomysły obleczone w wyjątkowe aranżacje, równocześnie eleganckie i złożone co i sprawiające wrażenie lekkich i swobodnych. Nad całością unosi się wspaniały śpiew JJ Soul’a stanowiący pomost pomiędzy głosami Toma Waitsa i Joe Cockera. Nie sposób nie zachwycić się jego niską chrapliwą barwą i żarliwością wykonań.

Bright Lights” to album obfitujący w wyraziste melodie. Wypełniony po brzegi soulowym klimatem i jazzującymi harmoniami oraz wysublimowanymi, bluesowo pachnącymi groove’ami. Muzyka urzeka ciepłym brzmieniem. To smakowity muzyczny przysmak dla wszystkich poszukiwaczy dobrych brzmień, jak i wyszukanych i wytwornych klimatów. Piękna płyta. Jeśli ktoś jej jeszcze nie zna – gorąco polecam.

 

JJ Soul Band :: Bright Lights

1. At the Mall 2:53
2. Front Page News 4:17
3. Let Love Find Us 3:39
4. I’ve Been Had Again 5:20
5. That Kinda Man 3:47
6. Getting Colder by the Year 2:40
7. Bright Lights 3:57
8. Jazz and Tarantella 4:17
9. Really Wild 2:49
10. Bad Weather Report 4:07
11. Night Companions 3:08
12. Washed Away 4:48

 

 
JJ Soul Band : facebook


JJ Soul Band :: Bright Lights (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów