Jóel Sigurðsson jest islandzkim multiinstrumentalistą mieszkającym w Reykjaviku.

20 sierpnia 2020 roku Jóel Sigurðsson wydał swój debiutancki album zatytułowany „Ambient Quirks”, za pośrednictwem wytwórni Möller Records. Miksowaniem tego materiału zajmował się sam Jóel. Natomiast jego mastering wykonał Curver Thoroddsen. Klimatyczna okładka to dzieło Stefána Örn Óskarssona, zaś autorem zdjęcia jest Viktor Steinar.

Ambient Quirks” to instrumentalny koncept album stanowiący wyimaginowany soundtrack do tzw. Pikniku paneuropejskiego, który miał miejsce w sierpniu 1989 roku. Była to pokojowa demonstracja, która doprowadziła do otwarcia przejścia granicznego między Austrią i Węgrami. Jednocześnie zdarzenie to doprowadziło pośrednio do późniejszego upadku muru berlińskiego.

Muzyka z debiutanckiego albumu Jóela Sigurðssona to mieszanka partii fortepianowych z akompaniamentem instrumentów smyczkowych i syntezatorów, a także gitar akustycznych z innymi orientalnymi instrumentami np. japońskim taishogoto, indyjskim bulbul tarang i różnorodnych fletów pochodzących z odmiennych części świata. Na brzmienie „Ambient Quirks” składają się elementy muzyki neoklasycznej, filmowej i elektronicznej, a także tytułowy ambient. Jóel Sigurðsson doskonale opanował swoje rzemiosło, dzięki czemu w sposób umiejętny i swobodny, ale równocześnie konsekwentny maluje krajobrazy składające się z pięknych warstw i faktur. Płynnie nachodzą one na siebie, rozlewają się po całym albumie i tworzą urzekającą atmosferę. Dominuje w nich duża przestrzeń i fascynująca głębia.

Ambient Quirks” to dzieło, które jest udźwiękowieniem różnorodnych stanów emocjonalnych – od smutku, samotności i skrywanej tajemnicy, przez nostalgię i melancholię, aż po błogość i nadzieję. Muzyka Jóela jest miejscami delikatna i nienachalna. Potrafi ukoić słuchacza subtelnymi plamami, fortepianowymi melodiami i lirycznym smyczkowym akompaniamentem. By w innej części płyty zachwycić rozwibrowaniem, z niemal orkiestrowym rozpostarciem. Islandczyk przedstawia swoje muzyczne historie nadając im niemal filmową poetykę, a ta z kolei generuje sugestywne pejzaże, ożywające w wyobraźni słuchacza. Magnetyczna siła „Ambient Quirks” tkwi również w piekielnie misternym rozplanowaniu brzmień i tonów oraz znakomitym sposobie prowadzenia dźwięków. 

Wsłuchując się w zawartość „Ambient Quirks” można nabrać przekonania, że Jóel Sigurðsson z łatwością odnalazł swoje miejsce w muzycznym wszechświecie. Artysta podążą własną, do tego ciekawą ścieżką artystyczną, którą warto śledzić. Chociaż jego muzyka wymaga skupienia, to w zamian oferuje słuchaczowi pokaźną paletę możliwości i kierunków. Dlatego warto wybrać się z „Ambient Quirks” w przyjemną podróż ku bezkresowi.

 

 

Jóel Sigurðsson :: Ambient Quirks

1. Ana & Ana 01:59
2. Picnic in Sopron 03:58
3. Alein Andlit 03:50
4. Traumgesicht 03:06
5. Arbre Ballon 03:19
6. Danzig In The Dark 03:28
7. Juste Du Son 07:20
8. The Weeping Prophet 03:45
9. Laugarvatn 04:10

 

 

 

Jóel Sigurðsson : website / facebook / bandcamp / spotify

Jóel Sigurðsson :: Ambient Quirks (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów