Jóhanna Elísa (Jóhanna Elísa Skúladóttir) to 22-letnia autorka tekstów, pianistka i świeżo upieczona wokalistka Szkoły Muzycznej FÍH w Reykjaviku. Islandka była także studentką z wymiany na Uniwersytecie Muzycznym w Göteborgu, gdzie studiowała na Wydziale Improwizacji. Ponadto przez długi czas uczyła się również gry na fortepianie klasycznym, a obecnie uczy się na tym instrumencie stylu jazzowego.

W swoim życiu Jóhanna komponowała różnorodną muzykę, od popu po muzykę folkową oraz muzykę z wpływami latynoskimi. Artystka podejmuje także różnego rodzaju projekty. Natomiast w 2018 roku wydała swój debiutancki album EP.  

20 listopada 2020 roku Jóhanna Elísa zadebiutowała longplayem pod tytułem „Mystic Moon”. Islandzka artystka w trakcie tworzenia tego materiału pozostawała pod wpływem inspiracji różnymi dziedzinami sztuki, a przede wszystkim malarstwa i rzeźby. W swojej twórczości Jóhanna kieruje się głównie sercem i intuicją, dotyka wielu stylistyk i gatunków, wybierając z nich to co jej najbardziej odpowiada. Wiodącym instrumentem w jej muzyce jest fortepian. Pianistka posługuje się nim po mistrzowsku. Nie koncentruje się jednak przesadnie na wirtuozerii, ale bardziej na starannie wykonanych melodiach oraz budowaniu kolejnych ciekawych warstw, atmosfery i nastroju za pomocą interesujących sekwencji akordów i odpowiedniego dobierania nut. Oprócz dźwięków fortepianu towarzyszy nam tutaj również perkusja, gitara basowa oraz cudownie zaaranżowane partie instrumentów smyczkowych oraz klarnetu.

Jóhanna Elísa to dziewczyna z fortepianem, która ma pomysł na swoją muzykę. A pisząc teksty, nadaje im poetycki pierwiastek. Posiada też wyjątkowy – czysty, miękki i ciepły – głos, który sprawdza się w danej konwencji. Brzmienie albumu „Mystic Moon” opisałbym jako akustyczny chamber pop z wyraźnymi odniesieniami do muzyki neoklasycznej oraz pewnymi wątkami folkowymi i jazzowymi. Dodatkowo mistycznego i filmowego charakteru dodają tej muzyce niewątpliwie smyki. Tym samym materiał ten stanowi ciekawy pomost między muzyką klasyczną i współczesną.

Mystic Moon” to wydawnictwo generalnie spokojne i liryczne, ale równocześnie niezwykle magnetyczne i hipnotyzujące. Jóhanna Elísa stworzyła bardzo intymny album. Islandzka pianistka przygotowała nastrojowe i uczuciowe kompozycje o niebanalnej konstrukcji i ciekawych aranżacjach, które chwytają za serce. Muzyka z „Mystic Moon” jest równie poruszająca co śpiew Jóhanny. Za sprawą jej gry i głosu każda kompozycja nabiera wielowymiarowości i jest na swój sposób wyjątkowa. Wprowadza w nastrój refleksji i zadumy.

 

 

 

Jóhanna Elísa :: Mystic Moon

1. Queen of Winter 05:13
2. What’s Behind 03:34
3. Beginning of Pegasus 01:09
4. Pegasus 03:02
5. Mystic Moon 03:59
6. Þokan (ang. The Fog) 03:30
7. Outro 03:25

 

 

 
Jóhanna Elísa : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Jóhanna Elísa :: Mystic Moon (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów